SZYNKA NA KANAPKI
Dzisiaj u mnie szynka na kanapki, spotkacie ją pod wieloma nazwami jak szynka na kanapki lub biała ale również ewentualnie gotowana są chyba najczęstszymi używanymi określeniami w stosunku do wędliny domowej. Szynka na kanapki peklowana przez kilka dni będzie różowa, taka jak na zdjęciu. Jeśli natomiast stwierdzicie, że peklować nie chcecie, jej kolor stanie się szarawy, no i smak wtedy jest zdecydowanie inny. To fascynujące, że w warunkach domowych, w bloku i małym mieszkaniu może powstać taka ładna szynka na kanapki, różowa, aromatyczna i smaczna. Znajomi byli zaskoczeni, że nie jest wędzona, no, a nie była! Tylko mięso, sól peklowa, przyprawy i tyle. Co ważne, polecam sobie kupić siatkę do wędlin jeśli planujesz robić szynkę na kanapki lub każdą inną wędlinę lub nie masz szynkowara. Chociaż osobiście uważam, że warto zainwestować w szynkowar, ponieważ zacznie ułatwia życie. Siatka ala rajstopy kabaretki to wygodne rozwiązanie, znacznie fajniejsze niż wiązanie sznurkiem! No i dają bardzo łady efekt wizualny. To dzisiaj szynka na kanapki, jedna z pierwszych wędlin przygotowywanych w domu, a będzie ich całkiem sporo w najbliższym czasie! Szykuję przepisy, będą wędliny dla tych co jedzą, lubią i chcą sami w domu zdrowsze wędliny robić! CO WOLISZ -> SZYNKA NA KANAPKI czy może „SCHAB NA KANAPKI” No i bardzo zapraszam Was na cykl przepisów na WĘDLINY DOMOWE gdzie kiełbasa ze słoika i różne szynki aż proszą się o zrobienie i zjedzenie! A taka szynka na kanapki dla dzieci i dorosłych również, przecież, co mamy sobie ograniczać jest pyszna i prosta do wykonania.
SZYNKA NA KANAPKI
SZYNKA NA KANAPKI – składniki:
- 1,5 kg szynka wieprzowa (taki pucek, kulka, najlepiej w 1 kawałku)
- sól peklowa (kupcie opakowanie 600 g będzie na zapas do kolejnych domowych wyrobów, stosujcie się do zaleceń na opakowaniu)
- 4 ząbki czosnku
- 3 listki laurowe
- 6-7 kółek ziela angielskiego
- 2 łyżki ulubionej mieszanki przypraw (może być gotowa ze sklepu jak do wieprzowiny, do pieczeni itd., lub własna mieszanki pieprzu, ziół oraz wędzonej lub słodkiej papryki)
- Potrzebne akcesoria:
- siatka wędliniarska lub sznurek wędliniarski
- termometr do mierzenia temperatury wody i mięsa
- worki do zgrzewarki, worki do szybkowaru, woreczki do piekarnika lub folia spożywcza
SZYNKA NA KANAPKI – przepis:
- Szynkę myję, osuszona ręcznikiem papierowym. Nakłuwam grubym widelcem w kilkudziesięciu miejscach. Im więcej tym lepiej.
- W garnku zagotowuje około 2 litrów wody z czosnkiem, zielem i listkami. Studzę. Gdy osiągnie domową temperaturę wsypuję odpowiednią ilość soli peklującej. Trzeba sprawdzać na opakowaniu jaką ilość zaleca producent do 2 litrów wody (peklowanie na mokro). Szynkę wkładam do wody, przykrywam talerzykiem aby cała była znużona. Wstawiam do lodówki na około 5-7 dni. Raz dziennie sprawdzam czy ładnie pachnie, przekładam ją na druga stronę i znowu zatapiam. Jeśli woda staje się mętna lub bardzo czerwona trzeba wtedy wymienić zalewę peklującą na nową.
- Szynkę wyjmuję, płuczę pod bieżącą wodą. Kładę na kratkę i pozwalam jej przeschnąć przez 30 minut. Po tym czasie nacieram ją dokładnie przyprawami.
- Przystępuję do formowania szynki. Można to zrobić na dwa sposoby: związać ją w kilku miejscach sznurkiem lub włożyć w siatkę wędliniarską. U mnie była to siatka jak widać.
- I teraz następuje moment obróbki cieplnej. Można to zrobić na dwa sposoby:
- – W GARNKU -> szynkę wkładam do woreczka do zgrzewarki lub do 2 worków do szynkowaru. Nalewam wodę do garnka i zagotowuję. Szynkę wkładam w torebce, którą sobie zawieszam na łyżce nad garnkiem, zmniejszam gaz i czekam aż woda osiągnie 80-83 stopnie. Parzę średnio 75 minut. Temperatura szynki wewnątrz po wbiciu w nią termometru powinna wynosić 71-76 stopni. Wtedy szynkę wyjmuję i pozwalam jej wystygnąć. Wkładam do lodówki, następnego dnia można kroić na kanapki.
- – W PIECYKU -> szynkę wkładam do woreczka. Zawiązuję z 2 stron. Umieszczam w piekarniku rozgrzanym do 160-170 stopni. Gdy temperatura zostanie osiągnięta piekę szynkę przez 60 minut. Zawsze w międzyczasie warto sprawdzić temperaturę wewnątrz mięsa, powinna ona wynosić 71-76 stopni. Wtedy szynkę wyjmuję i pozwalam jej wystygnąć. Wkładam do lodówki, następnego dnia można kroić na kanapki.
- Po prostu szynka na kanapki jest prosta do zrobienia, tylko trzeba przestrzegać kroków z mojego przepisu.
Olga Smile napisał
Aleksandra – ja trzymałam najdłużej 10 dni i NIC jej nie było!
Joanna Nadolna napisał
Jakiej firmy szynkowar jest godny polecenia? :) Planuje zakup :)
Żaneta napisał
Czy woda, w której parzona była szynka nadaje się później jako baza do zup?
Olga Smile napisał
Żaneta – nie nadaje się, ponieważ jest z solą peklową.
Paulina napisał
Olu czy mogę mieć w bejcy i schaba i szynkę
Paulina napisał
I potem razem piec tylko w osobnych woreczkach
Elżbieta napisał
Ile tej soli