Dahl z soczewicy
Na dworze szaro, buro, mży, zimno, słońca nie widać. Pogoda pod psem, wcześnie się ściemnia i gdyby nie szalejące od rana ptaki w karmiku, to miałabym wrażenie uśpionej całej przyrody. Gdy nic mi się nie chce a jedynie mam ochotę na drzemanie w ciszy pod kocem, wtedy sięgam pod dal. Właściwie nie wiem czy powinnam pisać dahl czy dal ale przyjmijmy, że wersja trzyliterowa jest najbardziej poprawną. To danie kuchni indyjskiej, które dość często pojawia się na wegetariańskich stołach. Aromatyczne, pikantne, rozgrzewające, wprost idealnie komponuje się w menu zimowym, gdzie potrzeba nam rozbudzenia zmysłów i podgrzania organizmu. Brakuje tylko kominka i trzaskających ogników.
Nie mam ochoty na długie pichcenie, ma być szybko, smacznie, prosto i bez zbytnich ceregieli, więc dal jest wprost idealny, gotuje się raptem 20 minut, a samo przygotowanie składników zajmuje około 10 minut … jeśli zbytnio się nie śpieszę :)
Ja lubię dal wyjadać łyżką z miski i zagryzać z chlebem. Moje dziecko prosi o podanie z makaronem i traktuje go jako swoisty sos kuchni indyjskiej. Nie ma znaczenia, z czym jemy dal, ważne żeby najeść się do syta i z optymizmem spojrzeć na szary dzień.
Do dahlu można użyć różnych przypraw czasami dokładam mieszanki jak garam masala, tandari masala lub shoarma. Najczęściej jednak dosypuję w sowitych ilościach imbir, czosnek, chili i kurkumę.Muszę jeszcze wspomnieć, że dal po wystudzeniu nadaje się idealnie jako pasta na kanapki. Właśnie zajadam taką kanapkę z dal, ogórkiem kiszonym i kapką majonezu – poezja!
Dahl z soczewicy
Dahl z soczewicy składniki:
* 400 czerwonej soczewicy łuskanej
* 3 cebule
* 4 łyżki oliwy
* 4 pomidory, słoik pulpy pomidorowej lub pomidory z puszki
* 4 ząbki czosnku
* 2 łyżeczki soli
* 2 ostre, rozdrobnione suszone papryczki
* 2 łyżeczki mieszanki jak garam masala, tandari masala lub shoarma
* 2 łyżeczki kurkumy
* 4 cm kawałek imbiru
* woda
* pietruszka do przybrania
Dahl z soczewicy przygotowanie:
1. Cebulę obieram, kroję w kostkę.
2. Imbir obieram, ścieram na tarce o grubych oczkach, podobnie postępuję z czosnkiem.
3. W garnku teflonowym lub żeliwnym podsmażam na oliwie cebulę, dodaję czosnek, imbir, przyprawy i mieszam.
4. Gdy cebula się zeszkli dolewam rozdrobnione pomidory soczewicę i wodę w ilości od 2 do 4 szklanek (zależnie od tego ile pomidorów dodałam).
5. Dal musi się ugotować około 20 minut bowiem łuskana czerwona soczewica łatwo się rozpada.
6. Podaję posypaną pietruszką z chlebkiem naan
SOCZEWICA PRZEPISY:
Pieczeń z soczewicy piekę co jakiś czas, gdy mam ochotę na duży blok przypominający pasztet. W moim domu pieczeń z soczewicy jemy na ciepło po odsmażeniu a także na zimno po pokrojeniu w plastry.
Soczewica z pomidorami i warzywami
Lili An – soczewicy się nie moczy, nie ma konieczności :)
Czy taką pastę można zawekować? Czy trzeba pasteryzować czy tylko gorącą wlać do słoików?
Ola – ja bym pasteryzowała w gotującej wodzie jakieś 20 minut na wszelki wypadek.
Dziękuję za odpowiedź. Tak zrobiłam, ale przy pasteryzacji woda sięgała gdzieś tak 2/3 wysokości słoików i nie wiem czy to wystarczy bo w necie znalazłam info, że jednak powinna do zakrętek. Szkoda żeby się zmarnowała bo wyszła przepyszna. Zastanawiam sie czy na wszelki wypadek jej nie zamrozić?
Właśnie się robi i obłędnie pachnie :-)
Dahl z soczewicy pychota….przygotowałam dokładnie jak w przepisie….dziękuje :)
Pozdrawiam.
Anastazja
wyszlo pycha, jedno pytanie czy soczewica powinna sie rozpasc na paste czy nie ? bo u mnie po 20 min gotowania nadal nie ma pasty tylko wyrazne luski.
koras – ja mama łuskaną soczewicę to szybko się rozpada.
Pycha dziekuje… :D skropilam sokiem z cytryny i posypalam natka pietruszki z miętą.. hmmm :P
Super, ale jak dla mnie zbyt ostre. Następnym razem zdecydowanie pominę paprykę ;)