Polenta
Gdybym miała wskazać danie, kojarzące się z kuchnią włoska byłaby to polenta. Nie makaron, czy pizza a polenta, może dlatego, że sama ją bardzo lubię, zresztą już tyle razy pisałam o tym, że ją lubię i często przygotowuję. Złapałam się jednak na tym, że zazwyczaj pokazują pełen efekt, czyli danie, które zostało przygotowane z polenty, ale zawiera znacznie więcej składników niż samą, czysta polentę. Postanowiłam, więc tym razem cofnąć się do podstaw i napisać o polencie. Polenta jest tradycyjnie włoskim daniem. Przygotowywana na bazie mąki kukurydzianej, kaszki kukurydzianej lub krupniczki podawana jest w formie papki niczym nasze ziemniaki tłuczone, w gęściejszej, lub po zastygnięciu ugrillowana ewentualnie usmażona. Do przygotowania polenty w gruncie rzeczy potrzebna jest kaszka kukurydziana, woda, oliwa, sól i dodatki. Zazwyczaj jest to ser parmezan starty na drobnych oczkach i masło. Ja ser zastępuje płatkami drożdżowymi a masło oliwą. Możecie śmiało zmieniać dodatki, tak do czasu aż postanie danie, które smakuje wam najbardziej. Najczęściej korzystam z polenty instant, czyli ekspresowej. Gotuje się ją jedynie przez 3 minuty. Polentę z kaszki kukurydzianej drobnej gotuje się około 1 godziny, ale podobno jest znacznie smaczniejsza. Specjalnie tym razem przygotowałam polentę tradycyjnie, gotując ją w dużym garnku przez 50 minut. Nie uważam, żeby była znacząco smaczniejsza niż ekspresowa, raczej do tego poglądu przyczyniła się tradycja przygotowywania tego dania a nie sam smak. Jeśli uda wam się kupić polentę ekspresową, serdecznie polecam, ale jeśli macie kaszkę kukurydzianą zwykłą, możecie śmiało przygotować z niej przepyszna polentę dla całej rodziny. Samą polentę, w takiej czystej postaci podaje się do dań, tak jak u nas ziemniaki tłuczone. Po wystudzeniu polenta staje się twarda, można ją schłodzić w formie, wyjąć, pokroić i usmażyć na patelni lub grillować w kawałkach. Można również wymieszać polentę z dodatkami i uformować z niej pyszne kluski. Polenta sama w sobie jest daniem bardzo wygodnym, jest baza do dalszego tworzenia smacznych posiłków. Przy odrobinie inwencji mogą z niej powstać różne kluski, farsze, placki, placuszki. Gdy zdecydujecie się na polentę, od razu zróbcie podwójna ilość, bo warto!
Przepis na Polenta
Składniki dania: Polenta
• 2 litry wody
• 300 g kaszki kukurydzianej lub grubej mąki kukurydzianej
• 100 g masła lub 100 ml oliwy lub wegańskiego masła
• 50 -100 g startego parmezanu lub 3 łyżki płatków drożdżowych – opcjonalnie, możecie pominąć serowy dodatek lub zastapić go serem wegańskim, który teraz jest bardzo smaczny
• 1 łyżka soli
• czarny lub kolorowy pieprz do smaku
Przygotowanie dania: Polenta
1. W garnku zagotowuje wodę z solą. Strumieniem wsypuję kaszkę szybko mieszając trzepaczką. Mieszam do zagotowania. Zmniejszam gaz do minimum, ustawiam najlepiej na płytce i gotuje około 50 minut. Mieszam, co 3-5 minut dokładnie odrywając kaszkę od dna, żeby się nie przypaliła. Najlepiej robić to ciągiem mieszając delikatnie, ale to niezwykle żmudne zajęcie no, czasami trzeba się poświecić dla dobra dania.
2. Po około 40-50 minutach, wyłączam gaz, dodaję masło lub oliwę, ser lub płatki i mieszam. Po połączeniu się składników polentę wykładam i posypuje pieprzem.
Iza napisał
Uda się zrobić przepis z polenty błyskawicznej? Dostałam taką z Włoch
Olga Smile napisał
Iza – jasne!
Ella napisał
Ile porcji wychodzi z przepisu?
Olga Smile napisał
Ella – około 2,5 litra więc zależy od wielkości porcji jakie chcesz podać.
Wika napisał
świetny przepis jak zawsze!