Jak gotować buraki
Jak gotować buraki
Jak ugotować buraki, takie na ćwikłę lub buraczki zasmażane? Gdy dostaję od was takie maile z pytaniami, wtedy wiem, że często stajecie przed dylematem jak gotować buraki i jak ugotować buraki. Gdy chcecie przygotować ćwikłę albo buraczki w słoikach na zimę lub zasmażane, wtedy trzeba najpierw ugotować buraki. Oczywiście buraki można klasycznie gotować w wodzie, tak jak ja to zrobiłam w tym przepisie lub upiec w piekarniku według przepisu -> jak upiec buraki.
Jak gotować buraki – przygotowanie:
Buraki myję pod bieżąca wodą szczoteczką, żeby pozbyć się piasku. Staram się nie uszkodzić skórki. Bez obierania układam buraki w dużym garnku i dopełniam wodą. Całe buraki powinny być przykryte. Gotuję przez około 40-60 minut zależnie od wielkości. Małe buraki będą ugotowane po 30 minutach duże i bardzo duże wymagają więcej czasu. Lekko nakłuwam buraka, gdy jest miękki i nóż wchodzi gładko, to znak, że buraki są ugotowane. Buraki wyławiam na talerz, studzę i obieram.
Dorota napisał
Gorące buraki po ugotowaniu zalewamy zimną wodą i pozostawiamy na kilkanaście minut. Wtedy łupinę można ściągnąć palcami, sama schodzi. Buraczki są idealnie gładkie! Taki trik kuchenny, który skraca obieranie buraczków do paru minut. Przetestowane wielokrotnie przy przetworach zimowych.
natalia L. napisał
Witam! Mam pytanie. Dotyczy ono nie tyle gotowania, czy pieczenia buraków, ile bardziej przygotowania. Zrobiłam ostatnio zakwas z buraków z dużą ilością czosnku (pierwszy raz). Zakwas dzisiaj zlałam i wstawiłam do lodówki. Efektem ubocznym zakwasu są przepyszne kiszone buraki, które poszatkowałam (żal mi było ich wyrzucać :) ). Proszę o jakiś ciekawy przepis na sałatkę, czy jarzynkę z tych buraków. Moja rodzina uwielbia buraki w każdej postaci, tak jak kiszoną kapustę, czy kiszone ogórki, więc myślę, że jakaś ciekawa sałatka z kiszonych buraków również by im przypadła do gustu.
Pozdrawiam
Natalia
Anna napisał
Rozumiem, że w polskiej kuchni jest dużo cebuli. Lecz dodawanie jej do buraczków zasmażanych powoduje, że tracą na smaku, czuć cebule nie buraki. Na dodatek maka tez powoduje, ze danie jest ciezkie. Tak jadali nasi ciezo pracujacy na gospodarstwie dziadowie.
Olga Smile napisał
Anna – szczęśliwie o gusta dyskutować można ale i tak bez skutku. Dla mnie buraki bez cebuli nie istnieją :) I to dodaję jej więcej niż w przepisie :) Ale jak zawsze, można tak i można tak.
Marzena napisał
Uwierz mi ja bedac ze wsi nigdy ani u znajomych ani u rodziny nie spotkałam się ze burakami smażonymi z maka i cebula, podaje się jenajzwyczajniej starte na tarce z sokiem cytryny (octem) obrobina cukru i soli
Olga Smile napisał
Marzena – coś czuję regionalizm tu ma znacznie :)
Tomek napisał
Tu Tomek. Uwaga, żeby buraki były soczyste, wrzucamy je DO GORĄCEJ, GOTUJĄCEJ SIE WODY!!!!!!!!
Z ziemniakami na obiad postępujemy to samo.
W przypadku gdy gotujemy zupę robimy to odwrotnie.
Przepis w Garze napisał
Dobrze mówi! :)
Anna napisał
Bardzo dziekuję za kolejny udany przepis. Bardzo lubię czerpać inspirację z pani przepisów, bo zawsze mi wychodzą i smakują rodzinie.