Dahl z soczewicy
Na dworze szaro, buro, mży, zimno, słońca nie widać. Pogoda pod psem, wcześnie się ściemnia i gdyby nie szalejące od rana ptaki w karmiku, to miałabym wrażenie uśpionej całej przyrody. Gdy nic mi się nie chce a jedynie mam ochotę na drzemanie w ciszy pod kocem, wtedy sięgam pod dal. Właściwie nie wiem czy powinnam pisać dahl czy dal ale przyjmijmy, że wersja trzyliterowa jest najbardziej poprawną. To danie kuchni indyjskiej, które dość często pojawia się na wegetariańskich stołach. Aromatyczne, pikantne, rozgrzewające, wprost idealnie komponuje się w menu zimowym, gdzie potrzeba nam rozbudzenia zmysłów i podgrzania organizmu. Brakuje tylko kominka i trzaskających ogników.
Nie mam ochoty na długie pichcenie, ma być szybko, smacznie, prosto i bez zbytnich ceregieli, więc dal jest wprost idealny, gotuje się raptem 20 minut, a samo przygotowanie składników zajmuje około 10 minut … jeśli zbytnio się nie śpieszę :)
Ja lubię dal wyjadać łyżką z miski i zagryzać z chlebem. Moje dziecko prosi o podanie z makaronem i traktuje go jako swoisty sos kuchni indyjskiej. Nie ma znaczenia, z czym jemy dal, ważne żeby najeść się do syta i z optymizmem spojrzeć na szary dzień.
Do dahlu można użyć różnych przypraw czasami dokładam mieszanki jak garam masala, tandari masala lub shoarma. Najczęściej jednak dosypuję w sowitych ilościach imbir, czosnek, chili i kurkumę.Muszę jeszcze wspomnieć, że dal po wystudzeniu nadaje się idealnie jako pasta na kanapki. Właśnie zajadam taką kanapkę z dal, ogórkiem kiszonym i kapką majonezu – poezja!
Dahl z soczewicy
Dahl z soczewicy składniki:
* 400 czerwonej soczewicy łuskanej
* 3 cebule
* 4 łyżki oliwy
* 4 pomidory, słoik pulpy pomidorowej lub pomidory z puszki
* 4 ząbki czosnku
* 2 łyżeczki soli
* 2 ostre, rozdrobnione suszone papryczki
* 2 łyżeczki mieszanki jak garam masala, tandari masala lub shoarma
* 2 łyżeczki kurkumy
* 4 cm kawałek imbiru
* woda
* pietruszka do przybrania
Dahl z soczewicy przygotowanie:
1. Cebulę obieram, kroję w kostkę.
2. Imbir obieram, ścieram na tarce o grubych oczkach, podobnie postępuję z czosnkiem.
3. W garnku teflonowym lub żeliwnym podsmażam na oliwie cebulę, dodaję czosnek, imbir, przyprawy i mieszam.
4. Gdy cebula się zeszkli dolewam rozdrobnione pomidory soczewicę i wodę w ilości od 2 do 4 szklanek (zależnie od tego ile pomidorów dodałam).
5. Dal musi się ugotować około 20 minut bowiem łuskana czerwona soczewica łatwo się rozpada.
6. Podaję posypaną pietruszką z chlebkiem naan
SOCZEWICA PRZEPISY:
Gulasz z soczewicy z wędzoną papryka i warzywami. Uwielbiamy go całą rodziną, czasami jemy od samego śniadania aż do kolacji :) Trudno się od niego oderwać!
Pasztet z soczewicy pyszny, delikatny i aromatyczny. To jeden z tych pasztetów, który jak zrobisz raz, już zawsze będziesz robić.
Pierogi z soczewicą to klasyczne pierogi z nadzieniem z ugotowanej czerwonej soczewicy z dodatkami. Można przygotować je z ciasta pszennego, ciasta gryczanego i bezglutenowego.
Pulpety z soczewicy wyjątkowo pyszne, podane z sosem pomidorowym smakują dorosłym i dzieciom. To mój pomysł na ciekawe podanie soczewicy!
Zupa z soczewicy z pomidorami to szybka, sycąca i niezwykle pożywna żupa z soczewicą. Aromat i smak pomidorów sprawia, że jest po prostu pyszna!
Zupa z soczewicą i dyną aksamitna, kremowa, wręcz jedwabista, pyszna, po prostu pyszna!
Zupa z soczewicą to prosta, domowa zupa, którą można przygotować dosłownie w kilka minut. Jeszcze nie zdarzyło mi się, aby komuś nie smakowała. To uniwersalne danie :)
Zupa z soczewicy przygotowana z zieloną soczewicą stanowi ciepły, pożywny i sycący posiłek. Lubie przygotowywać ja zwłaszcza jesienią i zimą.
Dahl z soczewicy to klasyczne danie z soczewicy i pomidorów. Pyszne!
Dzisiaj zapraszam na zupę z soczewicą, warzywami i dynią, do tego ziemniakami i aromatycznymi przyprawami. Pysznie jest, oj pysznie!
Kasza gryczana z soczewicą prostota ponad wszystko! Soczewica, warzywa i kasza gryczana. Niby proste i banalne połączenie a smak? Smak zaskakujący wręcz, pyszny, słodki, delikatny! Jak w każdym daniu warzywnym najlepiej sprawdzają się warzywa eko, ponieważ mają znacznie intensywniejszy smak od tych wychowalnych na skalę przemysłową.
Gulasz z soczewicy i dyni delikatny, aromatyczny, kremowy i świeży. Lubię dobrze łączące się smaki i takie, do których z przyjemnością wracam. Musze przyznać, że gulasz z soczewicy jest tym, który w najbliższym czasie jeszcze nie raz pojawi się na moim stole.
Pieczeń z soczewicy piekę co jakiś czas, gdy mam ochotę na duży blok przypominający pasztet. W moim domu pieczeń z soczewicy jemy na ciepło po odsmażeniu a także na zimno po pokrojeniu w plastry.
Ragout z soczewicy polecam z całego serca. Jest pyszne, warzywne i bogate. Smakuje wyśmienicie, to typowe danie obiadowe!
Pasztet z soczewicy aż chciałoby się powiedzieć, że jest dobry na wszystko. Ale najlepszy jest na kanapki, podany z pikantną pastą, musztarda lub ognistym ketchupem!
Soczewica z warzywami, pyszna, aromatyczna, esencjonalna, rewelacyjna z ryżem, sambalem i jogurtem!
Soczewica z pomidorami i warzywami
Soczewica z pomidorami i warzywami, wspaniała na obiad, sycąca i aromatyczna. Bardzo lubimy ją zajadać z chrupiącym chlebem, ryżem lub naleśnikami dosa.
Pasta z soczewicy z suszonymi pomidorami, czasami czosnkiem, fantastycznie sprawdza się na kanapki, do smarowania naleśników albo ot tak, do podjadania z warzywami.
Soczewica smażona przypadnie do gustu wszystkim lubianych dania wyraźne w smaku, mocne i z charakterem. Mi przywodzi na myśl kuchnię indyjska z jej różnorodnością możliwości i aromatami. Soczewica smażona poleca się na obiad!
Martyna napisał
Kolejna zima bez szans z Twoim dahlem! Dzięki!
Mila napisał
szybkie, zdrowe i przepyszne!