Babka marmurkowa
Moja babka marmurkowa jest prostym ciastem, które uda się przygotować każdemu, nawet super początkującemu domowemu kucharzowi. Nie wymaga wprawy, wyczucia czy jakiegoś specjalnego obycia z pieczeniem. To dobre ciasto dla początkujących a dzięki formie wysokiej lub niskiej z kominem jest do tego bardzo ładne. Prezentuje się ciekawie na stole, ładnie pachnie i jest bardzo lubiane przez dzieci. Niezbyt ciężkie, niezbyt lekkie, takie idealne, do wzięcia w rękę nawet jak nie ma za wiele czasu na spokojne posiedzenie przy stole czy popijanie kawy. Babkę marmurkową przygotowuję z różnymi zapachami lub olejkami spożywczymi. U nas w domu przyjął się najbardziej zapach pomarańczowy. Czasami dodaję na zmianę cytrynowy. Mam wrażenie, że cytrusowe aromaty wyjątkowo dobrze komponują się z białym i kakaowym ciastem. Na rynku dostępnych jest wiele form do pieczenia babek z kominem. Ja mam klasyczną, metalową, powlekaną. Używam jej od kilku sezonów i sprawdza się znakomicie. Mam też niższe formy, jednak najczęściej używam wysokiej, wtedy nie boje się, że ciasto wykipi i ubrudzi piekarnik.
Babka marmurkowa
Babka marmurkowa składniki:
• 250 g margaryny lub masła
• 300 g cukru
• 6 jajek
• 350 g mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej do ciast
• 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
• 50 g kakao w proszku
• zapach pomarańczowy lub inny jaki wolicie
Babka marmurkowa – przepis:
1. Margarynę ucieram z cukrem. Ciągle ucierając mikserem dodaję stopniowo jajka, potem mąkę oraz proszek do pieczenia. Na koniec zapach pomarańczowy.
2. Ciasto dzielę na 2 równe części. Do jednej części dodaję kakao i dokładnie mieszam masę.
3. Foremkę na babkę z kominem smaruję masłem lub olejem i wysypuję mąką.
4. Do formy wlewam ciasto białe, na nie ciasto ciemne. Delikatnie nożem wprowadzam ciemne ciasto w jasne ciasto.
5. Ciasto wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 45 minut. Przed wyjęciem nakłuwam marmurek patyczkiem, jeśli jest jeszcze mokry pozostawiam ciasto w piekarniku na kolejne kilka minut.
6. Ciasto studzę i podaję.
BABKA WIELKANOCNA:
Babka wielkanocna Babka wielkanocna tradycyjna babka wielkanocna, drożdżowa z lukrem i rodzynkami.Puchata, delikatna i krucha.
Babka wielkanocna jaglana i bezglutenowa Babka wielkanocna jaglana i bezglutenowa to moja pozycja na babkę bezglutenowa i wegańską. Babka wielkanocna bez jajek, masła i glutenu.
Babka piaskowa Babka piaskowa to tradycyjna babka krucha – piaskowa, przygotowywana z jajek i mąki ziemniaczanej z dodatkiem maku. Nazywana jest również babka makową.
Babka pomarańczowa – wielkanocna babka
Babka pomarańczowa – wielkanocna babka to również propozycją na tradycyjną babkę drożdżową, pachnąca pomarańczami ze skórką i lukrem.
Babka kokosowa – babka wielkanocna bez jajek
Babka kokosowa – babka wielkanocna bez jajek to babka bez jajek i białek mleka. Przygotowana z mleka kokosowego, drożdży i mąki pszennej. Bardzo smaczna, idealna dla alergików!
Babka marmurkowa
Babka marmurkowa to babka piaskowa, kolorowa, czekoladowo-waniliowa. Przygotowana w niższej formie wygląda wspaniale polana polewa czekoladową.
Wielkanocna babka drożdżowa
Wielkanocna babka drożdżowa z suszonymi owocami, czekoladową polewą i kremem czekoladowym. To wspaniała babka drożdżowa, stanowiąca ozdobę Wielkanocnego stołu.
Dzisiaj zapraszam na tradycyjny przepis na babkę drożdżową wielkanocną. Zresztą taka babka sprawdzi się świetnie nie tylko z okazji świąt ale również ot tak, na co dzień jako pyszne i zdrowe ciasto do porannej kawy lub śniadania.
Dzisiaj pojawiła się u mnie babka majonezowa. Troszkę inna od klasycznych i znanych babek ale bardzo ale to bardzo smaczna. Jeśli lubicie odmianę na stole, to babka majonezowa poleca się do jedzenia!
Babka cytrynowa, klasyczna, krucha, piaskowa idealna! Pasuje wspaniale nie tylko na Wielkanocny stół ale również na co dzień, na weekend podczas spotkań ze znajomymi i rodzina. W sam raz do kawy.
Babka bezglutenowa wegańska
Babka bezglutenowa wegańska pasuje do codziennej kuchni i tej odświętnej. Jeśli lubicie wypieki drożdżowe to ten zdecydowanie jest dla was!
Anna napisał
Piekarnik z termoobiegiem czy bez, bo troszkę brzegi przypiekło…
Olga Smile napisał
Anna – zawsze bez :)
x napisał
ja piekłam 1h 15 min, 45 min to chyba przesada