NALEŚNIKI OWSIANE
Zdecydowałam, że dzisiaj naleśniki owsiane będą na blogu. Bezglutenowe naleśniki owsiane przygotowane z mąki owsianej lub z płatków owsianych jak to miało miejsce u mnie, są bardzo smaczne. Pasują zarówno do słodkich dodatków jak dżemy, kremy czekoladowe, bita śmietana czy po prostu masło orzechowe. Ale sprawdzą się również jako element wytrawnego obiadu. Nadziewane mięsem mielonym, soczewicą, ciecierzycą czy jajkiem ugotowanym na twardo i posiekanym są pyszne na ciepło i na zimno. Ponieważ naleśniki owsiane mają bardzo przyzwoitą strukturę jak na naleśniki bezglutenowe, to możecie pokusić się nawet o ich zwijanie czy zapiekanie. To też fajne i pyszne rozwiązanie. Bardzo ale to bardzo brakuje mi cieniutkich jak chusteczka naleśników pszennych na których się wychowałam. Oj naprawdę, to było coś fantastycznego. Niestety trzeba to sobie jasno powiedzieć, żadne ale to żadne naleśniki bezglutenowe nie będą miały takiej elastyczności i struktury jak naleśniki pszenne. Dlatego tak bardzo się cieszę, że gdy przygotowuję nowe naleśniki z ciecierzycy, mąki gryczanej, owsianej, z mieszanek i są one chociaż trochę elastyczne. Podpowiem jeszcze – jeśli masz celiakię używaj mąki owsianej i płatków owsianych certyfikowanych. Ja kupuję je przez Internet wielu marek, nawet takich, które produkują odżywki dla sportowców. Dobra, napiszę, MYPROTEIN na świetne płatki owsiane :) Wychodzi 2,5 kg za 59 złotych certyfikowanych płatków! Jeśli wolisz inne, oczywiście kup, ja po prostu akurat użyłam takich. I tym razem naleśniki owsiane przygotowane z mąki owsianej lub z płatków owsianych są fajną alternatywą dla naleśników z gotowych mieszanek mąk, skrobi i zagęstników!
NALEŚNIKI OWSIANE
NALEŚNIKI OWSIANE – składniki:
- 400 g płatków owsianych
- 1-2 jajka (opcja)
- 500 ml mleka krowiego lub roślinnego bez cukru (migdałowe lub sojowe – ja wolę sojowe)
- 200 ml wody
- 50-100 ml oleju
NALEŚNIKI OWSIANE – przygotowanie:
- Do malaksera wsypuję mąkę lub płatki owsiane. Włączam na chwilę i mielę na mąkę.
- Do kielicha blendera dodaję jajka, wodę, olej i mleko. Zmiksuję do czasu aż powstanie jednorodne ciasto.
- Najczęściej na tym etapie zostawiam ciasto na 15 minut, wtedy widzę, czy potrzebuje więcej płynów. Tak się dzieje, gdy jest zbyt gęste. Najwyżej dolewam jeszcze odrobinę wody i mieszam.
- Patelnię o nieprzywieranej powłoce leciutko natłuszczam, Wylewam porcję ciasta, ruchem obracającym patelnię rozprowadzam równo ciasto i smażę po około 2 minuty z każdej strony.
- Naleśniki owsiane a dokładnie bezglutenowe naleśniki z płatków owsianych pasują do słodkich jak i wytrawnych dodatków.
Olga Smile napisał
Patrycja ja uważam inaczej hahahah serio, wegan to luz ale do tego GF to dramatiko 😉
Patrycja napisał
Olga Smile gf gluten free? Ja sie ucze od Ciebie, nie tragizuje narazie 😉
Agata napisał
Ile naleśników wychodzi z podanych proporcji?
Agnieszka napisał
Yum yum
Olga Smile napisał
Agata zależnie od wielkości patelni i grubości. Ja smażę na 24 cm średnicy i około 15 wyszło
Aleksandra napisał
Och, u nas tez byly ostatnio nalesniki ❤
Mek napisał
O i to jest kreatywność, którą ja lubię najbardziej!!!!!!
Kalina napisał
Zrobię, bardzo jestem ciekawa.