Babka piaskowa
Specjalnie przed świętami przygotowuję masę wypieków, aby trafić w wasze gusta kulinarne, babka piaskowa. Tym razem zapraszam na babkę piaskową z dodatkiem maku, więc jakby na to nie patrzeć babkę makową, taka klasyczną i pyszną. Mogą spokojnie przygotować ją osoby bez alergii, ale również te, będące na diecie eliminacyjnej i bezglutenowej. Muszę napisać, że moja babka piaskowa jest bardzo smaczna, przez co, a może, dzięki czemu szybko znika ze stołu. Jest delikatna, słodka ale nie za słodka, krucha, miękka i delikatna. Babkę piekłam w formie z kominem o średnicy 24 cm i wysokości 10 cm. To standardowa foremka, taka, jaka można dostać w większości marketów iw klepów z akcesoriami do kuchni.
Babka piaskowa
Babka piaskowa – składniki:
- • 5 jajek
• 200 g masła
• 1 szklanka cukru
• 2,5 szklanki mąki ziemniaczanej
• 1/3 szklanki maki jaglanej, pszennej lub ryżowej
• 60 ml śmietany kremówki lub śmietany tortowej
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia (bezglutenowy wybierają proszek bezglutenowy)
• 5 łyżek maku - Lukier:
• 250 g cukru pudru
• 2-3 łyżki soku z cytryny lub 1 białko jajka kurzego
Babka piaskowa – przepis:
Rozgrzewam piekarnik do 180 stopni.
1. Formę z kominem smaruję tłuszczem i wysypuję bardzo dokładnie mąką.
2. Mąkę ziemniaczana, proszek do pieczenia i mąkę jaglana przesiewam przez sito.
3. Masło i jajka wyjmuję godzinę przed przygotowywaniem ciasta.
4. W wysokiej misce ucieram mikserem margarynę z cukrem. Masa musi być lekka. Dodaję po jednym jajku i ucieram po kilka minut.
5. Do masy dosypuję mąki oraz mak i mieszam kilka sekund aż masa się połączy.
6. Masę przekładam do formy na babkę i wstawiam do nagrzanego piekarnika. Piekę około 40 minut do czasu aż patyczek po wbiciu w babkę będzie suchy.
7. Foremkę wystawiam z piekarnika, czekam około 5 minut i delikatnie wyjmuję babkę na kratkę do pieczenia.
8. Po wystudzeniu polewam lukrem przygotowanym z utartego cukru pudru z sokiem z cytryny lub białkiem.
BABKA WIELKANOCNA inne przepisy
tradycyjna babka wielkanocna, drożdżowa z lukrem i rodzynkami.Puchata, delikatna i krucha.
Babka wielkanocna jaglana i bezglutenowa
to moja pozycja na babkę bezglutenowa i wegańską. Babka wielkanocna bez jajek, masła i glutenu.
Babka piaskowa to tradycyjna babka krucha – piaskowa, przygotowywana z jajek i mąki ziemniaczanej z dodatkiem maku. Nazywana jest również babka makową.
Babka pomarańczowa – wielkanocna babka
Babka pomarańczowa – wielkanocna babka to również propozycją na tradycyjną babkę drożdżową, pachnąca pomarańczami ze skórką i lukrem.
Babka kokosowa – babka wielkanocna bez jajek
to babka bez jajek i białek mleka. Przygotowana z mleka kokosowego, drożdży i mąki pszennej. Bardzo smaczna, idealna dla alergików!
to babka piaskowa, kolorowa, czekoladowo-waniliowa. Przygotowana w niższej formie wygląda wspaniale polana polewa czekoladową.
z suszonymi owocami, czekoladową polewą i kremem czekoladowym. To wspaniała babka drożdżowa, stanowiąca ozdobę Wielkanocnego stołu.
Dzisiaj zapraszam na tradycyjny przepis na babkę drożdżową wielkanocną. Zresztą taka babka sprawdzi się świetnie nie tylko z okazji świąt ale również ot tak, na co dzień jako pyszne i zdrowe ciasto do porannej kawy lub śniadania.
Dzisiaj pojawiła się u mnie babka majonezowa. Troszkę inna od klasycznych i znanych babek ale bardzo ale to bardzo smaczna. Jeśli lubicie odmianę na stole, to babka majonezowa poleca się do jedzenia!
