KOTLETY Z SOCZEWICY
Dzień pełen uśmiechu! Kotlety z soczewicy zrobiłam dla dzieci, które są u nas na wakacjach. Jeśli kotlety z soczewicy wyjdą wam takie pomarańczowe i słoneczne, to będzie znak, że będą pyszne i aromatyczne. Kotlety z soczewicy tak, jak każde inne kotlety z roślin strączkowych można przygotować z różnych odmian soczewicy. Do wyboru jest soczewica czerwona łuskana, soczewica brązowa, zielona, czarna i kilka innych indyjskich odmian u nas znacznie rzadziej spotykanych. Ponieważ dzieciaki zjadły kotlety z soczewicy, do tego sporą ilość ziemniaków pure, mizerię i co niektóre jeszcze fasolkę szparagową, to miałam chwilę dla siebie. Usiadłam jak zawsze do odpowiadania na maile, komentarze oraz zerknęłam na statystyki :) O matulu, matulu! Lipiec dla mnie i bloga, mimo, że to miesiąc wakacyjny i zawsze w sieci jest mniejszy ruch był fantastyczny!!! Przekroczone zostały 3.000.000 odsłon stron miesięcznie, przekroczone 2.000.000 wizyt miesięcznie i ponad 1.400.000 unikalnych użytkowników miesięcznie. O matko sałatko! I to bez statystyk sklepu internetowego, ogłoszeń czy forum, które generują dodatkowe wejścia. Do mnie ludzie przychodzą po przepisy i recenzje! Dziękuję i dla Was wielki SMILE! To motywuje do dalszej ciężkiej pracy! A oto dowód, żeby nie było, że tak bez dowodów piszę :D Cieszę się, aż mi uśmiech od ucha do ucha zostaje! W końcu jestem Smile, więc wyjścia nie ma! … Kiedyś czytelnik zapytał mnie dlaczego cieszę się ze statystyk bloga, w końcu to tylko liczby! O nie, to nie są tylko liczby! To są ludzie, to są czytelnicy, dlatego tak mnie cieszy, gdy co miesiąc bloga odwiedzają nowe osoby, zostają, wracają, piszą do mnie i komentują! Wiem, że to co robię ma sens i pomaga innym! Wracam już do przepisu na wspomniane kotlety z soczewicy, bo chyba tylko takich mi brakowało na stronie patrząc na listę kilkudziesięciu kotletów roślinnych! A TY co robisz z soczewicy? Zobacz też inne moje przepisy na kotlety z warzyw!
KOTLETY Z SOCZEWICY
KOTLETY Z SOCZEWICY – składniki:
- 3 szklanki ugotowanej soczewicy (ilość po ugotowaniu) -> jak ugotować soczewicę
- 3 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej (ilość po ugotowaniu) -> jak ugotować kasze jaglaną
- 4 marchwie
- 3 cebule
- 2 korzenie pietruszki
- około 300 g dyni lub batatów (opcjonalnie, ja lubię dodać)
- 1 szklanka bułki tartej pszennej lub bezglutenowej
- 1/3-1/2 szklanki maki ziemniaczanej, skrobi kukurydzianej lub tapioki
- 1 łyżka łagodnego curry
- sól do smaku
- olej do smażenia
- ekstra porcja bułki tartej do obtaczania
KOTLETY Z SOCZEWICY – przepis:
- Cebule obieram, kroję w kostkę i smażę na złoto na kilku łyżkach oleju.
- Marchewki, korzenie pietruszki i obrana dynie lub słodkiego ziemniaka obieram. Ścieram na bardzo drobnej tarce, dodaję do cebuli, smażę kilka minut razem. Wyłączam gaz.
- Przestudzoną kaszę jaglaną, soczewicę, warzywa, mąkę, bułką tartą i przyprawy przekładam do miski. Mieszam dokładnie dłonią w rękawiczkach. UWAGA – curry strasznie farbuje! Masę na kotlety z soczewicy zostawiam na 15 minut, wtedy można ocenić konsystencję i zwartość masy. Powinna być zwarta, wręcz twardawa. Jeśli będzie za miękka rozpłynie się na patelni. Generalnie gęstość masy zależy od soczystości warzyw oraz suchości soczewicy. W razie potrzeby dodaję jeszcze trochę bułki tartej lub zmielonych płatków owsianych, ewentualnie ryżowych. I znowu zostawiam na kilka minut.
