PASZTECIKI Z CIASTA FRANCUSKIEGO
Przygotowałam paszteciki z ciasta francuskiego z nadzieniem z pasztetu. Jak widzicie, takie paszteciki z ciasta francuskiego nadziewane kiełbasą, pasztetem, czy pieczenią mogą świetnie nadawać się na imprezę sylwestrową na przykład. Pamiętam czasy, gdy robiłam w domu pasztet z mamą, potem przez lata sama szykowałam go na wszelkie imprezy domowe, rodzinne i okolicznościowe. Od dziecka lubiłam pomagać w kuchni, od zawsze ciągnęło mnie do gotowania, więc gdy tylko mogłam to chętnie włączałam się w rodzinne przygotowania. Maszynkę ręczną do mielenia mięsa, mama przykręcała do stołka. Kręciłam korbą mieląc każdy kawałek mięsa ugotowanego w wielkim garnku oraz przyprawy do miski. Strasznie się przy tym brudziło, ale nie było świąt, imienin czy urodzin bez pasztetu. Potem jedliśmy go przez wiele dni, bo przecież nic zmarnować się nie mogło. Pamiętajmy, że były to czasy, gdy kupienie dobrej jakości wędlin, mięs pieczonych lub innych wyrobów było bardzo, ale to bardzo trudne. Wracając do współczesności, mam nieodparte wrażenie, że teraz jest znacznie łatwiej. W sklepach można dostać naprawdę dobrej jakości wyroby. Ale domowe wybory są zawsze ale to zawsze najlepsze. Paszteciki z ciasta francuskiego mają to do siebie, że wspaniale pasują do zarówno do klarownych, jak i do kremowych, gęstych i zawiesistych zup. Lubię przepisy, które nie wymagają olbrzymiego nakładu pracy, a pozwalają na świetny efekt, zarówno wizualny jak i smakowy. Przywodzą mi na myśl dom rodzinny i spokojną atmosferę. Nadzienie z pasztetu sprawdziło się rewelacyjnie i tak oto powstały domowe paszteciki z ciasta francuskiego, z pasztetem, cebulą smażoną na złoto i aromatycznym tymiankiem.
PASZTECIKI Z CIASTA FRANCUSKIEGO
PASZTECIKI Z CIASTA FRANCUSKIEGO – składniki:
- 500-600 g pasztetu dowolnego
- 1 arkusz ciasta francuskiego
- 2 duże cebule
- 2 łyżki oleju
- 1 jajko
- tymianek (świeże łodyżki z listkami)
- mielony pieprz
PASZTECIKI Z CIASTA FRANCUSKIEGO – przepis:
- Cebule obieram, kroję w plasterki i smażę na złoto na oleju na średnim ogniu, na rozgrzanej patelni. Studzę.
- Wyjmuję z lodówki płat ciasta francuskiego, rozwijam cały na blacie i przekrawam go wzdłuż na pół (w długości). Powstaną dwa długie takie same prostokąty ciasta.
- Wyjmuję z lodówki pasztet pieczony, wyciągam go z foremki. Kroję na odpowiedniej wielkości długie kawałki, zależnie od tego jak duże porcje chcę otrzymać. Ja pokroiłam go na cztery długie paski, każdy miał około 2 cm szerokości.
- Przez środek każdego z dwóch płatów ciasta francuskiego, na całej jego długości, układam usmażoną cebulę, posypuję pieprzem. Następnie kładę 4 paski pasztetu, jeden za drugim, na cebuli, na całej długości ciasta. Teraz ciastem owijam pasztet. Powstaje długi wałek. Kroję go na różnej wielkości paszteciki. Układam je na formie do pieczenia i smaruję rozmąconym jajkiem oraz posypuję tymiankiem.
- Wstawiam do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni w opcji grzania: góra i dół. Piekę przez 15 minut do czasu osiągnięcia przez ciasto ładnego, złotego koloru.
- Paszteciki z ciasta francuskiego podaję do zup na ciepło, bo tak najlepiej smakują.
Oliwia napisał
Paszteciki z ciasta francuskiego z nadzieniem z pasztetu? Brzmi odlotowo!
Julka napisał
Ostatnio kupiłam 2 rolki ciasta i nie wiedziała zupełnie co z nimi mogę robić. Dzięki za pomysł!
Zofia napisał
Bardzo ciekawy przepis :DD
Kamil napisał
Nigdy takich nie robiłam. Czas spróbować
Gosia napisał
Zrobie, bo uwielbiam
Teresa napisał
Dziękuję 😘
Monika napisał
Wczoraj robiłam!😀 I wyszły pyszne 😀
Iwona napisał
Miały być na święta, ale ykhm… Zrobię nowe🤣
Monika napisał
U mnie piecze się z kapustą i z grzybami.Farsz dokładnie taki jak na pierogi gotowane 🙂 oczywiście ciasto drożdżowe. W rodzinie nazywamy je „chałki” 😉
Malcia napisał
Dobry pomysł!