Ciasto na pierogi bezglutenowe
Ciasto na pierogi bezglutenowe. Przygotowanie smacznego ciasta na pierogi bezglutenowe stało się dla mnie kilkanaście miesięcy temu nie lada wyzwaniem. Jak zrobić ciasto miękkie, smaczne i co najważniejsze elastyczne ciasto na pierogi bezglutenowe? A to w przypadku mąk bezglutenowych, sypkich, gliniastych i suchych nie jest takie proste. Owy brak glutenu stanowiącego spoiwo i będącego elementem elastycznym powoduje, że ciasto bezglutenowe jest zwyczajnie sypkie i miałkie pod palcami. Przez co nie utrzymuje kształtu, a co dopiero aby dałoby się wałkować! Wymyślając przepis na ciasto na pierogi bezglutenowe i dobierając proporcje składników inspirowałam się kuchnią tajską, w której istnieje tradycja przygotowywania pierożków chińskich, ciasteczek Kanom Gui Chai czy chociażby wietnamskich naleśników Ha Cao. Wszystkie one robione są bez udziału mąk glutenowych, zagęstników w postaci gumy guar czy ksantanowej. Metodą prób i błędów, po kilku razach wyszło mi ciasto idealne, dokładnie takie jak powinno być na pierogi. Do przygotowania ciasta na pierogi bezglutenowe użyłam mąki z tapioki, czyli z korzenia manioku, skrobi kukurydzianej, skrobi ziemniaczanej i białej mąki ryżowej. Wszystkie te składniki kupuję w sklepach internetowych lub portalach aukcyjnych, bo nie sposób ich dostać w mniejszych miastach a nawet w całkiem dużych.
Z podanych składników wyjdzie około 50 pierogów. Próbujcie na początek na mniejszej ilości ciasta. W tym przypadku, jak w sporej części przepisów trzeba wyczuć konsystencję ciasta. Jeśli ciasto będzie za gęste dodajcie wody, jeśli zbyt rzadkie trochę mąki.
Ciasto na pierogi bezglutenowe
Ciasto na pierogi bezglutenowe – składniki:
• 3 szklanki mąki z tapioki
• 2 szklanki białej mąki ryżowej
• 1 szklanka skrobi kukurydzianej
• 1 szklanki skrobi ziemniaczanej
• 350-400 ml wrzącej wody
• 3 łyżeczki sody albo proszku do pieczenia bezglutenowego
• 1 łyżeczka soli
• 8 łyżek oleju
Ciasto na pierogi bezglutenowe – przepis:
1. Suche składniki wsypuję do malaksera. Mieszam przez chwilę. Cienkim strumieniem wlewam wrzącą wodę. Ciasto zacznie się ścinać i o to chodzi. Gdy malakser przestaję się kręcić, ponieważ ciasto jest za ciężkie, nakładam rękawiczki (czasami 2 -3 pary) i wyjmuję/wysypuję ciasto do miski. Zaczynam wyrabianie. Jeśli jest potrzeba dolewam trochę wody lub dosypuję mąki z tapioki. Ciasto musi być elastyczne. Kształtuję kulkę, wkładam do miski, spryskuję olejem i rozcieram go, aby ciasto nie wyschło, szczelnie przykrywam folią i zostawiam na 10 minut. Ciasto jest gotowe do formowania. Moje ciasto czasami trzymam kilka godzin w lodówce w szczelnie zamkniętej torebce strunowej.
2. O tym w jaki sposób najlepiej lepić pierogi z tego ciasta aby wyszły idealne napiszę przy przepisach na poszczególne pierogi.
PIEROGI BEZGLUTENOWE:
Ciasto na pierogi bezglutenowe Ciasto na pierogi bezglutenowe Do przygotowania tego ciasta na pierogi bezglutenowe użyłam mąki z tapioki, czyli z korzenia manioku, skrobi kukurydzianej, skrobi ziemniaczanej i białej mąki ryżowej. Wszystkie te składniki kupuję w sklepach internetowych lub portalach aukcyjnych, bo nie sposób ich dostać w mniejszych miastach a nawet w całkiem dużych. Ciasto jest białe i przyjemne w dotyku.
Pierogi wigilijne bezglutenowe Pierogi wigilijne bezglutenowe z kapustą i grzybami, przygotowane na bazie ciasta bezglutenowego z tapioki bardzo lubi cała nasza rodzina. Są delikatne, chrupkie i pyszne
Pierogi ruskie bezglutenowe Pierogi ruskie bezglutenowe nadziane farszem z ziemniaków, sera białego lub tofu i podsmażonej cebulki zawsze są smaczne. Najlepiej smakują zaraz po zrobieniu, tak prosto z wody!
Pierogi bezglutenowe gryczane
Pierogi bezglutenowe gryczane ciemne i delikatne ciasto rozpływające się dosłownie w ustach. Są jednymi z najprostszych do przygotowania pierogów bezglutenowych. Smaczne i efektowne! Wszyscy je polubicie!
Pierogi bezglutenowe z kapustą
Pierogi bezglutenowe z kapustą należą do tych pierogów, które uwielbia cała moja rodzina. W końcu nie dziwne, delikatne ciasto, aromatyczny i intensywny w smaku miąższ, wszystko sprawia, że bezglutenowe pierogi z kapustą są wręcz idealne!
