ROSÓŁ ZE SKRZYDŁA INDYKA
Dzisiejszy rosół ze skrzydła indyka jest esencją dobrego smaku i prostoty domowych dań. Taki rosół ze skrzydła indyka czy też rosół ze skrzydeł indyka, bo często potrzeba ich kilka gdy są mniejsze, podaję z kluskami lanymi, kładzionymi lub z makaronem. Wydaje mi się, że w takim połączeniu jest najlepszy. Jak sami doskonale wiecie, domowy rosół jest zupą, która kojarzy się z domowym ciepłem, wspólnymi niedzielnymi obiadami i taką tradycyjną troską o bliskich. Od pokoleń to właśnie rosół wołowy, drobiowy, z kurczaka, indyka, z gęsi, kaczki lub królika gości na polskich stołach, będąc nieodłącznym elementem kulinarnych tradycji. Jak pisałam wam wielokrotnie ja wychowałam się na rosole wołowym, mój mąż na drobiowym a ja dla was dzisiaj mam alternatywę dla tych klasycznych zup, bo rosół ze skrzydła indyka jest połączeniem tradycyjnej zupy, domowego smaku z nutą nowoczesności. Właściwie zawsze w sprzedaży dostaniecie udziec z indyka, filet z piersi indyka, skrzydła z indyka i od czasu do czasu polędwicę. Mówię o mniejszych sklepach mięsnych, bo w marketach wiadomo, jest wszystko w wielkiej ilości i różnorodności. Ponieważ rosół powinien być gotowany na kościach i mięsie, to właśnie skrzydło, z jego strukturą, odpowiednią ilością tłuszczu i kości sprawia, że powstaje domowy rosół z indyka o głębokim, esencjonalnym smaku i intensywnej barwie. Pachnie dość delikatnie ale charakterystycznie. Kiedy do gotowania doda się marchewkę, korzeń pietruszki, selera pora i lubczyk wtedy powstanie rosół z indyka, który może śmiało konkurować z każdą inną wersją tej klasycznej, polskiej zupy. Powiedziałaby, że rosół ze skrzydła indyka jest tak wyjątkowy przede wszystkim dlatego, że ma głęboki smak, który pochodzi z odpowiednio długo gotowanych kości i mięsa. Skrzydło indyka, będąc większe od kurczaka, zawiera odpowiednią ilość kolagenu, który podczas gotowania rozpuszcza się, tworząc bogaty, lekko żelatynowy bulion. Taka prawie zupa kolagenowa czy też bulion kolagenowy jeśli chodzi o strukturę. Te typowe buliony gotowane są znacznie dłużej, najlepiej przez 12 godzin. A rosół ze skrzydła indyka potrzebuje dwóch godzin i będzie już bardzo dobry. Dzięki kolagenowi rosół nabiera gładkiej konsystencji, a po wystudzeniu nieco się zagęszcza. Pytałam Was o to, czy wolicie indyka czy kurczaka na blogu i jakiś czas temu na facebooku. Rosół ze skrzydła indyka, jest propozycją dla tych co lubią rosół tradycyjny drobiowy ale nieco lżejszy a mimo wszystko zawiesisty.
ROSÓŁ ZE SKRZYDŁA INDYKA
ROSÓŁ ZE SKRZYDŁA INDYKA – składniki:
- 1500 g skrzydeł z indyka, ja miałam 3 skrzydła o wadze łącznej 1600 g
- 4-6 sztuk marchwi
- 2 korzenie pietruszki
- 1 korzeń selera taki średniej wielkości
- 1 średni por
- 3 litry wody
- sól i pieprz do smaku
- makaron pszenny, bezglutenowy lub KETO do podania
ROSÓŁ ZE SKRZYDŁA INDYKA – przepis:
- Warzywa korzeniowe obieram i przekrawam na pół.
- Skrzydła indyka wkładam d0 dużego garnka i dodaję wszystkie warzywa.
- Dolewam wodę, dodaję 1 łyżeczkę soli oraz lubczyk.
- Garnek stawiam na gaz, zagotowuję. Zmniejszam gaz i przykrywam pokrywką. Rosół ze skrzydła indyka gotuję około 2 godzin na malutkim gazie, żeby nie stał się mętny.
- Taki rosół ze skrzydła indyka czy też rosół ze skrzydeł indyka podaję z kluskami lanymi, kładzionymi lub z makaronem.
Tadeusz napisał
W polskiej kuchni rosół to klasyk, ja nie wyobrażam sobie bez niego nawet jednego tygodnia.
Beata napisał
W każdą niedzielę musi być na stole. Nie zastanawiam się jestem pewna :) Bardzo lubię!
Irena napisał
Kiedy byłam dzieckiem, rosół gotował się w niedzielę na obiad i cała rodzina czekała, rozmawiała, a potem ciasto i kawusia :)
Rafał napisał
Rosół towarzyszył mi od zawsze, prosty, zwyczajnie niezastąpiony w mojej kuchni.
Zbyszek napisał
W kuchni polskiej rosół to prawdziwy skarb, przyłączam się do pozytywnych opinii :)
Ula napisał
Rosół jest obowiązkowy w naszym domu, raczej w weekendy, bo w tygodniu za mało czasu mamy.
Karolina napisał
jak jest rosół, to od razu jest domowa atmosfera!!!
Piotr napisał
Babcia zawsze mówiła, że rosół leczy wszystko no i coś w tym powiedzeniu jest!
Hubert napisał
W moim domu rosół to też klasyka, bez niego nie ma mowy o niedzielnym obiedzie. Na mnie działa odprężająco, oczywiście jak już wysmarczę nos i wypieki opadną :)
Joasia napisał
W mojej rodzinie rosół i pomidorowa to królewski duet, jak w piosence … w ten sposób nie tylko niedziela jest ok ale i poniedziałek nie taki straszny, milej wraca się z pracy z myślą o dobrym jedzeniu w domu :)