PIEROGI RUSKIE Z SEREM
Ulepiłam pierogi ruskie z serem korycińskim zamiast twarogu. Wyszły rewelacyjne! Pierogi ruskie z serem to farsz z ziemniaków i twarogu lub dobrowolnego sera jaki wybierzecie, twarogu, fety, ricotty lub jak u mnie z sera korycińskiego. Od wielu, wielu lat w mojej kuchni królują mąki bezglutenowe. Nie z chęci czy mody ale z konieczności bezglutenowości. One są znacznie droższe, znaczniej słabiej elastyczne niż pszenica i bardziej plastyczne niczym ciepła plastelina. Nie jest to orgia doznań, raczej pot na plecach i rwanie włosów. Niemniej znajdziecie u mnie kilkadziesiąt różnych pierogów w tym na ciasta bezglutenowe wszelkiej maści. Powiem Wam, że znacznie bardziej lubię lepienie z mąki pszennej. Pamiętam gdy byłam mała, mama wałkowała ciasto i wycinała kółka. Potem ja takie robiłam i w przypadku pszennych wykorzystuję najlepszy na świcie przepis na ciasto na pierogi mojej babci. Takie zaparzane. Na zdjęciu widzicie bezglutenowe pierogi ruskie z serem korycińskim i ziemniakami, ale ja nie namawiam nikogo na lepienie z tego ciasta, jak nie musi. Wychodzi drożej i trudniej, także jeśli możesz, to śmiało niech pierogi ruskie z serem korycińskim powstaną z mąki pszennej, wody i jajka ewentualnie, bo tak robiło się od zawsze. A właśnie – dlaczego ser koryciński? Dostałam prześlicznej urody kawał sera o wadze myślę ponad 2 kg. Chciałam zrobić z niego coś smacznego i od początku w planach były pierogi. Różnica w farszu jest taka, że gdy pieróg est bardzo gorący to farsz trochę się ciągnie tak, jakby był dodatek sera żółtego. Bardzo fajny efekt. Polecam wam z wody lub odsmażana, jak kto lubi, pierogi ruskie z serem korycińskim albo twarogiem do wyboru.
PIEROGI RUSKIE Z SEREM
PIEROGI RUSKIE Z SEREM – składniki:
- Jak zrobić ciasto na pierogi – tradycyjne pszenne (to PRZEPIS BABCI)
- Ciasto na pierogi bezglutenowe zaparzane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe gryczane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe mieszane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe Schar
- Polecam mąkę do 5 Stagioni gluten free – znajdziecie na allegro, świetne z niej pierogi wychodzą! Mi z 1 kg wyszło 100 pierogów!
- Farsz do pierogów:
- 1 kg ziemniaków
- 600 g sera korycińskiego lub twarogu lub pół na pół
- 3 duże cebule usmażone na złoto
- sól i pieprz do smaku
- kilka łyżek masła lub oleju
PIEROGI RUSKIE Z SEREM – przepis:
- Cebule obieram, kroję w kostkę i podsmażam na oleju.
- Ziemniaki gotuję w mundurkach. Studzę, obieram ze skórek i przepuszczam przez praskę do ziemniaków.
- Ser ścieram na tarce o dużych oczkach.
- W misce łączę ziemniaki, ser cebulę i obficie doprawiam solą, pieprzem
- Przygotowuję wybrane ciasto. Jeśli rozpoczynasz przygodę z ciastami bezglutenowymi, wybierz mąkę … tu nawet przepisu na ciasto nie trzeba! MEGA SUPER DLA POCZĄTKUJĄCYCH! Normalnie wsypałam do miski, dodałam na oko letniej wody (skrobia musi mieć ciepłą wodę) i wyrobiłam ciasto takie jak pszenne, o bardzo podobnej konsystencji! NIE MA FILOZOFII!
- Stolnicę posypuję mąką i wałkuję na niej cienkie ciasto. Wycinam kółka wycinarkami lub szklanką. Na środek każdego kółka układam łyżeczkę czubatą farszu. Rogi ciasta smaruję wodą i zlepiam dociskając widelcem lub palcami. Gdy jest potrzeba lekko je dodatkowo moczę wodą.
- Pierogi układam na ściereczce wysypanej mąką i przykrywam, aby nie wysychały. Gotuję partiami kilka minut, aż wypłyną i zrobią się miękkie. Układam na talerzu wysmarowanym olejem, tak aby się nie stykały, muszą całkowicie wystygnąć przed mrożeniem na zapas.
- Jeśli chcesz zjeść je od razu, wystarczy pierogi ruskie z serem podać je prosto z wody z okrasą z masła i cebulki lub odsmażyć jak wystygną i podać ze śmietaną!
Ela napisał
Mam pytanie w sprawie mąki bezglutenowej – bo ja niestety mieszanek mąk nie mogę nawet tykać – nie sprawdzałam wszystkich ale to co testowałam było gorsze niż mąki glutenowe – dowiedziałam się, że to przez polepszacze. Czy może testowała Pani coś co nie ma polepszaczy? Osobiście nie znalazłam ale uznałam, że szkoda zdrowia. Niestety mieszanie mąk różnych w domu nie zawsze daje dobre rezultaty, ale Pani to wie 🙂
Olga Smile napisał
Ela zobacz u mnie na blogu jest kilka przepisów na ciasta bezglutenowe do pierogów domowej produkcji 🙂
DagMa napisał
Moje odkrycie w tym roku to Schar mix B. Do tej pory próbowałam mieszać różne rodzaje mąk z słabym efektem, a teraz spróbowałam tej mieszanki. To moje nr 1😀
DK napisał
a jaką mąkę może Pani polecić do naleśników? albo najlepiej do racuchów lub naleśników amerykańskich? Dodam, że musi być jeszcze bez mleka pochodzenia odzwierzęcego i jajek. Próbowałam na mące bezglutenowej do ciast z mlekiem kokosowym i zamienniku jajka, ale wychodzi z tego bardziej glut niż placek. Ciężko go obróbić na drugą stronę, jest zbyt spreżysty.
Magda napisał
Ryżowe najlepsze jak dla mnie choć ich też nie mogę jesc niestety.
Ge napisał
Mniam!