Gulasz z fasolą
Dzisiaj serdecznie zapraszam na gulasz z fasolą, suszonymi pomidorami i pysznymi warzywami. Gulasz z fasolą w naszym domu powstaje dość często, ponieważ strączkowe jemy praktycznie codziennie. Trzeba przyznać, że za każdym razem wychodzi inny, wszystko za sprawą posiadanych w danym momencie składników i ich sezonowością. Jeśli chcecie do swojej diety włączyć więcej białej fasoli lub czerwonej, to serdecznie polecam przygotowanie takiego dania. Ponieważ gulasz z fasolą pasuje zarówno na obiad, kolację, jak i po wymieszaniu z ryżem na przykład nadaje się wyśmienicie do zabrania ze sobą do pracy jest daniem uniwersalnym. Można z ryżem włożyć porcję do lunchboxa i zjeść zarówno na ciepło jak i na zimno. Oj tak, pyszny jest i już! Ja podaję gulasz z ryżem i tu nasunęło mi się pytanie o ryż – wolisz biały czy pełnoziarnisty? Ja w smaku wolę biały ale często z rozsądku wybieram właśnie pełnoziarnisty.
Przepis na Gulasz z fasolą
Składniki dania Gulasz z fasolą
- 3 cebule
- ¼ główki kapusty (taka porcja wielkości dużej pomarańczy)
- 10 marchewek
- 1 kg pomidorów (może być troszkę mniej lub więcej)
- 2 korzenie pietruszki lub pasternaku
- 1 słoik suszonych pomidorów w oleju
- u mnie około 300 g koncentratu pomidorowego
- 400 g namoczonej i ugotowanej białej fasoli -> jak ugotować fasolę?
- 4 ząbki czosnku
- sól i czarny pieprz do smaku
- czubata łyżka wędzonej słodkiej papryki (może być zwykła ale wędzona jest znacznie lepsza)
- 1 łyżeczka papryki pikantnej
- 1 łyżka cząbru ogrodowego lub majeranku
- ulubione zioła do smaku (może być mieszanka do chili con carne)
Przygotowanie dania Gulasz z fasolą
- Fasolę zalewam woda i zostawiam na noc do napęcznienia. Gotuję w wodzie do miękkości.
- Rano warzywa korzeniowe obieram i ścieram na tarce o grubych oczkach. Powinny powstać wiórki.
- Cebule obieram i kroję w kostkę. Kapustę drobniutko szatkuję
- Pomidory obieram ze skórki -> Jak obrać pomidory i kroję w kostkę lub mniejsze kawałki.
- W dużym garnku o grubym dnie smażę cebulę na oleju z suszonych pomidorów. Gdy stanie się złota, to dodaję warzywa i przesmażam przez kilka minut. Dodaję pomidory, zioła i duszę aż staną się miękkie razem z przyprawami. Dolewam trochę płynu z ugotowanej fasoli gotuję około 40 minut.
- Następnie, gdy warzywa są delikatne dodaje do garnka pozostałą część fasoli (reguluję konsystencje gulaszu dodawaniem wody z gotowania fasoli). Następie dodaję koncentrat pomidorowy, obrane i zgniecione w prasce ząbki czosnku oraz pokrojone w paseczki suszone pomidorowy. Mieszam i podaję :D
Zobacz moje inne przepisy na GULASZ:
Tym razem zapraszam na gulasz z bakłażanów w towarzystwie popularnych i lubianych klusek gnocchi. Co ważne, każdy gulasz z bakłażanów można śmiało podawać z kluskami, makaronem, ryżem lub ot tak zwyczajnie, ze świeżą pajdą chleba o chrupiącej skórce.
Jeśli lubisz dania warzywne to gulasz cukinią przypadnie ci do gustu. Nie ma wyjścia. Jest dość delikatny w smaku dlatego ja osobiście lubię zaostrzać go bezpośrednio na talerzu oliwa z chili. To dobry wybór, ponieważ zawsze łatwiej zaostrzyć niż złagodzić ostrą potrawę.
Gulasz warzywny z fasolą, suszonymi pomidorami i pysznymi dodatkami jest jednym z ulubionych w naszym domu. To fakt, fasolę i inne strączkowe jemy praktycznie codziennie, dlatego gulasz warzywny pasuje nam, że hej!
Serdecznie zapraszam na gulasz z fasolą, suszonymi pomidorami i pysznymi warzywami. Powstaje on w mojej kuchni dość często, ponieważ lubimy połączenie fasoli, suszonych pomidorów oraz wędzonej papryki. Trzeba przyznać, że za każdym razem wychodzi inny, wszystko za sprawą posiadanych w danym momencie składników i ich sezonowością.
