SŁODKIE CHWILE Z SERKIEM ALMETTE
Zostałam zaproszona kolejny raz do wspólnego gotowania z Davidem Gaboriaud ambasadorem serka Almette. Tym razem w Pałacu i Folwarku Łochów, razem z Natalią z bloga Poezja-Smaku.pl i Anną Rafałowicz „Kobietą Almette” piekliśmy ciasta z serkiem i zasiedliśmy do wspólnego słodkiego stołu. Nie wiem czy kiedyś zastanawialiście się skąd pochodzi mleko, z którego produkowany jest puszysty serek Almette? Sekret produkcji Almette to właśnie wspaniała jakości mleka i sposób przygotowania serka. Mleko, z którego produkowany jest puszysty i delikatny serek dostarczane jest z rodzinnych gospodarstw. Nasze spotkanie odbyło się w okolicach Węgrowa, na pograniczu Mazowsza i Podlasia, ponieważ właśnie tu powstaje serek Almette, który tak jest lubiany przez miliony Polaków.
Źródło: www.almette.pl
Gdy usłyszałam, że spotkamy się z Kobietą Almette czyli osobą, która jest bezpośrednio związana z dostarczaniem składników do produkcji serka, to bardzo się ucieszyłam. Współczesność moim zdaniem wymaga szczególnie od kobiet pełnienia wielu ról. Kobiety pracują w domu, w rodzinnych firmach, w gospodarstwie, są matkami, mają swoje pasje i zainteresowania. Doba jest dla nich dłuższa, a obowiązków jest zawsze za wiele. Właśnie taką osobę miałam przyjemność poznać, to Ania Rafałowicz. Niezwykła kobieta, której gospodarstwo dostarcza od 20 lat mleko do produkcji serka Almette. Codziennie Ania ma wiele obowiązków: jest matką, jest rolniczką, hoduje ponad 100 krów, jest również sołtysem i cukiernikiem z zamiłowania!
Opowiem Wam o naszym spotkaniu. Około 80 kilometrów od Warszawy i 30 kilometrów od Węgrowa jest Pałac i Folwark Łochów. Zaskoczyło mnie to miejsce. Mam znajomych z tych okolic, jednak nigdy wcześniej moja droga nie zaprowadziła mnie tam. Ania zaprosiła nas do zwiedzania parku, do odwiedzenia Wyspy Pisarzy i Poetów. A w niezwykłych Domkach Rzemieślniczych Fundacji Leny Grochowskiej, dokładnie w pracowni piekarniczo-cukierniczej piekliśmy z Davidem fantastyczne drożdżówki w piecu opalanym drewnem, które zobaczycie na zdjęciach poniżej. Obok jest również pracownia rzeźbiarska i ceramiczna, i muszę Wam też napisać, że drewniane rzeźby z tej pracowni i piękne wyroby ceramiczne zachęcały do kupienia i zabrania ich ze sobą. To piękne miejsce i przemiła atmosfera!
Jak co roku David przygotował trzy dania, na które pokażę Wam przepisy :) Tym razem z Anią, która jest cukiernikiem z zamiłowania David upiekł Malinową Chmurkę, z Natalią sernik z serka Almette, a ze mną pyszne drożdżówki z serkiem jogurtowym Almette, kruszonką i jabłkami.
Krem malinowy z musem z serka Almette jogurtowego – przepis Davida
Źródło: www.almette.pl
SKŁADNIKI:
Krem malinowy:
- 3 jajka
- sok z 3 cytryn
- 3 łyżki cukru
- 25 g masła w temperaturze pokojowej
- 280 g mrożonych malin
Mus:
- 100 g serka Almette jogurtowego
- 50 g mascarpone
- 100 ml śmietanki 30%
- 2 łyżki cukru pudru
- laska wanilii
Dodatki:
- 2 łyżki prażonych i posiekanych migdałów
- listki mięty do dekoracji
Przygotowanie przepisu:
Krem malinowy: Mrożone maliny wymieszaj z 2 łyżkami wody. Gotuj, aż masa zgęstnieje. Następnie zmiksuj i przecedź przez sitko, żeby otrzymać gładki mus. Jeśli mus malinowy będzie za rzadki gotuj, aż lekko zgęstnieje. (Z 280 g mrożonych malin powinno wyjść ok. 140 g gładkiego musu malinowego). Wlej sok z cytryny do rondelka. Ubij jajka z cukrem na puszystą masę i dodaj do rondelka. Dodaj mus malinowy i wymieszaj. Gotuj na małym ogniu, cały czas mieszając, aż krem lekko zgęstnieje i konsystencją będzie przypominał sos beszamelowy. Dodaj masło i wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia. Gotowy krem włóż do lodówki na 1 godzinę, by stężał.
