Babka piaskowa
Specjalnie przed świętami przygotowuję masę wypieków, aby trafić w wasze gusta kulinarne, babka piaskowa. Tym razem zapraszam na babkę piaskową z dodatkiem maku, więc jakby na to nie patrzeć babkę makową, taka klasyczną i pyszną. Mogą spokojnie przygotować ją osoby bez alergii, ale również te, będące na diecie eliminacyjnej i bezglutenowej. Muszę napisać, że moja babka piaskowa jest bardzo smaczna, przez co, a może, dzięki czemu szybko znika ze stołu. Jest delikatna, słodka ale nie za słodka, krucha, miękka i delikatna. Babkę piekłam w formie z kominem o średnicy 24 cm i wysokości 10 cm. To standardowa foremka, taka, jaka można dostać w większości marketów iw klepów z akcesoriami do kuchni.
Babka piaskowa
Babka piaskowa – składniki:
- • 5 jajek
• 200 g masła
• 1 szklanka cukru
• 2,5 szklanki mąki ziemniaczanej
• 1/3 szklanki maki jaglanej, pszennej lub ryżowej
• 60 ml śmietany kremówki lub śmietany tortowej
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia (bezglutenowy wybierają proszek bezglutenowy)
• 5 łyżek maku - Lukier:
• 250 g cukru pudru
• 2-3 łyżki soku z cytryny lub 1 białko jajka kurzego
Babka piaskowa – przepis:
Rozgrzewam piekarnik do 180 stopni.
1. Formę z kominem smaruję tłuszczem i wysypuję bardzo dokładnie mąką.
2. Mąkę ziemniaczana, proszek do pieczenia i mąkę jaglana przesiewam przez sito.
3. Masło i jajka wyjmuję godzinę przed przygotowywaniem ciasta.
4. W wysokiej misce ucieram mikserem margarynę z cukrem. Masa musi być lekka. Dodaję po jednym jajku i ucieram po kilka minut.
5. Do masy dosypuję mąki oraz mak i mieszam kilka sekund aż masa się połączy.
6. Masę przekładam do formy na babkę i wstawiam do nagrzanego piekarnika. Piekę około 40 minut do czasu aż patyczek po wbiciu w babkę będzie suchy.
7. Foremkę wystawiam z piekarnika, czekam około 5 minut i delikatnie wyjmuję babkę na kratkę do pieczenia.
8. Po wystudzeniu polewam lukrem przygotowanym z utartego cukru pudru z sokiem z cytryny lub białkiem.
BABKA WIELKANOCNA inne przepisy
tradycyjna babka wielkanocna, drożdżowa z lukrem i rodzynkami.Puchata, delikatna i krucha.
Babka wielkanocna jaglana i bezglutenowa
to moja pozycja na babkę bezglutenowa i wegańską. Babka wielkanocna bez jajek, masła i glutenu.
Babka piaskowa to tradycyjna babka krucha – piaskowa, przygotowywana z jajek i mąki ziemniaczanej z dodatkiem maku. Nazywana jest również babka makową.
Babka pomarańczowa – wielkanocna babka
Babka pomarańczowa – wielkanocna babka to również propozycją na tradycyjną babkę drożdżową, pachnąca pomarańczami ze skórką i lukrem.
Babka kokosowa – babka wielkanocna bez jajek
to babka bez jajek i białek mleka. Przygotowana z mleka kokosowego, drożdży i mąki pszennej. Bardzo smaczna, idealna dla alergików!
to babka piaskowa, kolorowa, czekoladowo-waniliowa. Przygotowana w niższej formie wygląda wspaniale polana polewa czekoladową.
z suszonymi owocami, czekoladową polewą i kremem czekoladowym. To wspaniała babka drożdżowa, stanowiąca ozdobę Wielkanocnego stołu.
Dzisiaj zapraszam na tradycyjny przepis na babkę drożdżową wielkanocną. Zresztą taka babka sprawdzi się świetnie nie tylko z okazji świąt ale również ot tak, na co dzień jako pyszne i zdrowe ciasto do porannej kawy lub śniadania.
Dzisiaj pojawiła się u mnie babka majonezowa. Troszkę inna od klasycznych i znanych babek ale bardzo ale to bardzo smaczna. Jeśli lubicie odmianę na stole, to babka majonezowa poleca się do jedzenia!
Babka cytrynowa, klasyczna, krucha, piaskowa idealna! Pasuje wspaniale nie tylko na Wielkanocny stół ale również na co dzień, na weekend podczas spotkań ze znajomymi i rodzina. W sam raz do kawy.
Babka bezglutenowa wegańska pasuje do codziennej kuchni i tej odświętnej. Jeśli lubicie wypieki drożdżowe to ten zdecydowanie jest dla was!
