Babka piaskowa
Specjalnie przed świętami przygotowuję masę wypieków, aby trafić w wasze gusta kulinarne, babka piaskowa. Tym razem zapraszam na babkę piaskową z dodatkiem maku, więc jakby na to nie patrzeć babkę makową, taka klasyczną i pyszną. Mogą spokojnie przygotować ją osoby bez alergii, ale również te, będące na diecie eliminacyjnej i bezglutenowej. Muszę napisać, że moja babka piaskowa jest bardzo smaczna, przez co, a może, dzięki czemu szybko znika ze stołu. Jest delikatna, słodka ale nie za słodka, krucha, miękka i delikatna. Babkę piekłam w formie z kominem o średnicy 24 cm i wysokości 10 cm. To standardowa foremka, taka, jaka można dostać w większości marketów iw klepów z akcesoriami do kuchni.
Babka piaskowa
Babka piaskowa – składniki:
- • 5 jajek
• 200 g masła
• 1 szklanka cukru
• 2,5 szklanki mąki ziemniaczanej
• 1/3 szklanki maki jaglanej, pszennej lub ryżowej
• 60 ml śmietany kremówki lub śmietany tortowej
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia (bezglutenowy wybierają proszek bezglutenowy)
• 5 łyżek maku - Lukier:
• 250 g cukru pudru
• 2-3 łyżki soku z cytryny lub 1 białko jajka kurzego
Babka piaskowa – przepis:
Rozgrzewam piekarnik do 180 stopni.
1. Formę z kominem smaruję tłuszczem i wysypuję bardzo dokładnie mąką.
2. Mąkę ziemniaczana, proszek do pieczenia i mąkę jaglana przesiewam przez sito.
3. Masło i jajka wyjmuję godzinę przed przygotowywaniem ciasta.
4. W wysokiej misce ucieram mikserem margarynę z cukrem. Masa musi być lekka. Dodaję po jednym jajku i ucieram po kilka minut.
5. Do masy dosypuję mąki oraz mak i mieszam kilka sekund aż masa się połączy.
6. Masę przekładam do formy na babkę i wstawiam do nagrzanego piekarnika. Piekę około 40 minut do czasu aż patyczek po wbiciu w babkę będzie suchy.
7. Foremkę wystawiam z piekarnika, czekam około 5 minut i delikatnie wyjmuję babkę na kratkę do pieczenia.
8. Po wystudzeniu polewam lukrem przygotowanym z utartego cukru pudru z sokiem z cytryny lub białkiem.
BABKA WIELKANOCNA inne przepisy
tradycyjna babka wielkanocna, drożdżowa z lukrem i rodzynkami.Puchata, delikatna i krucha.
Babka wielkanocna jaglana i bezglutenowa
to moja pozycja na babkę bezglutenowa i wegańską. Babka wielkanocna bez jajek, masła i glutenu.
Babka piaskowa to tradycyjna babka krucha – piaskowa, przygotowywana z jajek i mąki ziemniaczanej z dodatkiem maku. Nazywana jest również babka makową.
Babka pomarańczowa – wielkanocna babka
Babka pomarańczowa – wielkanocna babka to również propozycją na tradycyjną babkę drożdżową, pachnąca pomarańczami ze skórką i lukrem.
Babka kokosowa – babka wielkanocna bez jajek
to babka bez jajek i białek mleka. Przygotowana z mleka kokosowego, drożdży i mąki pszennej. Bardzo smaczna, idealna dla alergików!
to babka piaskowa, kolorowa, czekoladowo-waniliowa. Przygotowana w niższej formie wygląda wspaniale polana polewa czekoladową.
z suszonymi owocami, czekoladową polewą i kremem czekoladowym. To wspaniała babka drożdżowa, stanowiąca ozdobę Wielkanocnego stołu.
Dzisiaj zapraszam na tradycyjny przepis na babkę drożdżową wielkanocną. Zresztą taka babka sprawdzi się świetnie nie tylko z okazji świąt ale również ot tak, na co dzień jako pyszne i zdrowe ciasto do porannej kawy lub śniadania.
Dzisiaj pojawiła się u mnie babka majonezowa. Troszkę inna od klasycznych i znanych babek ale bardzo ale to bardzo smaczna. Jeśli lubicie odmianę na stole, to babka majonezowa poleca się do jedzenia!
Babka cytrynowa, klasyczna, krucha, piaskowa idealna! Pasuje wspaniale nie tylko na Wielkanocny stół ale również na co dzień, na weekend podczas spotkań ze znajomymi i rodzina. W sam raz do kawy.