Pierogi ze szpinakiem
Pierogi bezglutenowe ze szpinakiem soczyste, delikatne i pyszne. Moje dziecko uwielbia pierogi ze szpinakiem, musiałam więc stanąć na wysokości zadania.
Pierogi bezglutenowe z soczewicą
Pierogi z soczewicą pojawiają się na naszym stole zawsze, gdy zabieram się za robienie pierogów na większą skalę. Jak wiele razy już pisałam, robię wtedy za jednym zamachem 100-200 pierogów, mrożę i mam na zapas. Pierogi z soczewicą bardzo lubią dzieci, nie ma się czemu dziwić, ponieważ są pyszne!
Mam dla was dzisiaj trzecie ciasto już na pierogi bezglutenowe. Do tej pory było zaparzane białe, gryczane a teraz mieszane z różnych mąk. Pierogi bezglutenowe są pyszne i stanowią ważny element tradycyjnej kuchni polskiej w wydaniu dla alergików.
Agnieszka napisał
… (edycja żeby nie promować)
Olga Smile napisał
Agnieszka – dziękuję, napiszę do niej ale nie wiem czy to coś pomoże. Ostatnio na Winiarach był mój przepis na naleśniki i redakcja natychmiast zdjęła i przeprosiła po moim mailu. Tez zgłosiła mi czytelniczka. Tu nie liczę na tyle przyzwoite zachowanie. Dziękuję za link u niej z 2016 u mnie wpis z 2012 …. szkoda, że źródła podać nie może … ludzie :(
Agnieszka napisał
Tylko co po takim przepraszam? Jak to są zwykłe kradzieże. Tacy ludzie to powinni świecić przykładem, a nie kraść cudzą pracę. Tym bardziej, że taki przepis na bezglutenowe ciasto jest naprawdę cieżko dwa razy wymyślić.
Olga Smile napisał
Agnieszka – nic nie zrobić się nie da, smutne ale prawdziwe!
Magda napisał
Czy pierogi bezglutenowe można zamrozić, surowe? Czy się rozkleją? Pozdrawiam
Magda napisał
Czy można zamrozić surowe pierogi? Czy się rozkleją podczas gotowania?
Pozdrawiam
Olga Smile napisał
Magda – ja mrożę po ugotowaniu.
Różyk napisał
witam. czy to zostala uzyta maka czy skrobia z tapioki? bo czasem kupuje i jest napisane,ze to mąka to to skrobia. kolejne pytanie czy moge uzyc tylko skrobii kukurydzienej?bo mam uczulenie na ziemniaki. i co pani mysli,bo chce zrobic farsz z bialej fasoli i sera twarogowego,czy bedzieok bez ziemniakow?
Olga Smile napisał
Różyk – mąka i skrobia z tapioki to to samo :) Spokojnie skrobię ziemniaczaną możesz zastąpić z tapioki, pszenną, kukurydzianą lub inną.
Aleksandra napisał
Ciasto zdecydowanie wychodzi! Zrobiłam z połowy proporcji, schowałam ciasto żeby nie wyschło, lepiłam szybko po jednym pierożku i zabezpieczałam je przed dalszym wysychaniem. Kiedy widziałam, że ciasto zaczyna pękać, nie dodawałam wody, ale oleju – w moim przypadku ten sposób okazał się dużo efektywniejszy. Jak na pierwszy raz nie byłam jednak w stanie zrobić ich więcej niż 10, za mało wprawy. Tym bardziej, że nie mam malaksera ani innego poważniejszego robota, który byłby w stanie za mnie mieszać ten wrzątek z gęstym ciastem. Jednak z całą pewnością można i wychodzą naprawdę pyszne – gdybym miała kogoś do pomocy i ustalilibyśmy sprawny sposób działania na pewno byłoby mi łatwiej :)
Jednak przychodzę z rozwiązaniem dla osób, którym nie wyszło, tyle tu widziałam komentarzy, że musieliście wyrzucić ciasto, że aż serce pęka! Kiedy wiedziałam, że już dalej nic mi z tego nie wyjdzie i nie mam do tego siły, dodałam do ciasta dużą ilość wody i zmiksowałam zwykłym blenderem do konsystencji ciasta naleśnikowego. Dodałam też odrobinkę gumy guar – bo akurat miałam i chciałam mieć pewność, że tym razem wszystko się uda – ale szczerze mówiąc na tak dużą ilość ciasta, myślę, że było to nieistotne, tak że spokojnie można bez. Usmażyłam jak typowe naleśniki i już miałam jak wykorzystać soczewicowy farsz, który wcześniej przeznaczony był na pierogi. Bezglutenowe wegańskie krokiety z farszem z soczewicy wyszły przepyszne, ciasto naleśnikowe jest niezwykle elastyczne i nie skleiło się nawet gdy gotowe naleśniki leżały na sobie przez 2 dni. Bardzo neutralne w smaku, zrobiłam z nim również naleśniki z owocami, orzechami i tahini, poezja. Do wytrawniejszych rzeczy polecam jednak dodać do niego jakieś przyprawy, sól, pieprz, może kurkumę dla koloru.
Po prostu powyższy przepis jest świetny, niezwykle uniwersalny, nie tylko na pierogi. Dlatego proszę, nie wyrzucajcie jedzenia! Może jakbym od samego początku miała zrobić naleśniki lub krokiety, wybrałabym coś prostszego, ale jeśli ciasto na pierogi ma iść do śmietnika – dużo lepiej jest je zużyć w ten niezwykle smaczny sposób <3