Mus: Wymieszaj serek jogurtowy z mascarpone oraz miąższem wanilii, cukrem i śmietanką. Na talerzykach ułóż warstwę musu, a następnie dodaj kilka łyżek kremu malinowego. Całość posyp migdałami i udekoruj listkami mięty.
TIPY OD DAVIDA:
– upewnij się, że wszystkie składniki są w temperatury pokojowej. To klucz do udanych deserów i wypieków
– do tego kremu możesz użyć świeżych malin, wtedy nie dodaj wody do gotowania
– ważne żebyś cały czas kontrolował/a temperaturę kremu malinowego podczas gotowania, tak, aby nie zrobić jajecznicy z żółtek
Sernik z Almette jogurtowym i ze słonym karmelem – przepis Davida
Źródło: www.almette.pl
SKŁADNIKI:
Przepis na foremkę o średnicy 18 cm
Masa:
- 5 serków Almette jogurtowych
- 240 ml śmietany 18%
- szczypta soli
- 150 g cukru
- 1,5 łyżki skrobi ziemniaczanej
- 3 jajka
- 1 żółtko
- miąższ z 1 laski wanilii
- sok z 1 cytryny
Słony karmel:
- 100 g cukru
- 20 g masła
- 120 ml śmietanki 30%
- szczypta soli
Spód:
- 50 g masła
- 100 g herbatników
Przygotowanie przepisu:
Spód: Pokrusz herbatniki na drobny piasek. Rozpuść masło w rondelku i wymieszaj z pokruszonymi ciasteczkami na tzw. mokry piasek. Wysmaruj foremkę masłem lub wyłóż dno papie-rem do pieczenia. Przełóż do niej masę z herbatników i dociskaj równomiernie łyżką. Włóż do zamrażalnika na 15 minut, by masło po schłodzeniu trzymało spód w całości.
Masa serowa: W misce wymieszaj składniki: serki, śmietanę, jajka, miąższ wanilii, żółtko, cukier, skrobię
i sól. Mieszaj, żeby wszystkie składniki się połączyły (ale nie za długo, aby nie napowietrzyć masy!). Gotową masą wypełnij foremkę do 3/4 wysokości.
Na spód rozgrzanego do 180°C piekarnika (z funkcją grzania góra/dół) wstaw naczynie żaroodporne z wodą. Na środkowy poziom wstaw foremkę z masą sernikową i piecz przez 15 min w 180°C. Po tym czasie zmniejsz temperaturę do 110°C i piecz przez 40 do 50 min (w zależności od piekarnika). Wyłącz piekarnik i zostaw w nim foremkę do całkowitego wystudzenia. Następnie włóż ją do lodówki na minimum 1 godzinę, a najlepiej na całą noc.
Na suchą patelnię wsyp cukier i czekaj, aż się rozpuści i nabierze bursztynowego koloru. Wtedy dodaj masła i wymieszaj. Wlej śmietankę i mieszaj cały czas, aż cukier się rozpuści. Do karmelu dodaj dwie szczypty soli. Polej nim sernik.
TIPY OD DAVIDA:
– nie pomijaj etapu mrożenia spodu do sernika, to ważne, tak, aby zachował swoją strukturę podczas pieczenia
– pieczenia sernika z miską wody w piekarniku powoduje, że sernik będzie równomiernie się piekł i zachowa swoją charakterystyczną wilgotność.
– masę z serków Almette i dodatków najlepiej krótko wymieszać tak, aby jej za bardzo nie napowietrzyć
Drożdżówki z jabłkami i serkiem Almette jogurtowym – przepis Davida
Źródło: www.almette.pl
Składniki:
Ciasto drożdżowe:
- 500 g mąki pszennej + więcej do posypania blatu
- 100 g cukru
- płaska łyżeczka soli
- 1 saszetka drożdży instant
- 2 jaja/2 żółtka
- 150 ml mleka
- 30 g masła
Krem:
- 1,5 serka Almette jogurtowego
- 4 łyżki śmietany 18%
- 1 łyżka miodu
- 1 jabłko
Kruszonka:
- 100 g mąki pszennej
- szczypta soli
- 60 g cukru
- 70 g zimnego masła
Przygotowanie przepisu:
Ciasto drożdżowe: Ze wszystkich składników zagnieć ciasto. Pamiętaj, by przedtem rozpuścić masło! Wyrabiaj ciasto 4-5 minut, aż będzie gładkie. Odstaw przykryte do wyrośnięcia.
