PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO Z GULASZEM WARZYWNYM
Mam dzisiaj dla was placki ziemniaczane Aviko z gulaszem warzywnym, takie w sam raz na obiad, kolację lub lunch. Placki ziemniaczane są doskonale znane w kuchni polskiej i cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu, wielu lat. Kto z nas nie zna z domu rodzinnego placków ziemniaczanych, podanych z solą albo śmietaną i cukrem. jak również w wersji bardziej wystawnej i sycącej, z dowolnym, takim treściwym sosem. Zazwyczaj był to sos mięsny albo grzybowy z podgrzybków, prawdziwków lub kurek. Co prawda grzyby leśne dostępne są w wersji świeżej tylko okresowo, więc zazwyczaj przygotowuje się sos z pieczarek. Część moich znajomych wspomina placki ziemniaczane z gulaszem wieprzowym i papryką na przykład, co było dla mnie zaskoczeniem.
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO
Wiem, że wielu moich czytelników ma swoje ulubione przepisy na placki ziemniaczane. Podstawę placków stanowią oczywiście surowe ziemniaki. Czasami dodaje się do nich jajka, mąkę pszenną albo ziemniaczaną. Ziemniaki ściera się na tarce jarzynowej albo miksuje na jednolitą masę. Dodaje się pozostałe składniki i smaży na patelni z olejem. A ja dzisiaj mam trochę inną propozycję, ponieważ chciałam wam pokazać placki ziemniaczane Aviko, które są nowością na polskim rynku.
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO Z GULASZEM WARZYWNYM
Placki ziemniaczane Aviko przygotowane są z ziemniaków, które stanowią 88,5%. Do tego jest cebula, olej roślinny rzepakowy i słonecznikowy, modyfikowana skrobia ryżowa oraz sól. Kształtne, złociste i chrupiące placki ziemniaczane Aviko są doskonałym produktem dla wszystkich miłośników placków i osób zabieganych. Wstępnie podsmażone i natychmiast zamrożone doskonale nadają się do przyrządzenia zarówno w piekarniku, jak i na patelni lub we frytownicy.
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO
Wystarczy je podpiec lub podsmażyć na patelni z olejem. Ja jednak chciałam wam pokazać wersję z piekarnika, ponieważ jest ona bardzo wygodna do przygotowania i nie zmusza was do używania dodatkowej ilości tłuszczu. A wiem, że jest to ważne dla wielu moich czytelników. Są także dość nisko kaloryczne, ponieważ w 100 g znajduje się raptem 114 kcal. Jeden placek waży około 60 g więc, należy przyjąć, że ma on około 65 kcal. Łatwo więc modyfikować swoją dęte i dostosować do potrzebnego bilansu.
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO
W opakowaniu placków ziemniaczanych Aviko znajduje się dokładnie 10 sztuk placków. To taka porcja, powiedziałabym dla rodziny, zwłaszcza wtedy, jeśli podacie je z ulubionym sosem. Są one wygodne do przygotowania i ograniczają ilość pracy, zwłaszcza jeżeli macie ochotę na 2 czy 3 placki i nie chcecie rozgrzewać całej patelni, ani przygotowywać ich od podstaw.
GULASZ WARZYWNY
Zastanawiałam się z czym powinnam je podać. Wahałam się przez kila dni pomiędzy sosem mięsnym, a warzywnym. Nie wiedziałam czy lepsza byłaby wersja wege czy tradycyjna. Do tego, czy konsystencja gęsta, taka do smarowania czy rzadsza do polewania. U moich znajomych spotkałam się z tym, że placki ziemniaczane podawane są jako dodatek do rozmaitych dań. Trochę tak jak w innych domach podaje się chleb. To też fajna odmiana zwłaszcza wtedy, gdy placki przygotuje ktoś za mnie. Zobaczcie sami jak ładnie wyglądają z gulaszem warzywnym.