Teoretycznie gulasz z soczewicy powinna nazwać dahl ale tak sobie pomyślałam, że jest to mało znana nazwa dlatego gulasz brzmi zdecydowanie bardziej znajomo i swojsko. Konsystencja mojego gulaszu z soczewicy i dyni jest tak naprawdę zależy od ilości użytych pomidorów.
Jest to mój ulubiony, najprostszy możliwych w tej kombinacji gulasz z soczewicy z warzywami, pomidorami i ryżem. Jest pyszny, rozgrzewa, syci i świetnie smakuje. To najlepszy gulasz z soczewicy, jaki jadłam i przygotowywałam dla mojej rodziny. Czasami gotuję go na prośbę dziecka, od samego rana, ot tak, już na śniadanie.
Pikantny gulasz jest właściwie czymś pomiędzy zupą a gulaszem warzywnym. Prosty, wręcz bazowy, pikantny, sycący i rozgrzewający. Przez wiele lat młodości przygotowywałam go ot tak, na szybko, gdy miałam ochotę na pożywne i ciepłe danie.
Gdybyś zastanawiała się czym jest caponata to jest to po prostu sycylijski gulasz z bakłażana, a może właściwie bigos? Co ciekawe, nazwy są różne zależnie od tłumaczenia, składników, rodziny i regionu. Gulasz z bakłażana czyli owa caponata składa się z sezonowych warzyw. Każda rodzina, każda kucharka ma swój tajny, ulubiony przepis na to danie.
Wspominając jedzenie z domu rodzinnego, to gulasz w najróżniejszych postaciach pojawiał się często. Podawany był najczęściej z kaszą jęczmienną lub gryczaną i stanowił pożywne danie codzienne. Gulasz jest daniem na tyle prostym, że jako jedno z niewielu, pozwala na wykorzystania mięsa i okrawków mięsa, które nie do końca nadają się do pieczeni czy smażenia.
Są smaki wyniesione z domu. Moja mama gulasz wołowy przygotowywała naprzemiennie z wieprzowym. Chyba nawet wolałam gulasz wołowy niż każdy inny. To dla mnie danie tradycyjne, które pamiętam, które zawsze było takie samo, gulasz wołowy był od zawsze właśnie taki.
W moim domu rodzinnym gulasz z kurczaka pojawiał się na stole często, częściej niż każdy inny gulasz drobiowy, chociaz chyba rzadziej niż wieprzowy i wołowy. Mimo wszystko gulasz z kurczaka kojarzy mi się głównie z obiadami kolorowymi podawanymi z ryżem, kaszą jaglaną lub makaronem to muszę przyznać, że zdecydowanie wolę gulasze warzywne i roślinne ogólnie.
Są dania domowe, znane od dziecka. Gulasz wieprzowy to tradycyjne już danie z kuchni polskiej. Sama pamiętam gulasz wieprzowy z mojego domu rodzinnego. Klasyczny, dość aromatyczny w wielu domach jest to typowym daniem codziennym. Im gulasz dłużej gotowany, tym lepszy :D Przepis na gulasz wieprzowy w każdej rodzinie jest inny.
Gulasz z pieczarkami to taka moja jesienna wariacja na temat gulaszu, którego nauczyłam się przygotowywać od mojej mamy. Gulasz z pieczarkami u mniej najczęściej występował w połączeniu z mięsem. Dodaję do niego najczęściej pieczarki, ponieważ są łatwo dostępne i niezbyt drogie.
Dokładnie taki gulasz przygotowywała moja mama i od niej nauczyłam się jak powinnam go robić. Gdy na obiad był gulasz, wtedy w całym domu pachniało smażoną cebulą i duszącym się w garnku mięsem. Jedliśmy go z kaszą gryczaną, kaszą jęczmienną, makaronem, czasami ryżem lub ziemniakami.
Smacznego!
Olga Smile napisał
Karolina Gasińska-Czepukojć – ten gulasz jeździł z nami do Krakowa i Gdańska w różnych kombinacjach smakowych, ale na autostradzie smakuje rewelacyjnie :D
Dominika Palmaka napisał
A jaka ilosc?
psychologdietetyk.pl napisał
pełnoziarnisty pyszny do warzyw, arborio do risotto :)
Haythem Khamar napisał
Recherchant Femme préparé bonheur et de succès dans la relation Avenue
Maria Kimborowicz napisał
Pelnoziarnisty
munio napisał
ja bym zblendował w blenderzew CI na pesto, do tego ryż jaśminowy al dente, mniaaam