- Z masy kształtuję kotlety wielkości dłoni, wielkością i kształtem zbliżone do mielonych. Obtaczam je w bułce tartej i smażę na oleju z obu stron. Delikatnie przekładając na druga stronę. Ponieważ bezglutenowa bułka tarta potrafi się palić, to po każdej partii kotletów przepłukuję patelnię gorąca wodą, wycieram papierem, nalewam olej i rozgrzewam ponownie. Smażę kolejną porcje kotletów u mnie wchodzi średnio 6-7 sztuk za jednym razem.
- Kotlety z soczewicy podaję na ciepło jako klasyczny element obiadu lub na zimno w burgerach :)
- A właśnie, z podanej porcji wyjdzie około 15-20 kotletów :D
Zapraszam na Kotlety
Kotlety z kaszy gryczanej soczyste, delikatne, esencjonalne i wyraziste w smaku, wspaniałe, po prostu wspaniałe! Co najważniejsze, są delikatne i miękkie, aż miło nabić je na widelec.
Kotlety z brokułami są delikatne, miękkie i … zielone. Kotlety z brokułami będą smakowały nawet tym osobom, które na co dzień brokułów nie jedzą!
Kotlety z kaszy jaglanej są idealną propozycją dla osób, które chcą kasze jaglaną wprowadzić do swojego codziennego, domowego menu! Pychota, po prostu pychota!
Kotlety z botwinką są idealną propozycją dla wszytskich lubiących buraki. Można przygotować je z botwinka czyli młodymi ziemniakami ale również z ziemniakami starszymi, uprzednio upieczonymi!
Kotlety ze szpinakiem o tych kotletach powinnam napisać tyle, że strukturą bardzo przypominają kotlety mielone z mięsa. Za to w smaku są lepsze, zwłaszcza dla tych osób, które wolą roślinne smaki niż zwierzęce.
Kotlety z fasoli oj tak, muszę się przyznać, że kotlety z fasoli pojawiają się bardzo często na naszym stole. Ponieważ jesteśmy strączkojadami to fasolę chętnie jemy w każdej, dosłownie w każdej postaci!
Koniecznie ponad 30 przepisów na kotlety wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe – słowem KOTLETY Z WARZYW
marysia napisał
Bardzo fajne pomysły. Ja jednak pozostaję wierna mojemu ulubionemu przepisowi na kotleciki jaglane z kalafiorem: . Dla mnie to danie jest idealne, świetnie zastępuje mięso, jest zdrowe i odkwasza organizm :)
Małgorzata napisał
mam pytanie,
nie bardzo mogę jeść smażone potrawy. W jaki sposób upiec takie różne , warzywne kotleciki?
Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam,
Małgosia
Kupiec Korzenny napisał
Nie mam pojęcia, dlaczego w przepisie jest napisane ile muszę mieć kaszy i soczewicy PO ugotowaniu. Muszę zgadywać ile wziąć PRZED… Nie gotuję kasz i codziennie i nawet nie potrafię tego oszacować… :/
Olga Smile napisał
Kupiec – średnio 1/3 kaszy i 2/3 wody, więc jak 3 szklanki ugotowanej to 1 szklanka surowej. Soczewica średnio 1/2 soczewicy i 1/2 wody, więc 1 szklanka ugotowanej to 1/2 surowej.
Natalia napisał
Kotleciki idealne, cudowne . Kaszę oraz soczewicę ugotowałam bez soli. Ilość „ na palę” i wyszło idealnie po 3 kubeczki. Dodałam jedna marchewkę mniej i batata jak w przepisie zamiast dyni. Cześć upiekłam w piekarniku i podałam mojemu 7 miesięcznemu synkowi z jogurtem naturalnym kozim. Baaardzo mu smakowały. A reszta zajadała się smażonymi kotkecikami. Palce lizać! Cześć masy włożyłam do lodówki i na drugi dzień usmażyłam do wegeburgerow , pycha! Bułka grahamka plus „ głakamole”;) roszponka i pomidor , z sosem koperkowym na bazie jogurtu . Szał ciał . Mega dzięki
Justyna napisał
Są przepyszne! O wiele lepsze od mięsnych.
Zosia napisał
Koltlety z soczewicy wyglądają pysznie. Czy można je piec?
Olga Smile napisał
Zosia – nie piekłam ich jeszcze.
ink3 napisał
zrobiłam, bardzo nam smakowały – część zjedliśmy na ciepło, resztę podjadaliśmy na zimno i też były b. dobre;)