BISZKOPT BEZGLUTENOWY BEZ JAJEK
Pisałam wam, że piekę biszkopt bezglutenowy bez jajek. Ponieważ, czasami jest potrzebny owy biszkopt bezglutenowy bez jajek na przykład do tortów, do ciast z kremem albo po prostu jako element bajaderek to przychodzi dzień, gdy nie ma wyjścia i trzeba go samemu upiec w domu. Najchętniej piekłabym klasyczny jajeczny biszkopt mojej teściowej, jednak dziecko ani glutenu ani jajek jeść nie może więc człowiek z czasem się uczy i szuka innych alternatyw w diecie. Biszkopt bezglutenowy bez jajek jest mniej puszysty niż klasyczny biszkopt, no niestety tak jest i już. Jednak świetnie spełnia swoją rolę przełożony kremem, dżemem czy innymi dodatkami. Nadaje się do tortów warstwowych a najłatwiej kroi się go dnia następnego długim i ostrym nożem. Nie jestem mistrzynią wypieków i zdarzają mi się jak każdej innej osobie wpadki, o pewnie, że tak. Jest dowód, żeby nie było, że nie wszystkim się zdarza – wszystkim. Mój dzisiejszy opadnięty biszkopt vel zakalec poniżej. Zdjęcie jako dowód, żeby można było śmiało nacieszyć oczy :) Zostało tylko tyle, resztę zjadła rodzina, wiadomo, zakalce są najlepsze :) chociaż nie takie było zaplanowane przeznaczenie mojego biszkoptu. Zastanawiam się dlaczego opadł, widzę dwa powody: 1 wyłączyli w trakcie prąd na kilka minut, a drugi bardziej prawdopodobny to zmniejszenie ilości mąki wcale nie wpływa pozytywnie na ciasto – wiem, ale czasami muszę spróbować. Biszkopt bezglutenowy bez jajek, który widzicie na pierwszym zdjęciu powstał z przepisu poniżej, zakalec z innej jego wersji :)
BISZKOPT BEZGLUTENOWY BEZ JAJEK
BISZKOPT BEZGLUTENOWY BEZ JAJEK – składniki:
- 220 ml wody z gotowania ciecierzycy (gęstej tak zwanej aquafaby, u mnie dokładnie była to ilość z 2 słoików eko ciecierzycy w sosie własnym)
- 1 szklanka cukru pudru
- 1 szklanka mąki ziemniaczanej
- 1 szklanka mąki gryczanej lub ryżowej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia (wybierzcie oznaczony gluten free)
- szczypta soli
- 10 ml octu (najlepiej jabłkowego lub ryżowego takiego 5-6%)
- dowolny zapach u mnie na bazie oleju zapach cytrynowy (użyłam jego 1 łyżkę)
- olej i bułka tarta do wysmarowania 22 cm formy do pieczenia
BISZKOPT BEZGLUTENOWY BEZ JAJEK – przepis:
- Do miski przesiewam mąkę gryczaną, ziemniaczana i proszek do pieczenia.
- Cukier puder również przesiewam do drugiej miski.
- Do zimnej, wysokiej miski wlewam odmierzoną gęstą wodę z ciecierzycy. Ja ciecierzycę schładzam w lodówce, odcedzam na sicie a wodę z niej zbieram do garnka. Schładzam ponownie i dopiero ubijam z octem i solą.
- Ubijanie trwa długo po średnio 5-8 minutach zależnie od użytego robota powstanie twarda piana jak z białek. Stopniowo ciągle ubijając dodaję cukier. Powstanie masa niczym na bezy.
- Zmniejszam obroty dolewam olej zapachowy, dodaję mąkę i mieszam szybko aby piana zbytnio nie opadła.
- Formę do pieczenia wykładam na dnie papierem, smaruję olejem, wysypuję bułką.
- Przekładam masę do formy, rozprowadzam. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i zmniejszam temperaturę do 180 stopni. Piekę do czasu suchego patyczka, zależnie od piekarnika zajmuje to do 40 do 55 minut.
- Biszkopt studzę w formie. Następnie wykładam na deskę i kroję na pół.
Monika napisał
Na jaką tortownicę jest przepis?? I jaką poleciła by Pani masę do środka przy nie tolerancji glutenu jaj bialka mleka krowiego?? Bardzo prosze o pomoc bo inaczej kolejne urodzinki spędzi bez tortu;( w zeszłym roku zaczynaliśmy diete…. I porazilo mnie to wszystko nie sądziłam że jest szansa na tort bez wszystkich podstawowych składników. To były bardzo smutne 2 urodzinki;( bardzo proszę o pomoc
Ania napisał
W przpisie podano foremka 22cm ?
Czytelnik przepisu napisał
czy nie za dużo 1 szklanka mąki ziemniaczanej.. bardzo geste ciasto wyszlo.. wstawilam do piwkarnika i przerażona czekam czy wyjdzie..
Krzysiek napisał
bezglutenowe z bułką tartą?
Olga Smile napisał
Krzysiek – oczywiście, że tak! Jest masa bezglutenowych bułek na rynku, używamy od lat :)
Czytelnik przepisu napisał
Upiekłam ciasto i wyszło mi bardzo twarde. Czy tak powinno być?
Olga Smile napisał
Jest dość twarde, takie jest.
Zuzia napisał
Niestety jest to niejadalne, nie polecam, można połamać zęby.
Jeśli ktoś zastanawia się czy zrobić – spodziewajcie się bardzo twardego biszkoptu o konsystencji kawałka drewna.
Na tej stronie jest wiele wspaniałych przepisów, komentuję aby inni wiedzieli czego się spodziewać.
Jeśli szukacie bardzo twardego kawału ciasta, to ten przepis się sprawdzi.
Olga Smile napisał
Zuzia – u mnie aż tak twardy nie wychodzi … nasącz go herbatą lub sokiem, będzie ponczowe :)