Baba ghanoush pasta z bakłażana
Od wielu lat robię baba ghanoush to nic innego jak pasta z bakłażana. Dziwnie brzmiąca nazwa Baba ghanoush skrywa w sobie pieczonego na blasze lub w piekarniku bakłażana a następnie rozdrobnionego lub roztartego z wieloma aromatycznymi dodatkami. Po obraniu go i doprawieniu powstaje pasta, którą łączy się z sezamową tahiną i przyprawami. Osobiście nie jestem do tej wersji pasty z bakłażana jakoś specjalnie przekonana ale mój mąż ją bardzo lubi, wiec od czasu do czasu, gdy mam w domu namiar bakłażanów przygotowuję baba ghanoush. A bakłażany zawsze można spotkać w mojej lodówce, więc nawet z zaskoczenia można coś pysznego z nich wyczarować. Ostatnio spotykam w sklepach albo malutkie bakłażany, mieszczące się w zamkniętej dłoni albo wielkie okazy, które ledwo wciskam do torebek rwanych z rolek w marketach. Dziwne, jakby te średnie do nas nie docierały. Pewnie to kwestia gatunków. Te większe bakłażany nie są gorzkie, z tymi mniejszymi różnie bywa. Do baba ghanoush zawsze wykorzystuję duże bakłażany, jest z nimi mniej pracy. Ważnym składnikiem pasty baba ghanoush jest tahina, czyli kremowa, gęsta pasta powstała z ziaren sezamu, przypomina w wyglądzie masło orzechowe. Są dwie, a właściwie cztery wersje smakowe pasty tahina. Słodka i neutralna, czyli naturalna. Oraz w obu przypadkach powstałe w skutek mielenia łuskanych lub oczyszczonych ziaren sezamu. Im mniej sezam jest oczyszczony tym zawiera więcej wapnia, ale jest bardziej gorzki. Słodka pasta pasuje na kanapki. Pamiętam, że w czasach mojej ciąży mama kupowała mi tahinę zgrzewkami, bo była zdrowa. Ja ją zjadałam ze smakiem, ale kobieta w ciąży nie jest reprezentatywna smakowo, więc to się nie liczy. Słodką tahinę lubi moje dziecko, więc jest to już przekonujące dla osób, które znają moją pociechę, bo ona jest kulinarnie bardzo wybredna. Do pasty baba ghanoush można dodać posiekaną natkę pietruszki, cebulkę lub rozdrobnionego pomidora.
Przepis na Baba ghanoush pasta z bakłażana
Składniki na Baba ghanoush pasta z bakłażana
• 2 duże bakłażany
• 2 ząbki czosnku
• 1 łyżka pasty tahina (tahini) najlepiej słodkiej
• 1 łyżka miodu, melasy lub syropu z agawy, jeśli tahina była naturalne, niesłodzona
• 3-4 łyżki oliwy
• ja lubię dodać kolorowego pieprzu mielonego
• kilka listków mięty do ozdoby
• sezam do ozdoby
Przygotowanie dania Baba ghanoush pasta z bakłażana
1. Piekarnik rozgrzewam do 240 stopni. Na blasze układam po nakłuwanego widelcem bakłażana i piekę ze wszystkich stron. Skórka powinna sczernieć. Wyjmuję i studzę. Następnie obieram, odciskam w dłoniach nadmiar wody i przekładam do melaksera lub rozdrabniam widelcem.
2. Czosnek obieram i wkładam do melaksera lub przeciskam przez praskę i dokładam do bakłażana.
3. Dodaję pastę tahina, oliwę i odrobinę pieprzu i mieszam dokładnie.
4. Przekładam do miseczki i posypuję sezamem i miętą dla ozdoby.
BAKŁAŻAN – Zobacz inne moje przepisy z BAKŁAŻANEM
Makaron z bakłażanem to jedno z moich ulubionych dań. Co prawda bakłażan jest smaczny pod każdą postacią ale w tej jest rewelacyjny i już!
Gdy nie wiem co zrobić z nadmiarem bakłażanów wtedy zawsze przygotowuję pastę z bakłażana. Pasuje ona wyśmienicie na kanapki, jako dip lub hummus. Cudo po prostu!
Kremowe, pyszne i wprost cudowne. To jedno z tych dań, które udowadnia, że bakłażan jest smaczny zawsze i wszędzie, poza tym jest wyjątkowo wszechstronnym warzywem, które znajduje swoje miejsce w kuchniach całego świata!
Prościej się nie da, pieczony bakłażan z aromatycznymi przyprawami staje się daniem samym w sobie. To cud, że dotrwał do zdjęcia, u nas warzywa nie mają łatwo, zjadamy je bardzo szybko w wielkich ilościach!
Bakłażan w sosie słodko-kwaśnym
Są dania, które mojej rodzinie wyjątkowo smakują i powtarzamy je często z wielka przyjemnością. Musze przyznać, że bakłażan w sosie słodko-kwaśnym zdecydowanie do nich należny. Lekko azjatycki w smaku, słodki, wyrazisty, pikantny i aromatyczny. Pyszny, po prostu pyszny! Bakłażan w sosie słodko-kwaśnym uwielbiam, po prostu uwielbiam. Jeśli ktoś zapytałaby mnie na co mam ochotę, to zawsze zjem z przyjemnością pikantnego bakłażana!