Babka bezglutenowa wegańska pasuje do codziennej kuchni i tej odświętnej. Jeśli lubicie wypieki drożdżowe to ten zdecydowanie jest dla was!
laskotka napisał
Moim ulubionym smakiem Wielkanocnym jest…BABKA! Taka tradycyjna..marmurkowa..pyszna.. Najważniejsze dla mnie jest to, że mój mały niejadek ją uwielbia :) W tym roku chcemy stworzyć babkę w kształcie baranka :)
Marta Kurkiewicz na FaceBook napisał
paschy nigdy nie jadaliśmy… u mnie w domu rodzinnym też nie było takiej tradycji, więc przywiązania nie ma. A sernik to już ZUUUPEŁNIE inna sprawa… Z tęsknoty za sernikiem wylała się niejedna łza… ale już nie będzie!!! Podobnie jak za smacznym chlebem bezglutenowym(upiekłam kilka dni temu ten jaglany i choć trochę zmodyfikowałam, że względu na brak kefiru to i tak wyszedł IDEALNY!!!) :)
kinia napisał
TARTA Z JAJEM! ponieważ nie przepadam za słodkimi ciastami, jest to bardzo wykwintna i oryginalna tarta, robiłam w zeszłym roku, każdy był pod wrażeniem!
https://www.twojewiadomosci.com.pl/content/tarta-z-jajem-przepis-szefa-kuchni-na-oryginalne-danie-wielkanocne
[img]https://www.olgasmile.com/wp-content/uploads/4763695-tarta-szpinakowo-serowa-300-227.jpg[/img]
[img]https://www.olgasmile.com/wp-content/uploads/4763695-tarta-szpinakowo-serowa-300-227-1.jpg[/img]
Natalia napisał
a propos przepisu – a co z tą śmietaną? Kiedy dodać – w ogóle chciałam zapytać czym ją zastąpić co nie jest nabiałem – może olej?
Olga Smile napisał
Natalia – może być mleko roślinne lub woda :)
Izabela napisał
Uwielbiam niedawno odkryte mazurki makowce i pashy, tradycyjnie już pieczone w święta serniki,a także murzynki, torciki itp….
Dla mnie to zawsze ciężki wybór co upiekę tym razem-musi być dużo i smacznie, domowo ku uciesze mojej kochanej rodziny…
[img]https://www.olgasmile.com/wp-content/uploads/DSC_4820.jpg[/img]
Kerry napisał
Moim ulubionym ciastem świątecznym jest mazurek. Ale nie taki zwykły, z toną przesłodkiego lukru i jeszcze słodszych bakalii. Co to to nie! Moje serce podbił mazurek potrójnie śliwkowy z czekoladą. Brzmi prosto? Bo dokładnie tak jest! Najlepsze kruche ciasto, na maśle,kryjące w sobie kawałki miękkich suszonych śliwek. Na cieście powidła śliwkowe- obowiązkowo mojej Babci- lekko kwaśne, lekko słodkie. I na samej górze punkt programu, śliwki w czekoladowym ganache, bądź prościej, w deserowejmas ie czekoladowej. Obłęd, naprawdę! Porcję mojej Mamy zawsze wzbogacam jeszcze o kokos, twierdzi, że to dodaje mazurkowi charakteru ;-)Mogłabym jeszcze długo go zachwalać, ale nie chcę przynudzać ;-)Dodam tylko, że wersja z wiśniami jest również niesamowita!
aldona napisał
Moim ulubionym ciastem na święta jak i na „zwykły dzień”jest sernik.W moim otoczeniu sernik zrobiony przez moją mamę czy ciocie różni się w smaku. Każdy jednak jest na swój sposób pyszny.”Mokry”,delikatny,puszysty,po prostu rozpływa się w ustach.Jestem przekonana,że kiedy będę mieć już swoją rodzinę z pewnością nie jeden raz zaserwuje również mężowi te pysznośći:).
P.S. Olgo Smile, Wesołych Świąt!! Bardzo Cię lubię i to nie jest podlizywanie :).
Grażyna napisał
Ciasto drożdżowe z bakaliami -mięciutkie i puszyste z posmakiem whisky w której moczone były rodzynki, morele i daktyle . To ciasto jest wspomnieniem mojego dzieciństwa. Zapach i smak jest niepowtarzalny. Często moja babcia kawałek ciasta smarowała jeszcze świeżutkim, wiejskim masełkiem i serwowała mi do mleka.
bercia napisał
Świąteczna babka na oleju Cioci Basi pieczona w prodiżu…na samo wspomnienie ślinka cieknie…Pyszne,pulchne ciasto pałaszowałam popijając herbatką z sokiem malinowym i marzyłam by ta chwila trwała wiecznie.Choć same ciasto było dość skromne to w każde Święta Wielkanocne wspominam z utęsknieniem jego prosty, idealny smak i staram się odtworzyć z przepisu Cioci Basi ten wypiek,i serce mi rośnie gdy ucieram ciasto a dzieciaki wylizują makutrę,zupełnie tak jak ja to robiłam będąc małą dziewczynką,a potem wszyscy razem zajadamy babkę ,ciesząc się z fajnych chwil spędzonych razem przy rodzinnym stole.
Tak to ciasto zdecydowanie lubię najbardziej -za smak i miłe wspomnienia ,które przywołuje.