Ciasto szarlotka
Ta prosta szarlotka bezglutenowa i wegańska jest hitem u mnie w domu. Nie wymaga nadmiernej pracy. Narodziła się wiele lat temu, gdy byłam na diecie bezglutenowej a młodej mamie wyjątkowo chciało się zjeść coś słodkiego. Piekłam wtedy na potęgę, miałam masę pomysłów, niektóre z nich pamiętam i wykorzystuje do dziś. Nawet teraz, nie jest łatwo zjeść w cukierni ciasto bez jajek, nie mówić już o glutenie. Trzeba, więc sobie, radzić samej. Niedawno jadłam z sopockim Green Way’u szarlotkę wegańską, ale z glutenem, niemniej, tym co mogą polecam ją z całego serca, bo była bardzo smaczna. Do przygotowania mojej wegańskiej i bezglutenowej szarlotki użyłam ekologicznych płatków kukurydzianych. Staram się jak tylko mogę używać produktów bio, zwłaszcza w odniesieniu do kukurydzy, soi, orzechów, margaryny bezmlecznej, olejów i ziaren. Im więcej bio tym lepiej. Dotychczas pokazywałam przepis na szarlotkę, jabłecznik i ciasto z jabłkami. Polecam, bo wszystkie są pyszne, niemniej ten jest pierwszym bezglutenowym.
Ciasto szarlotka
Ciasto szarlotka – składniki:
- nadzienie
• 1,5 kg jabłek
• ½ szklanki brązowego cukru
• 2 łyżeczki cynamonu lub 1 łyżka cynamonu dla tych co lubią mocny jego smak.
• około 100 ml wody (więcej, jeśli jabłka są suche) - ciasto
• 6 szklanek płatków kukurydzianych
• 200 g margaryny lub masła
• 1 szklanka mąki ryżowej lub kukurydzianej (osoby jedzące gluten mogą dodać kaszy manny)
• 1 szklanka cukru brązowego
• cukier puder do posypania
Ciasto szarlotka – przepis:
1. Jabłka obieram, ścieram na tarce, dodaje do nich cukier, cynamon i wodę.
2. W misce mieszam płatki kukurydziane z roztopionym tłuszczem i cukrem. Odkładam do oddzielnej miseczki około 1/3 płatków.
3. Do 2/3 płatków dodaję mąkę i mieszam.
4. Blaszkę o wymiarach 26cm x 22cm smaruję margaryną i wysypuję kaszką kukurydzianą. Na dno wysypuję płatki kukurydziane z mąkę, układam jabłka, a na wierzch rozsypuję odłożone wcześniej płatki. Szarlotkę przykrywam folią aluminiową i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piekę około 40 minut, zdejmuję folię i piekę kolejne 20-30 minut. Podaję na ciepło, posypana cukrem pudrem, jest pyszna i pachnie wspaniale! Nie wkładam jej do lodówki na noc, stoi przykryta ściereczką na blacie kuchennym.
RenataW napisał
Następnym razem trochę mniej cukru, ale poza tym pycha !!!
Kasia napisał
Czy ciasto wyjdzie z ksylitolem zamiast cukru?
Dziękuję i pozdrawiam! :)
Katarzyna napisał
Czy zamiast cukru mogę użyć ksylitolu?
Katarzyna napisał
Czy ciasto wyjdzie z ksylitolem zamiast cukru?
Olga Smile napisał
Katarzyna – nie używam ale jak lubisz, to czemu nie!
irytacja napisał
Czy Was już pogięło do końca z tym szałem bezglutenowym? Czy normalnie jeść z glutenem to jakieś przestępstwo?
Olga Smile napisał
irytacja – nie ale wielu czytelników jeść nie może lub ich dzieci nie mogą. W dzisiejszych czasach testy na celiakię i nietolerancje są łatwo dostępne. Przepisy tez różne, więc można wybierać :)
Esta napisał
Przepis wypróbowałam w Święta w wersji lekko zmienionej. Z płatkami jaglanymi zamiast kukurydzianymi oraz z olejem słonecznikowym zamiast masła. Rodzina prosi o więcej i częściej, pyszne ciastko szarlotka!
Takajaka napisał
Oj całe wieki nie robiłam tej szarlotki, już o niej zapomniałam. Jak to czasem dobrze poklikać sobie i trafić na jakieś starocie, które kiedyś się kochało :) I oczywiście teraz zamieniłam margarynę na olej kokosowy. Pachnie obłędnie. Folia zdjęta więc jeszcze 20 minut + 10 na przestudzenie by nie oparzć języka.