CUKIER WANILIOWY
Nie wiem czy zwróciliście uwagę w sklepie, że to co kupujecie jako cukier waniliowy na napisane cukier wanilinowy? Otóż cukier waniliowy jest przygotowany z wanilii, ze strączków roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych. Za to cukier wanilinowy jest produkowany sztucznie, syntetycznie. Wystarczy wiedzieć, że jest to związek chemiczny, zapachowy. Wanilina naturalna jest jednym ze składników zapachowych wanilii. Ta sztuczna, powstaje w laboratorium. Ja chciałam wam dzisiaj pokazać jak łatwo przygotować cukier waniliowy. Prosty przepis a wspaniały efekt. Taki prawdziwy, aromatyczny i cudowny. Co więcej, po zmieleniu strączków wanilii z cukrem w blenderze lub zwykłym młynku do kawy powstaje cudowny, naturalny cukier puder waniliowy. Przygotowuję jeszcze ekstrakt waniliowy, ale o nim będzie innym razem :) Jeśli chodzi o cenę, to zdecydowanie znacznie taniej wyjdzie Wam przygotowanie cukru waniliowego w domu. Ja kupuje strączki wanilii na allegro, takie brzydsze, mniejsze i mniej równe. One świetnie nadają się do produkcji cukru w każdej postaci. Ciekawa jestem CZYM SŁODZISZ napoje lub ciasta – cukier, miód, syrop klonowy, erytrol, ksylitol, fruktoza, glukoza, stewia a może czymś innym? Ja jednak cukrem i to najchętniej kokosowym, muscavado, trzcinowym lub waniliowym, wiadomo! Zatem z wielką przyjemności zapraszam was na cukier waniliowy lub cukier puder waniliowy, który można używać do pieczenia ciast, do słodzenia kawy, napojów lub deserów!
CUKIER WANILIOWY
CUKIER WANILIOWY – składniki:
- 2,5-3 szklanki cukru
- 10-15 strączków wanilii
CUKIER WANILIOWY – przepis:
- Laski wanilii przekrawam na pół w długości i w grubości. Staram się je rozłożyć na płasko.
- Wkładam laski do słoika i zasypuję cukrem.
- Zakręcam i potrząsam kilka razy.
- Zostawiam słoik na kilka tygodni, im dłużej tym lepiej. Zależy mi aby cały aromat waniliowy przeszedł do cukru.
- Taki cukier waniliowy dodaję do kawy, gdy zmielę w młynku powstaje cukier puder waniliowy – czyż nie jest to dziecinnie prosty przepis na cukier waniliowy?
Paulina napisał
Ciasta cukier trzcinowy. Jeśli muszę posłodzić potrawy też. Kawy nie słodzę. Herbatę jeśli parzę ją z goździkami, laską cynamonu i kawałkiem pomarańczy to dosładzam miodem (ale nie gorącą)
Magda[ napisał
Erytrol głównie do ciast i naleśników, reszty staram się nie slodzić
Justyna napisał
Ciasta z reguły cukrem. Napoje, hmm ja nie słodzę herbaty, zaś kawy nie pijam. Jedynym wyjątkiem jest herbata z cytryną, wtedy dodaję miodu bądź ksylitolu (jestem cukrzykiem). Ewentualnie jeszcze robię ice tea i wtedy też miodem słodzę 😉
Magda napisał
Napoje niczym, ciasta czasem trzcinowym cukrem, czasem stewią. Te wszystkie ksylitole, erytrole, malitole i inne -ole mają średni wpływ na organizm