Ciasto kawowe z gruszkami
Zapraszam na ciasto kawowe z gruszkami, cukrem muscovado o zdecydowanie karmelowym posmaku i wspaniałym zapachu. Przygotowane na bazie mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej, z dodatkiem polenty, czyli kaszką kukurydzianą błyskawiczną pojawia się na moim stole już od jakiegoś czasu. Powstało jak większość moich ciast z potrzeby chwili, a jak wiadomo, potrzeba matka wynalazków. Pyszne, po prostu pyszne w sam raz dla wielbicieli kawy, gruszek i karmelu. W wersji dla dorosłych dajcie aromatyczne espresso oczywiście, tak, jak w przypadku wina, należy użyć dokładnie tego, które smakuje wam najbardziej. Jeśli ciasto będą jeść dzieci i nie chcecie, żeby biegały jak nakręcane króliczki, warto kawę klasyczną zamienić na wersję bezkofeinową, lub zbożową. Natomiast bezglutenowcy, ograniczający czarny napój, mogą dodać kawę z cykorii, która aż tak pięknie nie pachnie, ale chcąc nie chcąc, w smaku jest kawowa. Ostatnio najbardziej lubię ciasta, które mogę przygotować mieszając je drewnianą łyżką w dużej czerwonej misce glinianej. Tak na przekór mechanizacji, robotom i blenderom. O ile w przypadku mąki bezglutenowej ta metoda sprawdza się wyśmienicie, to mąkę pszenną lepiej będzie wymieszana jakimś elektrycznym mieszadłem no i ręce tak się nie zmęczą. Na dworze jest tak niewiarygodna obfitość życia, że aż chciałoby się chłonąc przyrodę pełną piersią albo tak przez skórę. Ptaki mają młode u nas pod dachem i uwijają się jak w ukropie. Z samego rana średniej wielkości żabki siedzą pod odpływami rynien i czekają aż będzie na nie kapała woda. Niewielki króliczek zadomowił się w moim ogródku i znalazł schronienie przed wiejskimi psami, które nocą grasują po okolicy. Od czasu do czasu w szybę kuchni uderza wielki szerszeń to znak, że mają gdzieś niedaleko gniazdo. Z bliska wygląda przerażająco, ale i wyjątkowo ciekawie. W tym roku bączki mieszkające na stałe pod donicami z lawendą są w jakimś mniejszym gronie, ale może za sprawa mieszającej również pod tą donicą ropuchy. Wszędzie, gdzie się nie spojrzy tętni życie. Pięknie, po prostu pięknie!
Ciasto kawowe z gruszkami
Ciasto kawowe z gruszkami – składniki:
• 3 szklanki mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej najlepiej chlebowej (chodzi o elastyczność)
• 1 szklanka polenty błyskawicznej lub kaszki błyskawicznej kukurydzianej
• 1 puszka mleka kokosowego o zawartości tłuszczu 22% lub 300 ml mleka krowiego i 100 g rozpuszczonego masła
• 250 ml aromatycznej i mocnej kawy
• 150-170 ml mleka roślinnego lub krowiego może być też śmietana wtedy ciasto będzie bogatsze
• 1 szklanka cukru muscovado
• 3 łyżki kakao
• 2 łyżeczki sody
• 1 łyżeczka proszku do pieczeniaSyrop do gotowania gruszek
• około 800 ml wody
• 250 g cukru
• 1 cytryna
• 1 laska cynamonu
• 2 rozgniecione strączki kardamonu
• 3 gruszki
Ciasto kawowe z gruszkami – przygotowanie:
1. Do garnka wlewam wodę, wsypuje cukier. Dodaje rozgniecione w moździerzu ziarenka kardamonu razem z łupinkami, sok z cytryny oraz laskę cynamonu.
2. Gruszki obieram, pozostawiam im ogonki, wkładam do wody, zagotowuje i gotuje na bardzo małym gazie przez około 15-20 minut. Wyławiam na talerz, studzę. Przekrawam na pół i wycinam gniazdo nasienne.
3. Suche składniki ciasta mieszam w misce, aby się połączyły.
4. Zaparzam kawę, studzę, przelewam do miseczki dodaję mleko + mleko kokosowe ewentualnie mleko i masło.
5. Łączę suche składniki z mokrymi.
6. Blaszkę tortowa o średnicy 22 cm smaruje masłem. Na dnie układam papier do pieczenia. Wylewam ciasto, układam na wierzchu gruszki i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 50-60 minut. Sprawdzam patyczkiem czy jest suche. Studzę i podaję.
JUSTYNA napisał
czy dodając mleko kokosowe z puszki dodać też tą wodę z dna czy tylko tą „śmietankę” ??
Olga Smile napisał
Justyna – a ile tłuszczu?
JUSTYNA napisał
na puszce napisane 22 %. ciasto w piekarniku już prawie 1,5 godz :( zwiększyłam temp do 200 stopni i ciągle surowe ciasto z środku :( Nie dodałam tej wody z puszki z mlekiem kokosowych chyba ciasto wyszło za ciężkie :( a takiego mam smaka:(
Olga Smile napisał
Justyna – nie przejmuj się, nie zwiększaj temperatury, tylko wydłuż czas. Każdy piekarnik grzeje inaczej i każda forma inaczej ciepło oddaje. Trzymaj dłużej!