Kapuśniak
Lubię kapuśniak, moja cała rodzina lubi kapuśniak i dość często go przygotowuję bo zawsze są niego chętni. Na początku wiosny pojawia się młoda kapusta kiszona, z której chętnie przygotowuję taki wiosenny kapuśniak. Latem i jesienią kapuśniak ma w składzie starszą ukiszoną kapustę, ale staram się wybierać mniej kwaśne kapusty lub zwyczajnie lekko je płucze przed gotowaniem. Pokazywałam już przepis na Kapuśniak z kiełbasą tym razem będzie to kapuśniak bez mięsa. Taka wersja jarska. Jeśli bardzo lubicie posmak wędzonki dorzućcie do kapuśniaku wędzone żeberko, skórę z wędzonego boczku lub kawałek dowolnej wędzonki.
Ogólnie w moim domu rozróżnia się:
Kapuśniak wegetariański – to dość delikatny kapuśniak z kiszonej kapusty i włoszczyzny, przygotowany w prosty sposób i podany z ziemniakami i świeżym koperkiem.
Kapuśniak z kiełbasą – jest to kapuśniak znacznie tłuściejszy niż wegetariański z solidnym dodatkiem kminku smakuje wybornie wielbicielom wędzonkowych smaków.
Kapuśniak z wędzonką – ten kapuśniak jest dla mnie wspomnieniem dzieciństwa, mama robiła go na kawałku boczku lub skóry z wędzonego boczku. Aromatyczny, dość kwaśny i pikantny.
Kapuśniak z młodej kapusty – inaczej kapuśniaczek, delikatny, aromatyczny, lekko kwaskowy i świeży w smaku.Przygotowywany jest z młodej ukiszonej kapusty, takiej jeszcze lekko zielonej.
Kapuśniak z kiszonej kapusty – kwaśny, zagęszczony zasmażką, aromatyczny. Taki na kształt góralskiej kwaśnicy.
Kapuśniak ze świeżej kapusty – ten kapuśniak to połączenie pół na pół kiszonej kapusty z kapusta świeżą, jest lżejszy i delikatniejszy niż inne kapuśniaki, w sumie jest trochę podobny do kapuśniaku z młodej kapusty.
Kapuśniak ze słodkiej kapusty – jest to kapuśniak przygotowany w całości ze świeżej kapusty, jednak najczęściej dodaje się do niego sok z kapusty kiszonej dla uzyskania kwaskowatego smaku, charakterystycznego dla kapuśniaka.
Kwaśnica – kwaśna, gęsta, kaloryczna za prawą boczku wędzonego, kiełbasy i czasami skwarek. Zagęszczona dodatkowo zasmażką z masła i mąki pszennej stanowi wyjątkowo sycące danie.
Kapuśniak na żeberkach – taki kapuśniak przygotowywała się w moim rodzinnym domu. Mam gotowała kilka wędzonych żeber z żeberkami wieprzowymi surowymi. Obierała mięso a na wywarze gotowała kapuśniak z kapusty kiszonej.
Przepis na Kapuśniak
Składniki na: Kapuśniak
• 500 g kapusty kiszonej
• 1 pęczek włoszczyzny
• 250 g ziemniaków
• 3 litry wody
• 3 listki laurowe
• 10 ziaren ziela angielskiego
• sól
• czarny pieprz
Przygotowanie dania: Kapuśniak
1. Marchewkę, pietruszkę, selera i pora obieram, wkładam do garnka. Dodaję sól (uwaga nie niewiele, bo kapusta zazwyczaj są słona), odrobinę pieprzu, listki i ziele angielskie, zalewam 3 litrami wody i gotuje do miękkości.
2. Kapustę kiszona kroję na drobne kawałki.
3. Ugotowana włoszczyznę wyjmuję a do wywaru warzywnego dodaję rozdrobnioną kapustę. Gotuje około 40 minut.
4. Ziemniaki obieram, kroję w kostki, wkładam do niewielkiego garnka i gotuję do miękkości.
5. Gdy kapusta jest miękka, łączę ją z ziemniakami i wodą, w której się gotowały.
6. W sezonie letnim podaje kapuśniak posypany koperkiem z pajda chleba.
Olga Smile napisał
biku70 – tak dokładnie, tylko krócej się gotuje :D
Rafał napisał
Dziękuję za przepis wege – wyszła pyszna. Od siebie dodałem podsmażone boczniaki z pestkami dyni.
Pozdrawiam.
Joanna napisał
Olgo, czy zamiast wywaru z warzyw mogę zrobić bulion wg Twojej bulionetki bez specjalnej utraty walorów smakowych kapuśniaku? Pozdrawiam, Joanna
Olga Smile napisał
Joanna – tak!
Danusia napisał
Dzięki za przepis na kapuśniak, wyszedł pyszny. Ja zrobi łam jeszcze lekką zasmażkę.:)
Ewunia napisał
Dziękuję Olgo, pyszna zupę, na gwoździu jak mówiła moja babcia a takie są najlepsze!