Babka cytrynowa, klasyczna, krucha, piaskowa idealna! Pasuje wspaniale nie tylko na Wielkanocny stół ale również na co dzień, na weekend podczas spotkań ze znajomymi i rodzina. W sam raz do kawy.
Babka bezglutenowa wegańska pasuje do codziennej kuchni i tej odświętnej. Jeśli lubicie wypieki drożdżowe to ten zdecydowanie jest dla was!
Mushu napisał
Witam! Moim ulubionym ciastem jest najzwyklejsza babka drożdżowa z lukrem robiona przez moją mamą. Niby nie jest niczym specjalnym, ale to jest właśnie smak dzieciństwa, który zawszy kojarzy mi się ze świętami. Robi ją w sobotę i tego samego dnia znika, ponieważ jest wspaniała. Nikt inny nie potrafi jej zrobić takiej smacznej, dzięki czemu jest czymś, na co się czeka cały rok, tak, jak na uszka z barszczem na wigilię. Jest poprostu wyjątkowa, odpowiednio słodka i miękka, a do niej obowiązkowo szklanka mleka, co sprawia, że taka babka dosłownie rozpływa się w ustach i ma się ochotę sięgnąć po następny kawałek.
Codeta napisał
Gdy przygotowujemy święta jedynym ciastem, które sami pieczemy to makowce. I właśnie one są dla mnie symbolem każdych świat.
Pionas napisał
Dla mnie od zawsze ulubionym świątecznym ciastem jest karpatka. Może to nic szczególnego, ale lubię górzysty teren. Zawsze przypomina mi lekcje geografii, a dokładnie kartografii i nasze próby stworzenia mapki 3D :) Do tego świetna masa zrobiona przez mamę i posypka, miodzio, aż zgłodniałem :)
selena napisał
Ulubione ciasto, nie może być inaczej to mazurek :)
Eltro napisał
Moim ulubionym ciastem na Święta Wielkanocne jest sernik. Tradycyjnie co roku musi być upieczony – raz z rosą, raz krakowski, a to w jeszcze innej wersji. Cała rodzina uwielbia serniki. Są pyszne, lekko wilgotne, rozpływające się w ustach. Jak któregoś roku nie było na Święta sernika, to było wielkie rozczarowanie :)
Aurelio napisał
Na święta zawsze pieczemy kilka ciasta. Mazurek kajmakowy jest moim ulubionym. Wyjadamy mase kajmakową prosto z patelni. To taki zwyczaj jeszcze od dzieciństwa.
Avrea napisał
a moim ulubionym ciastem jest Sernik upieczony z serków hmogenizowanych ;) nie wyobrazam sobie bez niego swiat :)
mojej córki babka piaskowa :)
pozdrawiam
saza napisał
Moim ulubionym ciastem jest sernik wiedeński. Pracochłonny jest bardzo wiec tylko na święta go z mamą pieczemy.
nemezis napisał
Moim ulubionym ciastem na swięta jest zawsze to ciasto, które razem zjadamy przy stole. A bywa różne czasem jest to sernik, ten świąteczny jest bardzo czasochłonny ale też tradycyjny, z mielonego twarogu, ile dzieciaki się nakłócą, kto miele ser:)bywa, ze robimy babę wielkąąąą puchatą, drożdżową z zagniatanego kilkakrotnie ciasta, tu też jest sporo zabawy ba nawet o zgrozo rzucania się kawałkami drożdzowego ciasta.Baba ma w srodku rodzynki, skórkę pomarańczową a na sobie polewę czekoladową. A czasem bywa mazurek z kajmakową wkładką – najbardziej kojarzy mi się z nim kłótnia które z dzieci wylizuje garnek po masie kajmakowej. Ciasta na święta bywały różne raz bogatsze ale też w trudnych latach skromne bardzo. I każde ciasto jest zawsze moim ulubionym jeśli tylko sporządzam go razem z rodziną a potem razem go jemy przy stole jeśli przy cieście rozmawiamy, śmiejemy się i cieszymy się ze własnych wypieków
Bogna68 napisał
Gdy moja Mama zachorowała na raka, postanowiła na święta wielkanocne przygotować swoje ulubione dania – karpia i makowce. Może czuła, że to jej ostatnie święta z nami…. Ale od tej pory kocham makowca na Wielkanoc, bo kojarzy mi się z Mamą i jej Miłością do nas…