KOTLETY Z SELERA
Zapraszam dzisiaj na kotlety z selera. Przyznaje, że wegetariańskie a nawet wegańskie kotlety z selera więc w 100% roślinne są jednymi z wielu, które często robię dla mojego dziecka. Zresztą generalnie kotlety warzywne są u nas na porządku dziecinnym. Moje dziecko mięsa nie jadało, nie jada i nic się nie zapowiada, by jadać kiedyś miało, więc staram się aby moja kuchnia roślinna była smaczna, urozmaicona i ciekawa. Bo nie ma nic gorszego, niż nuda na talerzu! Tym razem zapraszam na kotlety z selera z dodatkiem dyni lub batatów ewentualnie marchewki, zależnie od tego co macie w szafce i na co akurat macie ochotę. Ponieważ pokazywałam już taką ilość kotletów roślinnych, że sama nie wiem czy macie ochotę na następne? Masz ochotę na kolejne propozycje? Lubisz i jadasz kotlety warzywne? Pierwszy raz kotlety z selera zrobiłam dawno temu. Warzywa korzeniowe stanowią sporą część naszej diety, więc generalnie seler, pietruszka, pasternak, marchewka, ziemniaki i buraki są u nas na talerzach codziennie tylko za każdym razem w innej, nieco zmienionej formie. Ale kotlety z selera robimy podobnie za każdym razem, bo po co zmieniać sprawdzone i dobre przepisy!
KOTLETY Z SELERA
KOTLETY Z SELERA – składniki:
- 2 sztuki selera korzeniowego
- 500 g marchewki
- 500 g dyni lub batatów
- 4 cebule duże
- 4 szklanki ugotowanego ryżu pełnoziarnistego, kaszy gryczanej niepalonej, jaglanej lub białego ryżu (opcja konieczności ne ma ale ja lubię kaszę do kotletów dodawać)
- 200 ml mąki osianej lub zmielonych płatków owsianych
- 5 łyżek skrobi ziemniaczanej
- olej do smażenia
- bułka tarta pszenna lub bezglutenowa (dla osób gluten free) do obtaczania
- sól do smaku, czasami dodaję jeszcze 1 łyżkę curry
KOTLETY Z SELERA – przepis:
- Cebule obieram i kroję w kostkę, smażę na złoto w głębokim garnku.
- Wszystkie warzywa obieram i ścieram na tarce o drobnych oczkach. Dodaję do cebuli, podlewam 1 szklanką wody i duszę bez pokrywki aż woda odparuje a warzywa będą w miarę miękkie ale warzywa nie mogą być zbyt suche.
- W misce mieszam schłodzony ryż lub kaszę z warzywami, poszatkowanym przyprawami oraz mąkami.
- Formuję kotlety z selera, obtaczam je w bułce tartej i smażę na oleju z obu stron, aż staną się złote.
Boguś K. napisał
Bardzo chaotycznie podany przepis. Wśród składników napisano: „4 szklanki ugotowanego ryżu pełnoziarnistego, kaszy gryczanej niepalonej, jaglanej lub białego ryż”. Czy to ma być po 4 szklanki ryżu, kaszy gryczanej, kaszy jaglanej lub zamiast niej jeszcze drugie 4 szklanki tym razem białego ryżu? Czy to ma być 4 szklanki ryżu jednego lub 4 szklanki ryżu drugiego albo 4 szklanki kaszy gryczanej albo 4 szklanki kaszy jaglanej? A może ma to być 4 szklanki mieszaniny tych kasz i ryżów? Czy może jakoś jeszcze inaczej?
Olga Smile napisał
Boguś K – można łączyć kasze lub różne odmiany ryżu jak masz taką fantazję :) W sumie mają być 4 szklanki kaszy lub ryżu
Anonim napisał
Wyglądają smakowicie .
Sporo tych kotletów będzie ?. Czy po usmażeniu można mrozić
Podziekowanie napisał
Dziekuje za przepisy.
Bledy w pisowni mi nie przeszkadzaja.
Zycze blogoslawionych dni i zyczliwosci ludzi
korzystajacych z tej strony.
Wk napisał
Kotlety te robie nie po raz pierwszy. Czasem modyfikuje.Zmieniam proporcje i ilosc skladnikow. Dzisiaj byly bez batatow i dyni ( bo nie mialam),ale z curry … a Bogus K.czytac przepisow nie potrafi. Slowo „lub” w jezyku polskim duzo wyjasnia. Na koniec dodam wiec ,ze dzisiaj zamiast kaszy gryczanej LUB jaglanej moje kotlety byly z ryzem brazowym. Pycha. Dzieki Olga.