W tym czasie zrób krem: Serek Almette wymieszaj ze śmietaną i miodem. Jabłko pokrój w ćwiartki i usuń gniazda nasienne. Przekrój każdą ćwiartkę na pół, a następnie w cienkie półtalarki. Gdy ciasto wy-rośnie, wyrabiaj je chwilę i podziel na 10 części. Uformuj z nich kulki. Delikatnie spłaszcz każdą z nich. Odstaw na pół godziny do wyrośnięcia.
Przygotuj kruszonkę: Do miski wsyp mąkę, cukier i dołóż drobno pokrojone zimne masło. Wszystkie składniki wymieszaj, a następnie rozcieraj palcami, aż zaczną powstawać małe grudki ciasta.
Przed pieczeniem posmaruj brzegi ciasta białkiem. Uformuj wgłębienia i nałóż do nich jabłka. Przykryj je kremem, a następnie posyp obficie kruszonką. Piecz ok 15-20 minut w 180 °C.
TIPY OD DAVIDA:
– zrobisz ten przepis ze świeżymi drożdżami. Wtedy użyj 15 g świeżych drożdży.
– nie żałuj porcję serka i kruszonkę, to spowoduje, że drożdżówki staną się miękkie, su-per smaczne i bardzo aromatyczne
– użyj dowolne owoce, w sezonie letnim użyj truskawki, maliny, jagody itp
Dla moich czytelników oczywiście przygotowałam, jak zawsze przepisy z Almette takie, jakie ja lubię wam pokazywać najbardziej. Proste, słodkie, smaczne, szybkie i będące połączeniem kuchni lokalnej mazowiecko-podlaskiej z odrobina nowoczesności i szaleństwa. Postawiłam na smaki znane, lubiane, na takie jakie wspominamy z domu rodzinnego. Mówię tu chociażby o koglu moglu czy słodkim omlecie. Po zjedzeniu takiej porcji najlepiej pozostałą część dnia przeznaczyć po prostu na leniuchowanie i cieszenie się otaczającym światem.
KOGEL MOGEL z serkiem Almette jogurtowym
Moje trzy słodkie przepisy rozpoczęłam od smaku mojego dzieciństwa, doskonale go pamiętam: to kogel mogel. Ucierany z żółtek z cukrem na puszysty krem w kubku ot tak, małą łyżeczką lub trochę większą. Zajmowało to chwilę, ale w tamtych czasach jakoś nikt się nie spieszył. Proces ucierania był żmudny i w sumie fascynujący. Patrzyłam jak zmienia się kolor, konsystencja i objętość. Często robiłam kogel mogel bardziej nowocześnie. Powiedziałabym, że potrzeba jest matką wynalazków :) Miałam kubek nieco większy o średnicy takiej, że wchodziła trzepaczka ręcznego miksera elektrycznego. Wkładałam jedno mieszadło i wtedy kogel mogel ubijał się zaskakująco szybko. U nas w domu kogel mogel powstawał w kilku odmianach. Po pierwsze podstawowy, czyli żółtko, jajka plus cukier. W wersji lżejszej było żółtko plus cukier oraz ubita piana z białka. W wersji trzeciej, mojej ulubionej w czasach dzieciństwa było żółtko + cukier + kakao. Tym razem zdecydowałam się na dodanie do kogla mogla z żółtek i cukru jeszcze serka Almette jogurtowego. To był strzał w dziesiątkę! Posypałam startą czekoladą i jest!
KOGEL MOGEL – składniki:
- 4 żółtka
- 6 łyżek cukru białego lub trzcinowego
- 1 opakowanie serka Almette jogurtowego
KOGEL MOGEL – przygotowanie przepisu:
- Oddzielone żółtko od białka wkładam do kubka lub do miski. Dosypuję cukier i ucieram za pomocą trzepaczki, miksera elektrycznego na białą, gęstą i puszystą masę. Dodaje serek i mieszam przez chwilę!
- Kogel mogel podaję natychmiast po nałożeniu do małych szklaneczek i posypaniu tartą czekoladą.
