PYZY ZIEMNIACZANE Z MIĘSEM
Klasyka nad klasykami, czyli pyzy ziemniaczane z mięsem takim z rosołu, kurczakiem gotowanym lub wieprzowiną. Pyzy ziemniaczane z mięsem najlepiej takim grillowanym są daniem wyjątkowo smacznym i to nie tylko zimą. Latem i wcale niezbyt kalorycznym jak na tą porę roku. Szukam pomysłów na wykorzystanie mięsa z grilla, które jeszcze zostało z dnia poprzedniego. W sezonie letnim często grilluję większą niż potrzeba ilość warzyw oraz mięsa. Tak na zapas, do przygotowywania różnych innych dań ciągu tygodnia. Fantastycznie smakuje zapiekanka z warzywami z grilla, albo sos do makaronu, który da się przygotować w kilka chwil. Kotlety z karkówki zamarynowane i usmażone na grillu pachną fantastycznie dymem. Zmielone razem z cebulą, przesmażone na patelni rewelacyjnie sprawdzają się jako farsz do pyz ziemniaczanych, klusek śląskich, pierogów, kartaczy albo innych nadziewanych dań. Chociażby takich jak krokiety. Oczywiście pyzy z mięsem możecie przygotować właściwie z każdego mięsa jakie wpadnie wam w ręce. Najbardziej tradycyjny jest chyba mięso mielone wołowe, które wyławia się z rosołu, mieli, doprawia smażoną cebulą, dużą ilością soli oraz pieprzu. Tak przygotowywała moja babcia i moja mama i takim mięsem nadziewane były naleśniki oraz pierogi. Może być również duszone mięso wieprzowe czy też smażone, takie gulaszowe, tylko pamiętajcie, że musi być miękkie. Świetnie sprawdza się kurczak z rosołu czy też resztki z pieczonego kurczaka, które zostaną z dnia poprzedniego. Generalnie większość resztek mięsnych właśnie takich z kurczaka, kotlety czy z grilla wykorzystuję bardzo często do faszerowania pyz, kartaczy i klusek. Potrzeba stosunkowo niedużo mięsa do dużej ilości ciasta, dlatego to dobry sposób na recykling kulinarny i przygotowanie sporego obiadu z małej ilości mięsa. Ciekawa jestem, czy ty lubisz pyzy, kluski śląskie, kładzione, leniwe, kopytka, kartacze, szare albo jakiś inne? No i które najbardziej? Ja zapraszam was dzisiaj na domowe pyzy ziemniaczane z mięsem, takim z grilla, z rosołu, kotletami mielonymi lub specjalnie przygotowanym na do tego celu mięsem mielonym czy też resztkami pasztetu!
PYZY ZIEMNIACZANE Z MIĘSEM
PYZY ZIEMNIACZANE Z MIĘSEM – składniki:
- 700 g ziemniaków gotowanych
- 1 kg ziemniaków surowych
- 4 czubate łyżki maki ziemniaczanej
- 4 czubate łyżki mąki pszennej, ryżowej (taką dałam), owsianej, kukurydzianej, pszennej lub jaglanej
- sól do smaku
- około 700 g mięsa drobiowego, wołowego z rosołu lub mięsa z grilla czy smażonej karkówki (o tym piszę wyżej)
- 3 duże cebule do mięsa
- sól i czarny pieprz
- olej do smażenia cebuli i polania
- cebula smażona do podania lub na przykład smalec ze skwarkami albo same skwarki
PYZY ZIEMNIACZANE Z MIĘSEM – przepis:
- Gotuję rosół. Mięso wyławiam, schładzam. Cebule obieram, siekam na kawałki i smażę na kilku łyżkach oleju. Dodaję pokrojone wątróbki i smażę aż będą gotowe. Mięso, cebule mielę w maszynce do mięsa. Można zmielić raz jeśli wolicie nadzienie z tekstura lub dwa a nawet trzy razy jeśli wolicie nadzienie pasztetowe. Mocno doprawiam solą i mielonym czarnym pieprzem. u mnie zmielone 2 razy żeby było drobniejsze i bardziej jednorodne.
- Ziemniaki gotuję w mundurkach, odlewam wodę i schładzam w lodówce. Najlepsze są ziemniaki z dnia poprzedniego. Ziemniaki obieram i przepuszczam przez praskę do ziemniaków lub ścieram na tarce w paseczki.
- Surowe ziemniaki obieram, ścieram na tarce lub rozdrabniam w melakserze. Można również użyć sokowirówki. Pulpę ziemniaczaną przekładam na gęste sitko, ustawiam na dużej misce i pozostawiam do odcieknięcia. Co jakiś czas mieszam, aby wyleciało jak najwięcej płynu. Wodę z ziemniaków wylewam a skrobię zebraną na dnie miski, pozostawiam.
- Do dużej miski wkładam ugotowane i przepuszczone przez praskę ziemniaki, ziemniaki surowe odcedzone, skrobię z dna miski, mąkę ziemniaczana, mąkę ryżową i krótko wyrabiam na tyle, aby wszystkie składniki się połączyły.
- Mokrymi dłońmi formuję placek w dłoni, układam łyżkę farszu i zlepiam pyzę. Mogą być większe albo mniejsze, podłużne lub okrągłe, jak lubicie.
- Zagotowuję w garnku osoloną wodę. Delikatnie wkładam pyzy z mięsem, które opadną na dno. Po 2 minutach mieszam łyżką cedzakowa. Od momentu, gdy pyzy wypłyną na powierzchnię gotuję je jeszcze przez 4 minuty.
- Domowe pyzy ziemniaczane z mięsem podaję od razu po wyłowieniu z podsmażoną cebulą na naśle.
Sylwia napisał
Uwielbiam kluski, kluchy, kluseczki, każdy ich rodzaj, i nigdy mi się nie znudzą… A najbardziej lubię te wszystkie domowe, czyli własny makaronik, kluski szare i kluseczki lane lub kładzione…🍝🍜😋😍