KAPUSTA Z GRZYBAMI I ŚLIWKAMI
Świąteczne klimaty. Kapusta z grzybami i śliwkami pojawia się u nas na stole dość często. Uważam, że kapusta z grzybami suszonymi i śliwkami suszonymi, kalifornijskimi a najlepiej polskimi wędzonymi jest dla mnie jedynym właściwym bigosem. wychowałam się na kapuście bez mięsnych dodatków. Moja mama zawsze przygotowywała wersje jarskie bigosu i tak też zostało do dziś. Za to mój mąż w domu jadał kapustę owszem z grzybami i śliwkami ale musiał być jeszcze solidny dodatek mięsa wieprzowego, wędzonych żeberek i boczku. Uwielbiam tą różnorodność kuchni domowych, to, że śmiało można decydować co lubimy, co robimy i co jemy. Kultywowanie tradycyjnego gotowania nie zawsze wychodzi, ponieważ unika się konkretnych produktów z przyczyn zdrowotnych, przekonań czy ideologii. I uważam osobiście że jest co najmniej fajnie, bo kuchnia, dania i gotowanie zmienia się na przestrzeni lat tak samo jak język, którym się posługujemy. Chociaż kuchnia chyba jednak znacznie szybciej. Dzisiejsza kapusta z grzybami i śliwkami czyli taki postny bigos należy do kategorii dań lubianych i chętnie jedzonych. Oczywiście staram się kupować śliwki wędzone. Ale nie łatało jest o suskę sechlońską. Od czasu do czasu udaje mi się kupić kilka opakowań gdzieś sklepie ale jednak w większości te śliwki, które możecie kupić na allegro lub w sklepach www są zaprawiane liquidem wędzonkowym a to jednak nie to samo. Tradycyjna śliwka ma moc smaku, aromatu i rewelacyjnej konsystencji. Ponieważ do świąt całkiem blisko to chciałam Wam w tym roku zaproponować kilka dań tradycyjnych i takich odnowionych. Na pierwszy rzut idzie ugotowana kiszona kapusta z grzybami i śliwkami suszonymi, pełna smaku, aromatu i charakterystycznego dla kuchni zimowej takiego kwaskowatego smaku.
KAPUSTA Z GRZYBAMI I ŚLIWKAMI
KAPUSTA Z GRZYBAMI I ŚLIWKAMI – składniki:
- 2 kg kapusty kiszonej (może być z marchewką)
- 2-3 cebule
- około 20 kapeluszy suszonych grzybów można dodać jeszcze kilka łyżek proszku z suszonych grzybów czyli proszku grzybowego
- 250-350 g suszonych śliwek bez pestek (najlepiej wędzonych a jeszcze lepiej suski sechlońskiej)
- 200 g rodzynek (opcja)
- 10 sztuk liści laurowych
- 1 łyżka ziaren ziela angielskiego
- 4 łyżki miodu lub syropu klonowego
- 5 łyżek oleju lub masła
- sól i czarny mielony pieprz do smaku
KAPUSTA Z GRZYBAMI I ŚLIWKAMI – przepis:
- Grzyby zalewam wrzącą wodą i zostawiam na noc do napęcznienia.
- Cebule obieram, kroję w kostkę i smażę na złoto na tłuszczu.
- Kapustę kiszona próbuję. Gdy jest bardzo słona i kwaśna to odciskam z niej sok, który zostawiam sobie do barszczu grzybowego. Kapustę kroję na mniejsze kawałki. Wkładam do garnka.
- Dodaję grzyby wraz z całym płynem, wszystkie suszone owoce, cebulę z olejem oraz przyprawy. Dopełniam taką ilością wody, aby przykryła kapustę na grubość palca.
- Domowa, wigilijna kiszona kapusta z grzybami i śliwkami gotuje się na małym gazie około 3 godzin do czasu, gdy bardzo zmięknie, owoce się lekko rozpadną a woda odparuje, oczywiście pod koniec doprawiam dopiero solą i pieprzem.
Grażyna napisał
Rewelacja, kapusta z grzybami należy do moich ulubionych wigilijnych dań. Zaintrygowały mnie bardzo nietypowe dodatki – suszone śliwki, rodzynki i miód. Chyba wypróbuję. Na mojej domowej wigilii prawdziwą perełką są krokiety ziemniaczano-orzechowe. Zrobiłam je na próbę ładnych parę lat temu i bezdyskusyjnie z nami zostały.
Ewa napisał
Ja nie dodaje miodu bo śliwki i rodzynki nadają słodyczy ale tak uwielbiam kapustę wigilijna !
Marta napisał
U nas jada się na wigilię i tylko wtedy kwasówkę – zupę na kwasie z kiszonej kapusty, u nas obowiązkowo lekko zabieloną. Jamiii 😁😁 smak dzieciństwa i najlepszych świąt bo tych za dzieciaka 😁
Halina napisał
Ta jest najlepsza…u mnie mówiło się bigos wigilijny,a bigos z mięsem zaczynało się gotować po świętach na Sylwestra i tak kontynuuję tradycję do teraz😋😍
Aleksandra napisał
O mój panie… Chyba to wypróbuję.