OMLET CESARSKI z serkiem Almette jogurtowym
Oj tak, omlet na słodko, taki biszkoptowy, puszysty jest jednym z dań mojego dzieciństwa również. Jadło się go u nas w domu z dżemem, powidłami lub roztopioną czekoladą. Czasami śmietaną, najlepiej ubitą lub serkiem. Czasami podawany był na śniadanie, zwłaszcza w weekendy lub gdy byłam chora albo w tygodniu na kolację. Bardzo go lubiłam zwyczaj ubijania białek i mieszania żółtek z dodatkami, aby przygotować omlet. Omlet cesarski smażyłam sobie na kolację, gdy mieszkałam już sama. Śmiało mogę powiedzieć, że są to smaki nie tylko mojego dzieciństwa! Na słodko z serkiem Almette wyszedł świetny! Zobaczcie sami:
Omlet cesarski – składniki:
- 4 jajka
- 1 opakowanie serka Almette jogurtowego
- 1/2 szklanki mąki
- 1/2 szklanki mleka
- szczypta soli
- do smażenia masło (2 łyżki) i olej (2 łyżki) lub tylko olej
- do podania dżem truskawkowy, cukier puder i serek Almette jogurtowy
Omlet cesarski – przygotowanie przepisu:
- Jajka rozbijam. Białka wkładam do miski i ubijam na puszystą pianę.
- Żółtka mieszam z mąką, serkiem i mlekiem.
- Bardzo delikatnie łączę masę z żółtek z pianą z białek.
- Wylewam na patelnię z masłem i olejem. Smażę na małym gazie. Po jakimś czasie, po około 5-7 minutach, delikatnie przekładam na drugą stronę.
- Omlet kroję na kawałki, nakładam na talerz i podaję na słodko z dżemem i cukrem pudrem.
CIASTO CZEKOLADOWE z serkiem Almette jogurtowym
Nie znam wielu osób, które odmówiły by kawałka pysznego, domowego ciasta! No nie, trzeba przyznać, że my jako Polacy kochamy klasyczne, znane z czasów dzieciństwa wypieki! Takie bardziej skomplikowane może być ciasto na niedzielę, ale w tygodniu powinno być proste i szybkie do przygotowania, do tego faworki, pączki i kruche ciasteczka. Tu nie ma wybrzydzania i marudzenia, wszystkie wypieki są zawsze, ale to zawsze mile widziane na polskim stole! Ciasto czekoladowe ma to do siebie, że łączy czekoladę z wypiekiem, do tego z serkiem, a wszystko połączone w szybkim i prostym do przygotowania wypieku. Ideał moi mili, takie ciasto czekoladowe to po prostu ideał!
Ciasto czekoladowe – składniki:
- 6 jajek
- 250 g masła
- 250 g ciemnej czekolady
- 350 g cukru (może być trzcinowy)
- 100 g mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
- 100 g kakao
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 opakowanie serka Almette jogurtowego
- około 100 g cukru pudru
Ciasto czekoladowe – przygotowanie przepisu:
- Do miseczki przekładam serek Almette, dodaję cukier puder i ucieram na gładką i kremową masę.
- W garnuszku topię masło, z pokruszoną czekoladą i cukrem. Mieszam aż czekolada i masło się rozpuści.
- W misce roztrzepuję jajka, dodaję letnią czekoladę, mąkę, kakao i proszek do pieczenia. Mieszam dokładnie rózgą do czasu, aż wszytskie składniki dobrze się połączą.
- Przelewam do wyłożonej papierem formy do pieczenia. Nakładam paski serka Almette z cukrem i mieszam delikatnie łyżką, żeby powstały wzorki.
- Wstawiam do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza i piekę przez 45 minut lub do całkowitego upieczenia. Po wystudzeniu kroję w kawałki i podaję!
Zobacz więcej słodkich przepisów na www.almette.pl
Zapraszam Olga Smile!
* wpis zawiera lokowanie produktu
Celinka napisał
Krem malinowy, sernik jogurtowy i jak tu się odchudzać mam …
Ewena napisał
muszę samodzielnie takie drożdżówki zrobić no i ten kogel mogel z serkiem ciekawa jest bardzo jaki jest. Pozdr
Jakub napisał
omlet na słodko z dżemem i serkiem almette będzie zrobiony u nas w weekend. Dla mnie to nowość, zawsze ze śmietaną nawet cukier u nas był żadko zapisuję przepis
zdecydowana napisał
Tym ciastem czekoladowym z serkiem to mnie kupiłaś chcę chcę chcę i wezmę się i zrobię!!!1!
Smakosz napisał
Miło się ogląda i czyta takie przepisy! Brawo TY! Bravo Wy!
Serek Almette był i jest królem na naszym mazowieckim stole.
Pozdrawiam z Mazowsza