Bezglutenowe gofry ryżowe
Poniedziałek trzeba smacznie zacząć, żeby cały tydzień był udany. Zrobiłam bezglutenowe gofry ryżowe. Dokładnie takie, jakie lubią dzieciaki. Bezglutenowe gofry ryżowe muszę zaliczyć do jednych z bardziej udanych wypieków. Sprawdzą się również u osób uczulonych na soje, ponieważ nie zawierają jej dodatku ani w postaci mąki, ani mleka sojowego. Ja do przygotowania gofrów użyłam mąki ryżowej białej, mąki ryżowej pełnoziarnistej i mleka ryżowego waniliowego, pięknie pachnie i jest słodkie, dlatego gofry nie wymagają specjalnego dosładzania. Jeżeli chcecie, możecie dodać również ubite jajka, wtedy gofry będą bardziej puchate, u mnie nie wszyscy mogą jeść jajka, więc dodałam gumę ksantanową, która polepsza strukturę ciasta. Zapraszam zatem na gofry ryżowe. A właśnie, z podanej porcji wychodzi około 16-18 gofrów. Na jakie ciasto, ciasteczka lub deser masz ochotę?
Bezglutenowe gofry ryżowe
Bezglutenowe gofry ryżowe – składniki:
- 2 szklanki mąki ryżowej białej
- 1 szklanka mąki ryżowej pełnoziarnistej
- ½ szklanki skrobi ziemniaczanej
- ½ szklanki skrobi z tapioki
- 2 łyżeczki gumy ksantanowej lub 3-4 jajka (u mnie ksantanowa)
- 4 łyżeczki proszku do pieczenia bezglutenowego
- 1 litr mleka roślinnego lub zwierzęcego (u mnie waniliowe ryżowe) Jeśli nie dajecie jajek, trzeba zwiększyć ilość mleka o 70-80 ml.
- ½ szklanki oleju roślinnego lub kokosowego
- 3 łyżki cukru, miodu lub syropu daktylowego
- 1 łyżeczka soli
Bezglutenowe gofry ryżowe – przepis:
- Wszystkie suche składniki mieszam w misce.
- Jeśli używacie jajek, ubijcie białka na pianę.
- Dolewam mleko i olej – jeśli są jajka dodaję żółtka i ubitą pianę pianę. Mieszam ponownie delikatnie.
- Rozgrzewam gofrownicę, natłuszczam i smażę partiami gofry.
- Podaje z dżemem, powidłami lub cukrem pudrem.
GOFRY przepis:
Ciasto na gofry można przygotować w domu na kilka sposobów. Pyszne są lekkie gofry, delikatne i chrupiące! Zapraszam na mój przepis na ciasto na gofry, takie lekkie, że będziecie je robić bardzo często.
Gofry takie klasyczne, chrupiące jakie znacie z dzieciństwa. Dzieciaki za nimi przepadają, są po prostu pyszne!
Gofry z sokiem słodkie od soku, świeże i bardzo smaczne! Lekkie i poszyte.
Gofry bezglutenowe takie gofry robię stosunkowo często. Ponieważ moja codzienna kuchnia jest bezglutenowa to gofry takie wpisują się idealnie do naszego menu.
Zdrowe gofry z quinoa fajnie chrupiące o bogatym, pełnoziarnistym smaku. Są dość wytrawne w smaku dla mnie idealnie komponują się z ziemistymi powidłami ślimakowymi.
Bezglutenowe gofry ryżowe pyszne, po prostu pyszne! Chrupiące, dość delikatne. Przygotowane bez mleka, jajek (no chyba, że chcecie dodać) maki ryżowej i waniliowego mleka ryżowego. Smakowite, że hej!
To zupełnie inne gofry niż znacie. Można jeść je na słodko lub wytrawnie. Rewelacyjnie komponują się z serkiem, kwaśną śmietaną i łososiem lub szczypiorkiem, koperkiem. Równie dobre są na słodko z cukrem i śmietaną.
Smacznego!
Joanna Florczyk napisał
A dziś zrobiłam oponki.
aga napisał
Olga! Donuty drożdżowe bezglutenowe z lukrem na tłusty czwartek plisssss
Olga Smile napisał
aga – a są :) https://www.olgasmile.com/paczki-pieczone-donuts.html
AniaTro napisał
Witam serdecznie- mam wielka ochotę na te goferki- moje dzieciaki zapewne tez, ale nie mam maki białej ryzowej – tylko ciemna- czy mogę dać jakieś inne? mam gryczana i prażona z amarantusa… z góry dziękuję za odpowiedz
Olga Smile napisał
AniaTro – możesz dodać gryczaną ale smak będzie zupełnie inny.
Lukasz napisał
gorfy zjem zawsze i wszędzie ! nawet bezglutenowe ;)
anita napisał
Olgo, sprawiasz, że niemożliwe staje się możliwe – wypróbowałam już tyle Twoich przepisów na bezglutenowe wersje różnych tradycyjnych potraw i wszystkie były naprawdę pyszne. Myślę, że bezglutenowcy mnie zrozumieją, bo to naprawdę wielka sztuka żeby bezglutenowe równało się pyszne, a według Twoich przepisów się to udaje. :) Dziękuję.
Olga Smile napisał
anita – bardzo Ci dziekuję, takie komentarze wiele dla mnie znaczą. Tylko bezglutenowcy wiedzą, jakie to trudne upiec chleb, racuchy czy gofry. Czasami to balas na linie od udanej potrawy, do kompletnej porażki. Z bezglutenowymi nie ma formy pośredniej – albo pełen sukces albo pełna klapa. Czasami zmiana mąki i już jest niebezpieczeństwo. Bardzo się cieszę, że gofry Tobie smakowały, nam również smakują i często je robimy, gdy mamy ochotę na coś słodkiego. Pozdrawiam ciepło Olga
Kaja napisał
Mam bezglutenowego maluszka, już jej się oczy świecą jak powiedziałam jej, że zrobię gofry, które i oa będzie mogła jeść :D