MARTA napisał
Chyba wybiore mazurek kojarzy sie ze swietami jest latwy w wykonaniu mozemy zrobic go wspolnie z dzieckiem a zdobienie to przynajmniej 1 godzina zabawy dla calej rodziny a drugie ciasto to leniwiec drozdowiec szybki i latwy w wykonaniu mozna dodac owoce albo sama kruszonke pozdrawiam
Gosia napisał
Moim ulubionym ciastem na Wielkanoc jest babka.Nie wyobrażam sobie świątecznego stołu bez dumnie stojącej babki,oblanej czekoladą bądź lukrem-choć możliwości dekoracji jak wiemy jest mnóstwo.Wielkanocna babka to również w moim domu tradycja,bo jak za dawnych czasów pieczemy ją w Wielki Czwartek.Dalszy ciąg tradycji pieczenia babki trudno zachować w dzisiejszych czasach,albowiem kiedyś przygotowania zaczynano od tego,że kobiety zamykały się w kuchni na ładnych kilka godzin.Wszelkie szpary,które mogły grozić przeciągiem,starannie uszczelniano kocami,bo od przeciągu baba mogła opaść. Z domu wyrzucano także mężczyzn:trzaskanie drzwiami czy choćby ciężki męski krok były dla bab równie niebezpieczne jak przeciągi… Dodaję zdjęcie na pyszną babkę Snickers.Wesołych Świąt !!!
[img]https://www.olgasmile.com/wp-content/uploads/321.jpg[/img]
Natasza napisał
Myślę: Wielkanoc – mówię: Mazurek!
W dzieciństwie, gdy byłam małą dziewczynką, słodycze gościły w moim rodzinnym domu tylko od święta. Najbardziej czekałam na te, które mogłam przygotować sama, pod okiem ukochanej mamy. Mazurek utkwił w mojej pamięci dzięki łatwości, z jaką powstawał i słodyczy, którą zapewniał po długim okresie postu. Kruchy spód, w smaku przypominający maślane herbatniki, a do tego domowy kajmak i mnóstwo bakalii! Gdy tylko pojawia się na świątecznym stole w zaskakującym tempie z niego znika – dlatego w tym roku poszłam po rozum do głowy i przygotuję co najmniej dwa – oj tak, uwielbiam go! :)
Magdalena Białokozowicz na FaceBook napisał
Mazurek! Z kajmakiem gotowanym godzinami w puszkach i zdobiony migdałami :) Każdy ozdabiał swój, np. układając bakalie w kształt bożonarodzeniowej choinki :) Dzisiaj wszystkie moje wypieki są bez cukru, bezmleczne i bezjajeczne, ale spędzając Wielkanoc w rodzinnym domu nie mogę sobie odmówić mazurka i po cichu podjadam go na boku po kawałeczku :)
kasia kosztowna napisał
Mazurek :) Dlaczego? Bo to pierwsze świąteczne ciasto, które nauczylam sie robić od podstaw. Mase kajmakowa robie sama, dżem z wlasnych truskawek lub porzeczek (zaleznie od humoru). A ile jest zabawy przy komponowaniu wzorów i keajovrazow na cieście :):) tamtoroczne byly w kształcie pisanek :)
Iza napisał
Moje ulubione świąteczne ciasto ? Może takie, którego nie musiałabym sama piec ? Oczywiście żartuję bo nie kupuję ciast – albo piekę albo nie jem, no chyba że dobrzy ludzie poczęstują swoim wypiekiem. Lubię ciasta prawie wszystkie bom łakomczuch straszny, ale nie przepadam za mazurkami – są zwykle przesłodzone. Baby wielkanocne jak najbardziej byle nie były suche. No i chyba na zdecydowane prowadzenie wśród świątecznych ciast wysunie się teraz sernik – kremowy, pachnący, niezbyt tłusty a za to z jakimiś ciekawymi dodatkami smakowymi żeby za każdym razem był inny. Tak, sernik chyba najbardziej – duży kawałek zdecydowanie wprowadzi mnie w jeszcze bardziej świąteczny nastrój.
Pozdrawiam, Iza
traszka napisał
U mnie sernik, bo to takie tradycyjne ciasto ale od tego roku będzie to Pani sernik jaglany. Piekłam go już 3 razy :)
Haszczak napisał
Jak ciasto to tylko Pascha, może to nie ciasto ale słodkie i pyszne. To smak dzieciństwa i najlepsze danie mojej babci :)
Kasia Kosztowna na FaceBook napisał
Mazurek :) Dlaczego? Bo to pierwsze świąteczne ciasto, które nauczylam sie robić od podstaw. Mase kajmakowa robie sama, dżem z wlasnych truskawek lub porzeczek (zaleznie od humoru). A ile jest zabawy przy komponowaniu wzorów i keajovrazow na cieście :):) tamtoroczne byly w kształcie pisanek :)
Izunia273 napisał
Dla mnie najlepszym ciastem zawsze był i jest mazurek z krówkami posypany migdałami kojarzy mi sie z rodziną , ciepłem i jest pyszny