FAWORKI BEZGLUTENOWE
Zdecydowałam się zrobić faworki bezglutenowe ot tak, z zaskoczenia i bez planowania. Faworki bezglutenowe przygotowałam po raz pierwszy. Odkąd dieta bezglutenowa stała się u nas normą, co jakiś czas wracam pamięcią do smaków dzieciństwa i staram się zmieniać przepisy na takie, które większość domowników może. Faworki kojarzą mi się ze świętami i różnymi domowymi uroczystościami. Czekałam na nie, czasami kupowałam sobie tackę faworków w cukierni i zjadałam po chichu :D Ponieważ faworki bezglutenowe wyszły świetne i to bez specjalnego wysiłku, to stwierdziłam, że nic nie stoi na przeszkodzie, żebym podzieliła się z moimi czytelnikami takim przepisem. Całe życie smażyłam faworki z przepisu mojej babci – uwielbiałam je, podobnie jak czerwony barszcz na zakwasie! Dla mnie rodzinne przepisy, przekazywane z pokolenia na pokolenie są symbolem tradycji, ciągłości rodziny i jej trwania. Uważam, że są niezwykle ważnym elementem kobiecego domowego świata. Sama chciałabym bardzo, aby moje dziecko znało rodzinne przepisy nawet jeśli muszę je modyfikować :) Mam wrażenie, że kiedyś po ugotowaniu czy upieczeniu jakiegoś dania czuć będzie tą wewnętrzną radość, że jest cząstką rodziny, która trwa już od wielu lat i trwać będzie. To są właśnie korzenie, a im większe korzenie, tym okazalsze drzewo. I tak myśląc o dzieciństwie o zmianach i generalnie zmęczeniu tygodniem położyłam się na drzemkę. Zasnąłem na chwilę wstałam i pognałam do kuchni robić FAWORKI bezglutenowe …. matko strach się kłaść ;) bo plany po spaniu się zmieniają ;) Po prostu czułam wewnętrzną potrzebę, ba wręcz taką konieczność! Lubię ciasta i mimo, że nie jestem fanką pieczenia na co dzień to czasami aż muszę. A Ty – LUBISZ FAWORKI? Jakie wybierasz, FAWORKI BEZGLUTENOWE czy klasyczne pszenne?
FAWORKI BEZGLUTENOWE
FAWORKI BEZGLUTENOWE – składniki:
- 500 g mąki bezglutenowej (u nie Mix it! universal marki Schär)
- 7 jajek (same żółtka)
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia (ja dałam 3 z czubkiem ponieważ miałam delikatny GDL)
- ½ łyżeczki soli
- śmietana do nadania konsystencji (może być jogurt sojowy)
- 1 łyżka cukru waniliowego lub esencji waniliowej
- 1 litr oleju do smażenia
- cukier puder do posypania
FAWORKI BEZGLUTENOWE – przepis:
- Żółtka oddzielam od białek.
- Do miski wsypałam mąkę, proszek do pieczenia, sól, cukier i dodałam żółtka jajek.
- Wyrabiałam ciasto hakiem i w miarę potrzeb dodawałam śmietanę. Konsystencja ciasta powinna być taka, jak na pierogi. Musi być lekko elastyczne, delikatne.
- Kulę podzieliłam dzielę na 3 części i wałkowałam ciasto na dobrze oprószonej mąką stolnicy. Staram się, aby płat ciasta był bardzo cienki ale na tyle by dało się przewlekać ciasto w kształt faworków.
- Następnie tnę ciasto nożykiem kołowym w paski. W każdym pasku robię nacięcie w środku i przewijam jakby na drugą stronę połowę paska, powstaje wtedy charakterystyczny wzór faworka.
- Gdy mam gotowe już wszystkie faworki, pozwalam im odpocząć przez około 15 minut, aby lekko podeschły.
- Faworki smażę partiami na dobrze rozgrzanym oleju z obu stron, wyławiam i posypuję cukrem pudrem. Jak się okazało faworki bezglutenowe w niczym nie ustępują smakowi tych pszennych!
Basia napisał
Mnie wyszły niezłe ale trudno je porównać do pszennych. Aż trudno mi uwierzyć że te na zdjęciu są z tej mąki. ? Moje kruszyły się i było szans na przełożenie przez dziurkę:) ale poszły ze smakiem mimo wszystko !
aaiwka napisał
Od dawna gotuję i piekę bezglutenowo dla mojej rodziny, sama toleruję gluten. Korzystałam już z wielu przepisów, ale ten jest REWELACYJNY‼️‼️‼️ Po prostu przepis nad przepisami. Ciasto tak łatwo się wałkowało, poezja. Nie podsypałam ani grama mąki. Powiedziałabym, że tak samo, o ile nie lepiej, jak glutenowe. I te bąble?Wielkie dzięki‼️
Diana napisał
Witam,
o jaką śmietanę chodzi (słodką czy kwaśną)?
Olga Smile napisał
Diana – bez znaczenia :)
Olga Smile napisał
Basia – bo jednak bezglutenowe są mniej plastyczne ale w kategorii bezglutenowych te są świetne. Jak ciasto jest za twarde to dodaj trochę wody czasami inaczej mieszanka chłonie lub śmietana ma inną konsystencję czy karagen w składzie.