Babka piaskowa
Specjalnie przed świętami przygotowuję masę wypieków, aby trafić w wasze gusta kulinarne, babka piaskowa. Tym razem zapraszam na babkę piaskową z dodatkiem maku, więc jakby na to nie patrzeć babkę makową, taka klasyczną i pyszną. Mogą spokojnie przygotować ją osoby bez alergii, ale również te, będące na diecie eliminacyjnej i bezglutenowej. Muszę napisać, że moja babka piaskowa jest bardzo smaczna, przez co, a może, dzięki czemu szybko znika ze stołu. Jest delikatna, słodka ale nie za słodka, krucha, miękka i delikatna. Babkę piekłam w formie z kominem o średnicy 24 cm i wysokości 10 cm. To standardowa foremka, taka, jaka można dostać w większości marketów iw klepów z akcesoriami do kuchni.
Babka piaskowa
Babka piaskowa – składniki:
- • 5 jajek
• 200 g masła
• 1 szklanka cukru
• 2,5 szklanki mąki ziemniaczanej
• 1/3 szklanki maki jaglanej, pszennej lub ryżowej
• 60 ml śmietany kremówki lub śmietany tortowej
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia (bezglutenowy wybierają proszek bezglutenowy)
• 5 łyżek maku - Lukier:
• 250 g cukru pudru
• 2-3 łyżki soku z cytryny lub 1 białko jajka kurzego
Babka piaskowa – przepis:
Rozgrzewam piekarnik do 180 stopni.
1. Formę z kominem smaruję tłuszczem i wysypuję bardzo dokładnie mąką.
2. Mąkę ziemniaczana, proszek do pieczenia i mąkę jaglana przesiewam przez sito.
3. Masło i jajka wyjmuję godzinę przed przygotowywaniem ciasta.
4. W wysokiej misce ucieram mikserem margarynę z cukrem. Masa musi być lekka. Dodaję po jednym jajku i ucieram po kilka minut.
5. Do masy dosypuję mąki oraz mak i mieszam kilka sekund aż masa się połączy.
6. Masę przekładam do formy na babkę i wstawiam do nagrzanego piekarnika. Piekę około 40 minut do czasu aż patyczek po wbiciu w babkę będzie suchy.
7. Foremkę wystawiam z piekarnika, czekam około 5 minut i delikatnie wyjmuję babkę na kratkę do pieczenia.
8. Po wystudzeniu polewam lukrem przygotowanym z utartego cukru pudru z sokiem z cytryny lub białkiem.
BABKA WIELKANOCNA inne przepisy
tradycyjna babka wielkanocna, drożdżowa z lukrem i rodzynkami.Puchata, delikatna i krucha.
Babka wielkanocna jaglana i bezglutenowa
to moja pozycja na babkę bezglutenowa i wegańską. Babka wielkanocna bez jajek, masła i glutenu.
Babka piaskowa to tradycyjna babka krucha – piaskowa, przygotowywana z jajek i mąki ziemniaczanej z dodatkiem maku. Nazywana jest również babka makową.
Babka pomarańczowa – wielkanocna babka
Babka pomarańczowa – wielkanocna babka to również propozycją na tradycyjną babkę drożdżową, pachnąca pomarańczami ze skórką i lukrem.
Babka kokosowa – babka wielkanocna bez jajek
to babka bez jajek i białek mleka. Przygotowana z mleka kokosowego, drożdży i mąki pszennej. Bardzo smaczna, idealna dla alergików!
to babka piaskowa, kolorowa, czekoladowo-waniliowa. Przygotowana w niższej formie wygląda wspaniale polana polewa czekoladową.
z suszonymi owocami, czekoladową polewą i kremem czekoladowym. To wspaniała babka drożdżowa, stanowiąca ozdobę Wielkanocnego stołu.
Dzisiaj zapraszam na tradycyjny przepis na babkę drożdżową wielkanocną. Zresztą taka babka sprawdzi się świetnie nie tylko z okazji świąt ale również ot tak, na co dzień jako pyszne i zdrowe ciasto do porannej kawy lub śniadania.
Dzisiaj pojawiła się u mnie babka majonezowa. Troszkę inna od klasycznych i znanych babek ale bardzo ale to bardzo smaczna. Jeśli lubicie odmianę na stole, to babka majonezowa poleca się do jedzenia!
Babka cytrynowa, klasyczna, krucha, piaskowa idealna! Pasuje wspaniale nie tylko na Wielkanocny stół ale również na co dzień, na weekend podczas spotkań ze znajomymi i rodzina. W sam raz do kawy.
Babka bezglutenowa wegańska pasuje do codziennej kuchni i tej odświętnej. Jeśli lubicie wypieki drożdżowe to ten zdecydowanie jest dla was!
adamorej napisał
Najbardziej lubię makowca z bakaliami bo pachnie i smakuje rodzinnymi świętami:)
weronikak1 napisał
Babka tiulowa! To jest popisowy numer Babuleńki! A żeby była puszysta, to pamiętam jak byłam mała, że musiałam mąkę przesiać. Żeby wyrosła, to musiałam pół godziny czekać, zanim można było wstawić do piekarnika! A jaka pyszna była z konfiturami z wiśni zebranych w sadzie! Albo z przecierem jabłkowym, który tylko ona potrafi zrobić taki wspaniały! Albo z prawdziwym miodem kupionym od nieznajomego na jarmarku! Babuleńka ma swoje tajemnice kulinarne :)
mgmb napisał
oczywiście Babka – tradycyjna, z lukrem… smak dzieciństwa i tyle
gosia56 napisał
Urokiem świąt jest mieszanie wszystkich ciast i dlatego wszystkie razem uwielbiam.
Aggnieszka napisał
W moim domu nie ma Świąt Wielkanocnych bez drożdżowej baby, ogromnej, pięknie wyrośniętej i pachnącej, oczywiście obowiązkowo domowego wypieku. Zajmuje zawsze centralne miejsce na stole i wygląda niemal jak korona. Jednak, jako że lubimy różne kulinarne wariacje i żeby nie było nudno co roku dodajemy do niej jakieś urozmaicenie, jest element zaskoczenia, ciasto z niespodzianką, wszak baba zmienną jest. ;) Niepozorna z zewnątrz, kryje w sobie rozmaite dodatki, zawsze inne, co tylko podpowiada nam fantazja poczynając od tradycyjnych rodzynek, poprzez orzechy, suszone morele, żurawinę, śliwki, konfitury, mak, kawałki czekolady, drobne cząstki rozmaitych owoców po marcepan czy chałwę. Odgadywanie co pojawi się tym razem, jest swoistą tradycją w naszym domu, degustacja bywa prawdziwą przygodą, a ten kto odgadnie co kryje w sobie baba może liczyć na największą porcję. ;)
jasiek7 napisał
Na święta uwielbiam babki, bo to jedyny okres w roku kiedy je je i dlatego są takie wyjątkowe.
Patrycja. napisał
Moje ulubione ciasto te serniczek.Zawsze na jakiekolwiek święta u mnie w domu jest pieczony sernik to już taka tradycja i może też dlatego go tak bardzo lubię. Jest on taki miękki, rozpływający się w ustach.
Majana napisał
Boska ta babka! I ta gruba kołderka lukru.. mmmm.. super!
cecylia napisał
Spróbuję :-)
Kamcia napisał
Smakowała nam bardzo!