PRZEPIS NA ROSÓŁ
Dzisiaj nic szczególnego, tylko przepis na rosół z kurczaka, taki domowy, powiedziałabym tradycyjny. Przepis na rosół z kurczaka lub z kury, a ostatnio też widziałam koguta w sprzedaży, jest niezmienny od lat. Dodaje się warzywa korzeniowe, przyprawy sól i czas. Bo akurat w przypadku gotowania rosołu czas jest ważny. A im dłużnej gotowany rosół, tym smaczniejszy. Spotkałam się z nastawieniem, że tylko marchew powinna pływać w rosole. U nas w domu używało się korzenia selera i koniecznie korzeń pietruszki. Gdy przygotowuję rosół bez mięsa, taki esencjonalny bulion, wtedy skłaniam się bardziej do pasternaku, jeśli akurat jest na niego sezon. Ponieważ tym razem miał być przepis na rosół z kurczaka to podstawiłam na marchew, korzeń pietruszki, kilka łodyg selera naciowego (bo akurat miałam), cebulę i pora. Osobiście bardzo lubię pory w zupie, znacznie bardziej niż na przykład kapustę, którą wiele osób też dodaje do gotowania rosołu. Spotkałam się z powiedzeniem, że „rosół jest dobry na przeziębienie bo kurczak aż świeci od antybiotyków”. Tu warto nadmienić, że warto sięgać po wyższej jakości mięso zwierząt z chowu ekologicznego lub gospodarskiego niż te z masowych produkcji. Cena co prawda jest kilka razy wyższa ale idzie to w parze z jakością mięsa i dobrostanem utrzymywania zwierząt. Ciekawa jestem, czy ty masz wrażenie, że ROSÓŁ pomaga ci w chorobie, przeziębieniu, osłabieniu? Wiele razy spotkałam się z takim podejściem, stad moje pytanie. Tymczasem z przyjemnością zapraszam na prosty przepis na rosół z kurczaka, taki tradycyjny bez żadnych specjalnych dodatków.
PRZEPIS NA ROSÓŁ
PRZEPIS NA ROSÓŁ Z KURCZAKA – składniki:
- 1 cały nieduży kurczak
- 6-7 marchwi
- 3-4 korzenie pietruszki
- ½ małego korzenia selera lub 4 łodygi selera naciowego
- ½ pora (ja dałam cały)
- gałązka lub dwie lubczyku (opcja)
- 2 cebule
- 5 listków laurowych
- 10 kulek ziela angielskiego
- 3-4 litry wody
- sól i pieprz do smaku
PRZEPIS NA ROSÓŁ Z KURCZAKA – przygotowanie:
- Warzywa korzeniowe obrałam, przekroiłam marchwie i pietruszki na pół w grubości.
- Mięso opłukałam pod kranem i włożyłam do garnka. Można też tuszę przekroiłam na cztery części, uzyskując dwie piersi ze skrzydełkami i dwoje udek.
- Cebule obrałam, przekroiłam na cztery części ale tak, żeby trzymały się na ogonkach i usmażyłam na suchej patelni. Zależało mi, aby się przypaliły. Można również upiec cebule w piekarniku lub na gazie.
- Do garnka 6-7 litrowego włożyłam, wszystkie warzywa, przyprawy, mięso i dolałam wodę.
- Rosół z kurczaka gotowałam przez 2 godziny, potem zostawiłam jeszcze na kilka na gazie. Zawsze uczono mnie, że im dłużej gotowany rosół tym lepiej. Można jeśc go szybciej ale z czasem zyskuje głębszy smak.
- Jak widzicie przepis na rosół z całego kurczaka jest prosty a samą zupę można podawać z ziemniakami, z makaronem pszennym, domowym lub bezglutenowym.
Agnieszka napisał
Agnieszka
Rosół to jest świetna zupa do gotowania jak się jest przerobionym, nastawi człowiek i wskakuje pod kocyk, a potem tylko co się obudzi to doleje trochę wody i po kilku drzemkach może się ratować😉
Milena napisał
Nie wiem czy pomaga faktycznie, ale jak dostaję rosół to czuję, że moja choroba jest odpowiednio ojojana, a ja zaopiekowana. Samopoczucie się poprawia nawet przy kiepskim przebiegu choroby – chociaż mam poczucie, że to może być tylko w mojej głowie. No ale działa? Działa! 😉
Małgorzata napisał
Tak
Grażyna napisał
Tak, jak miałam Covid to żywiłam się przede wszystkim rosołem 😀. Na nic innego nie miałam ochoty.