Racuszki
Oj tak, uwielbiam racuszki, ale czy jest ktoś, kto ich nie lubi? Właśnie, dokładnie takie racuszki przygotowywała moja mama. Były pulchne, lekko kwaskowe i niezwykle ekspresowe. Nie rosły na drożdżach a pięknie podnosiły się za sprawą proszku do pieczenia lub sody. Przygotowane na zsiadłym mleku, kefirze lub maślance miały lekko odświeżający smak i powstawały dosłownie w kilka chwil. Najczęściej dodawałyśmy do nich pokrojone w całkiem duże kawałki kwaśne lub słodkie jabłka, kopiasta łyżeczkę cukru waniliowego i koniecznie sporą szczyptę lub dwie cynamonu.Od jakiegoś czasu przygotowuję racuchy i jakoś racuszki poszły w zapomnienie. Dobrze, że sobie o nich przypomniałam, to wspaniale pozwoliły mi na kilka chwil cofnąć się w czasie i poczuć jak mała dziewczynka. Wspaniałe uczucie. Cudownie, że za sprawą smaków można tak łatwo wspominać i wędrować bez żadnych ograniczeń po historii własnego życia.
Przepis na Racuszki
Składniki dania Racuszki
• 500 ml zsiadłego mleka, kefiru, maślanki lub jogurtu może być zwierzęcy lub roślinny
• 2,5 – 3,5 szklanki mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej (zależnie od konsystencji mleka, kefiru, maślanki lub jogurtu)
• 3 jabłka
• 2 jajka
• 2 łyżki miodu, syropu klonowego, cukru lub syropu z agawy
• 2 łyżeczki cukru waniliowego
• 3 łyżeczki proszku do pieczenia zwykłego lub bezglutenowego
• 1 łyżeczka cynamonu lub więcej, jeśli lubicie
• olej do smażenia
• cukier puder wymieszany z cynamonem do posypania
Przygotowanie dania Racuszki
1. Jabłka obieram i kroję w plasterki lub kostkę.
2. W misce mieszam kefir (lub mleko, maślankę, jogurt) z cukrem, żółtkami, cukrem waniliowym, cynamonem, proszkiem do pieczenia. Powoli dodaję mąkę ciągle mieszając do czasu, aż uzyskam gęste ciasto. Musi być gęste, ale na tyle rzadkie żeby dało się wmieszać w nie jabłka. Ciasto na racuszki być na tyle gęste, że nabrane łyżką i położone na talerzu utrzyma swój kształt. Ciasto zostanie rozrzedzone przez pianę i jabłka podczas smażenia.
3. Białka ubijam na sztywną pianę. Do masy dodaję białka i delikatnie mieszam.
4. Dodaję jabłka i mieszam łyżką ciasto podnosząc od dna tak, aby oblepiło jabłka.
5. Na patelni rozgrzewam warstwę oleju i smażę partiami racuszki na średnim gazie. Odwracam na drugą stronę i smażę ponownie. Podaję posypane cukrem pudrem z domieszką cynamonu lub czystym cukrem pudrem.
Zytka Maurion napisał
Witaj,
takie racuszki jadłam w dzieciństwie, kiedy moja Babcia po raz kolejny ulegała namowom wnuczek i robiła dla nas pyszności. Pamiętam, jak biegłam po jabłka, żeby patrzeć na spadającą skórkę, która obracała się w rękach Babci niczym baletnica.
Przywołujesz najpiękniejsze wspomnienia :)
Agcias napisał
Uwielbiam racuchy!! Powrót do dzieciństwa, zwłaszcza z jabłkami :) mam tylko jedna prośbę… przepisy sa podawane bez ilości porcji, co mnie troszku drażni ;) chętnie widziałabym ilość porcji na początku przepisu :)
maja napisał
Ile racuchów wychodzi z tego przepisu?
Bezglutek napisał
Gratuluję! wspaniałe racuszki, po wielu latach diety bezglutenowej, przykrych doświadczeń z nieudanymi przepisami (mąka bezglutenowa niestety jest niewdzięczna… i często zachowuje się inaczej niż bym chciała…) wreszcie zjadłam mega pyszne i bardzo pulchne placuszki!!! moja rodzinka zgodnie stwierdziła, że są lepsze niż glutenowe, które jadali do tej pory.dziekuję?
Olga Smile napisał
Bezglutek – mega się cieszę <3
Anonim napisał
kocham ten przepis :)