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO Z GULASZEM WARZYWNYM
Gulasz warzywny możecie przyrządzić i doprawić na dziesiątki sposobów. Ja zdecydowałam się na kolorową paprykę, czyli czerwoną i żółtą. Na cukinię zieloną, o delikatnej skórce, cebulę i ciecierzycę do kompletu. Wykorzystałam słoik ciecierzycy, który znalazłam w spiżarce. Jeżeli nie jadacie strączków, to możecie ją pominąć, chociaż akurat w tym przepisie jest ona źródłem roślinnego białka. Fasola także się sprawdzi, soczewica również, a nawet bób.
Składniki na GULASZ WARZYWNY
Warzywa pokroiłam w drobne kawałki. Podsmażyłam cebulę na patelni a potem szybko udusiłam ją razem z resztą warzyw. Dołożyłam ciecierzycę razem z płynem ze słoika, koncentrat pomidorowy i trochę przypraw. Porcja zieleniny w postaci natki pietruszki i koperku także fantastycznie wpisała się w smak tego dania. Proste wegetariańskie danie obiadowe, które wyjątkowo mnie cieszy!
Składniki na GULASZ WARZYWNY
Jak doskonale wiecie gulasz warzywny może być bardziej treściwy lub mniej. Jeśli masz ochotę czy tez potrzebę dodatkowej porcji tłuszczu dodaj do niego kilka łyżek tłustej śmietany. Najlepiej takiej o zwartości 30 czy też 36% tłuszczu. Jeśli natomiast wolisz zmniejszyć kaloryczność całego dania, podduś cebulę na wodzie i dodaj kilka pieczarek, które zwiększą ilość sosu bez dodawania kolejnych porcji kalorii.
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO
Na pewno pojawią się pytania – po co kupować placki ziemniaczane, skoro tak łatwo przygotować je samemu w domu? Odpowiedź jest całkiem prosta, chociaż musiałam nad tym chwilę pomyśleć. Po pierwsze, gdy przygotowuję placki od podstaw robię ich znacznie więcej. Wszyscy zjadamy po jednej lub dwie patelnie placków, czyli zdecydowanie więcej niż powinniśmy. Zużywam także sporo oleju, co zbytnio mnie nie cieszy. W momencie, gdy mam placki ziemniaczane mrożone, wyjmuję po prostu kilka placków i podpiekam je w piekarniku. Jestem w stanie od razu ustalić wielkość porcji i wydzielić sobie, żebym zjadła tyle, ile powinnam, a nie tyle na ile mi apetyt pozwoli. Druga sprawa to z góry ustalona kaloryczność. Trzecia – to wygoda, bez sprzątania w kuchni i mikserów po ścieraniu, prosty sposób podgrzania w piekarniku i dobry smak!
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO
W opcji pieczenia w piekarniki z termoobiegiem placki ziemniaczane Aviko są chrupiące i przyrumienione z każdej strony. Ja ułożyłam je na blasze do pieczenia, którą wcześniej wyłożyłam papierem. Myślę, że jeśli macie blaszkę z nieprzywierającą powłoką, to spokojnie możecie papier pominąć.
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO Z GULASZEM WARZYWNYM
Pytałam was kiedyś na Facebooku, czy wolicie placki ziemniaczane z solą czy cukrem? To takie podstawowe pytanie, które zrodziło bardzo dużo emocji, jak się okazało oraz wiele kontrowersji. Było ponad 21 tysięcy komentarzy i brak konsensusu. U mnie w domu rodzinnym jadało się placki ziemniaczane z cukrem. Ja lubię z cukrem i solą równocześnie, a mój mąż najbardziej z różnego rodzaju sosami. Mam wrażenie, że smaki wyniesione z domu zostają z nami na zawsze i kształtują nasz gust kulinarny przez następne lata. W sumie nic dziwnego, bo wspólne jedzenie zbliża, spaja, sprawia, że buduje się więzy rodzinne. Dlatego osobiście uważam, że tak ważne jest jedzenie wspólnych obiadów, śniadań lub kolacji. Chociaż jednego posiłku, który sprawi, że cała rodzina zasiądzie do jednego stołu.
