KOPYTKA ZIEMNIACZANE BEZGLUTENOWE
Miałam mieć wolne ale weszłam do kuchni i zrobiłam kopytka ziemniaczane bezglutenowe! Klasyka kobiecego świata, kopytka ziemniaczane bezglutenowe pojawiły się u mnie wtedy, gdy planowałam zrobić kawę, położyć się na kanapie z nogami wyżej, przykryć kocykiem i spędzić wspaniały poranek w salonie pod hasłem „nic nie muszę”. Kompulsywność gotowania chyba powinno się leczyć ;) Czasami tak mam, że jedna myśl pociągnie za sobą następną, potem czyny i ani się nie obejrzę a stoję w kuchni z rozgrzebanymi 3 daniami i masa brudnych naczyń. Nikt nie narzeka za bardzo ale to sprawia, że życie ze mną nie jest nudne ;) Gdy pytam dziecko czy woli kopytka ziemniaczane czy kluski śląskie zawsze słyszę – obojętne, byle dużo. Zdecydowanie uwielbiamy kopytka ziemniaczane, jak wszytskie inne domowe kluski! Często pytacie mnie w mailach z czym podawać kopytka ziemniaczane. Właściwie możliwości jest bardzo dużo, kwestia tego co się lubi i do jakich smaków wraca pamięcią. A Ty, z czym je podjesz? Z czym serwujesz swojej rodzinie? U nas podaję je z wody, z jakimś sosem pieczarkowym albo grzybowym. A po schłodzeniu kopytka ziemniaczane bezglutenowe odsmażamy na złoto na patelni z kilkoma łyżkami oleju.
KOPYTKA ZIEMNIACZANE BEZGLUTENOWE
KOPYTKA ZIEMNIACZANE BEZGLUTENOWE – składniki:
- 1 kg ugotowanych ziemniaków
- 1-1,5 szklanki mieszanki bezglutenowej (wszystko zależny od gatunku kartofli, czyli jak skrobiowe macie ziemniaki) Ja wybieram makaronową
- 3 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
- 2-3 jaja (opcjonalnie ja ich nie dodaję ale wiem, że sporo osób lubi jajka w kluskach)
- szczypta soli
KOPYTKA ZIEMNIACZANE BEZGLUTENOWE – przepis:
- Ziemniaki obieram, gotuję i studzę. Przepuszczam przez prasę lub maszynkę. Można też upiec ziemniaki w piekarniku lub ugotować w mundurkach.
- Ziemniaki łączę z mąkami, jajkami (opcjonalnie) i wyrabiam delikatne ciasto. Wyrabiam krótko, im dłużej wyrabiasz, tym więcej mąki wciągnie.
- Odrywam porcję ciasta i formuję wałki. Nożem odcinam kluski kopytka około 3 cm szerokości. Jeśli ciasto się lepi podsypuję je dodatkowo mąką.
- Kopytka ziemniaczane bezglutenowe gotuję w osolonej wodzie tak samo jak te z mąką pszenną. Od wypłynięcia zostawiam je na powierzchni gdzieś przez około 1 minutę. Wyławiam łyżką cedzakową i podaję.
- Kopytka ziemniaczane bezglutenowe świetnie smakują z różnymi sosami, z osmażoną cebulką lub po prostu z masłem.
Małgorzata napisał
Kopytka można ze wszystkim. Bez niczego też :-) Hitem w moim domu są kopytka z kurczakiem szczodrze natartym sporą ilością zmiażdżonego czosnku i wolno pieczonym z dużą ilością… masła (minimum pół kostki). Polewa się go tym masełkiem w trakcie pieczenia co 10 minut. Uzyskuje się wspaniały sosik. Kopytka nim podlane smakują obłędnie … Do tego, koniecznie, klasyczna zielona sałata z kwaśną śmietaną… Wiem, grzech i rozpusta… Ale czasami warto :-)