Ponieważ moja cała rodzina w przeważającej wielkości lubi dania pikantne i wyraziste w smaku, dlatego też przygotowałam bakłażana w sosie curry. To właściwie curry z bakłażana, podane z ryżem i gaszącym pikantność sosu jogurtem naturalnym sojowym. Zdecydowanie sa to te smaki, faktura i kompozycja aromatów, która do mnie przemawia! Pikantne curry z bakłażana to mój faworyt wśród bakłażanowych dań. Osobiście bardzo lubię pikantne dania, dlatego, tak podanego bakłażana nie mogło zabraknąć w zestawieniu dań z oberżyną.
Oj tak, lubię, lubię i jeszcze raz lubię bakłażany faszerowane. Wypełnione wspaniałym aromatycznym nadzieniem, zapieczone pod grzałka piekarnika dosłownie rozpadają się w ustach. Takiego bakłażana lubię! Bakłażan pieczony od czasu do czasu pojawia się na moim stole. Lubi go rodzina na wyjątkowy smak i delikatność.
Ponieważ bakłażan u nas w domu przygotowywany jest na wiele sposób to również w takiej formie w roli głównej spotkacie go u mnie na stronie! Polecam, ponieważ bakłażan faszerowany i pieczony jest zdrowy i pyszny! Bakłażany nadziewane pełne smaku, aromatu, miękkie i pyszne. Polubi je nawet osoba, która za bakłażanami nie przepada :D
W takiej formie bakłażany smażone i pieczone jadłam wiele razy. To jedno z tych dań, które nigdy się nie nudzi, jedynie nadzienie można swobodnie zmieniać i dostosowywać do pory roku, posiadanych składników i apetytu. Bakłażany faszerowane zapieczone w piekarniku świetnie pasują na kolację. Lubię je serwować zwłaszcza latem.
Kilka lat temu pierwszy raz przygotowałam bakłażana w tej formie. Skradł on serce wszytskich domowników, więc nie ma się co dziwić, że takiej formie bywa na naszym stole dość często. Bakłażany wszyscy lubimy i z chęcią zjadamy. Bakłażan z pomidorami to klasyczne danie obiadowe, pyszne sycące i aromatyczne. Tak podanemu bakłażanowi raczej nikt się nie oprze :D
Mamy hopla na bakłażana w tej formie. Kupuję bakłażany skrzynkami, grilluję i przygotowuję woleju w takiej ilości, że nie jedna osoba mogłaby się zdziwić. My po prostu pochłaniamy warzywa. Bakłażan grillowany w oleju jest wspaniałą przekąską do chrupiącego pieczywa. Przygotowuje go często na naszą, domową „włoską” kolację :D
Baba ghanoush pasta z bakłażana
To klasyczna pasta z bakłażana nazywana również Baba ghanoush, którą podaje się jako dodatek do wielu dań kuchni Bliskiego Wschodu, szczególnie popularne w Syrii i Libanie. Można ją jeść i podawać podobnie do hummusu.
Bakłażan marynowany smaczny i aromatyczny. Trochę zaskakujące połączenie składników, ale efekt świetny!
Gulasz z bakłażana to propozycja w sam raz dla wszytskich, którzy jeszcze nie są przekonani do bakłażana. Gwarantuję, że gulasz, będzie im smakować, zwłaszcza z kluskami gnocchi.
Są dania, które uwielbia cała moja rodzina. Muszę przyznać, że bakłażan pieczony należy do ścisłej czołówki kupowanych przeze mnie warzyw. Kupuję je skrzynkami, przyjeżdżają z hurtowni ekologicznej i aż proszą się o zjedzenie, co robić, muszę je zjeść!
Smacznego!
matylda napisał
ja posypuję pastę kolendrą. :) bardzo lubię.
RENATA napisał
Dzisiaj na moim stole stanęła pasta Baba ghanoush
i muszę przyznac iz nie przepradam za bakłażanem ale wiem ze to zdrowe i dlatego uważam iz powinno sie jeśc to warzywo. Przepis udany, wyszedl zupelnie smacznie , tahina daje swój aromat ale slodycz miodu i orzechowy smak oleju słonecznikowego i czosnek dodały bardzo ciekawego smaku. bede go stosowała od czasu do czasu…..
Myszak napisał
A ja znałam tę potrawę pod nazwą Mutabal :) Pyszności, dziękuję za przepis.
Olga Smile napisał
Myszak – nie znałam, fajnie :)
Franki napisał
Pani Olgo lubię bardzo pani przepisy bo są takie dla ludzi. Pozdrawiam z Darłowa
minek napisał
Fajny przepis na tą pastę czy tam hummus!
agata napisał
przy 2 surowych ząbkach czosnku całość smakuje jak czosnek.
Olga Smile napisał
agata – zależy od gatunku czosnku, ale jeśli jest ostry to może tak być.
Gosia napisał
Nie rozumiem z tym baklazanem. W calosci sie go piecze czy pokrojonego w czesci??? No i jak dlugo???
Olga Smile napisał
Gosia – tak lub tak, ja wolę w całości. Jak długo – aż jest miękki godzinę mniej więcej w 180-200 stopniach.