KLUSKI LENIWE Z BUŁKĄ
Klasyka polskiej kuchni czyli kluski leniwe z bułką tartą i masełkiem posłodzone lub posolone. Kluski leniwe z bułką tartą należą zdecydowanie do moich ulubionych. Przygotowane z mąki pszennej, sera białego czy też twarogu i jajka. Zagniecione na szybko i ugotowane w osolonej wodzie. Smakują latem, wiosna, jesienią i zimą. Nie ma właściwie różnicy. Czasami, gdy mam lepszy dzień robię zapas ciasta na trzy dni. Gotuję kluski leniwe partiami każdego dnia oddzielnie. Podaję z usmażoną na złoto z bułką tartą na maśle, takim prawdziwym o zawartości tłuszczu 82-84%. Oczywiście te kluski, jak wszytskie inne można podawać również z owocami i śmietaną ale przyznaję się z ręką na sercu, że takie gorące kluski leniwe z bułką tartą smażoną ma maśle, lekko posoloną i posypaną cukrem to ja mogłabym jeśc kilka razy w tygodniu. No ale wiadomo, idą w tyłek, łatwo nie jest. Zje się kilka można śmiało zmierzać w kierunku łóżka na niezobowiązującą drzemkę. Wiadomo, kluski leniwe to tradycyjne ale i względnie tanie, węglowodanowe jedzenie popularne w każdym rejonie Polski. Ciekawa jestem jakie kluski ty wybierasz – cepeliny, kartacze, pyzy, kluski śląskie, kładzione, leniwe, kopytka, szare kluski albo jakiś inne? Wiem doskonale, że liski śląskie, kopytka i kluski leniwe to taka złota trójka, którą doskonale znają wszyscy Polscy. I nie dziwne, bo smaczne kluchy są w każdej postaci! Przynajmniej ja kluskowa jestem dziewczyna. A zapomniałam napisać, że kluski leniwe powstają z sera białego, tłustego twarogu lub w wersji wegańskiej można śmiało zastąpić go serem tofu na przykład i też będzie spoko. Zapraszam was dzisiaj na domowe, pyszne, doskonale znane i lubiane kluski leniwe z bułką tartą i masełkiem posłodzone lub posolone do kompletu.
KLUSKI LENIWE Z BUŁKĄ
KLUSKI LENIWE Z BUŁKĄ – składniki:
- 700 g sera białego tłustego lub półtłustego
- 1 szklanka mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowe
- 2 jajka (lub pomiń)
- szczypta soli
- 1 szklanka bułki tartej + 200 g masła
KLUSKI LENIWE Z BUŁKĄ – przepis:
- Ser bały rozdrabniam widelcem, dodaję do niego mąkę i jajka. Mieszam i wyrabiam takie twardsze i zwięzłe ciasto.
- Z ciasta formuję wałki, lekko je spłaszczam i odkrawam kluski wielkości ok. 3 cm. Spłaszczam lekko widelcem i robię taka kratkę.
- Zagotowuje wodę. Do osolonego wrzątku wrzucam kluski leniwe z sera czy też pierogi leniwe jak zwykło się je w wielu domach nazywać. Myślę, że nazwę tą można śmiało stosować naprzemiennie.
- Delikatnie mieszam i czekam około 1-2 minut od wypłynięcia.
- Na suchej patelni prażę bułkę tartą aż się przyrumieni mocno. Zmniejszam gaz i wkładam masło. Topię je i mieszam dokładnie z bułeczką.
- Kluski leniwe z bułką tartą i masełkiem podaję w głębokich talerzach lub miskach, koniecznie posłodzone lub posolone do kompletu.
Asia napisał
Kluski śląskie! I do tego cielęcinka i sosik 😍 smaki dzieciństwa…
Magdalena napisał
Wszystkie. Moje dzieci są mączne i uwielbiają wszystkie rodzaje klusek