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO
Teraz na jesieni, gdy zrobiło się chłodniej i pada deszcz, wiele osób ma ochotę na dania bardziej kaloryczne. Nie brakuje chętnych do wspominania i zachwalania dań kuchni polskiej, włoskiej i międzynarodowej. Placki ziemniaczane są typowym daniem znanym w Europie Środkowej i Wschodniej. W Polsce, w Rosji, na Ukrainie, w Czechach, Niemczech i Irlandii. W sumie nic dziwnego, wszędzie tam, gdzie ziemniaki są ważnym elementem codziennej, rodzinnej diety. Placki są smaczne, tanie, pożywne i sycące.
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO Z GULASZEM WARZYWNYM
Zapraszam was na placki ziemniaczane z sosem warzywnym, które możecie przygotować szybko, łatwo i będą bardzo fantastycznym daniem jesiennym. Podane na kolację lub obiad rozgrzewają, sycą i wprawiają w błogie rozleniwienie. Lubię ten stan, chociaż rzadko mogę sobie na niego pozwolić. W dzisiejszych szybkich czasach pełnych pośpiechu, każda sposób, który ułatwia przygotowanie obiadu, jest na wagę złota. Jeśli więc macie ochotę na placki ziemniaczane, a nie chcecie ich samemu smażyć od podstaw, to możecie sięgnąć po nowe placki ziemniaczane Aviko, które maja prosty skład, a wstępnie podsmażone i zamrożone, bardzo dobrze podpiekają się w piekarniku bez dodatkowego tłuszczu.
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO Z GULASZEM WARZYWNYM
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO Z GULASZEM WARZYWNYM – skład:
- 1 opakowanie placków ziemniaczanych Aviko
- 2 cukinie
- 2 papryki czerwone
- 2 papryki żółte
- 1 cebula
- 1 puszka lub słoik ugotowanej ciecierzycy
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- 1 niepełna łyżka przyprawy harissa
- koperek i natka pietruszki
- sól i pieprz
- 2 łyżki oleju lub masła
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO Z GULASZEM WARZYWNYM – przepis:
- Placki ziemniaczane AVIKO wyjmuje z opakowania, układam na blasze i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200-220 stopni z termoobiegiem. Piekę przez 15-20 minut do czasu, aż pięknie skwierczą, są chrupiące i złote.
- Obieram cebulę i kroję w kostkę.
- Papryki czyszczę z gniazd nasiennych i kroję w równą kostkę. Mogą być też paseczki, jeśli tak wolisz.
- Cukinię myję, kroję w kostkę podobnej wielkości, takiej jak była krojona papryka.
- Na patelni podsmażam na złoto cebulę, dodaję do niej papryki, cukinię i ciecierzycę wraz z płynem. Składniki duszę razem przez kilka minut. Na koniec dodaję koncentrat pomidorowy, harissę, sól, pieprz oraz posiekaną natkę pietruszki.
- Placki ziemniaczane Aviko wyjmuję z piekarnika i podaje razem z sosem warzywnym
- Smacznego!
A ty, z jakimi sosami lubisz zjadać placki ziemniaczane? Jak je podajesz?
* wpis zawiera lokowanie placków ziemniaczanych Aviko
Patrycja napisał
Ja dodaje do ciasta kukurydzę z puszki, ser żółty i śmietanę. Uwielbiamy tak jeść z narzeczonym
Anna napisał
Kwaśna śmietana i cukier
Alicja napisał
Ze śmietaną, serem żółtym. Albo z sosem pieczarkowym lub kurkowym.
Marysia napisał
Z jogurtem naturalnym.
Grażyna napisał
Cudne są z dżemem z borówek (nie amerykańskich tylko leśnych) albo aronią 🙂
Małgorzata napisał
Mnie smakują z dżemem 🙂
Jola napisał
Uwielbiam w każdej postaci np jutro będą z mięsem warzywami kleksem śmietany i posypane szczypiorkiem 👏👏👏
Anna napisał
ja na słono, mąż z Poznania na słodko
Magda napisał
Z twarożkiem że szczypiorkiem
Iza napisał
Ze śmietaną i cukrem