Babka piaskowa
Specjalnie przed świętami przygotowuję masę wypieków, aby trafić w wasze gusta kulinarne, babka piaskowa. Tym razem zapraszam na babkę piaskową z dodatkiem maku, więc jakby na to nie patrzeć babkę makową, taka klasyczną i pyszną. Mogą spokojnie przygotować ją osoby bez alergii, ale również te, będące na diecie eliminacyjnej i bezglutenowej. Muszę napisać, że moja babka piaskowa jest bardzo smaczna, przez co, a może, dzięki czemu szybko znika ze stołu. Jest delikatna, słodka ale nie za słodka, krucha, miękka i delikatna. Babkę piekłam w formie z kominem o średnicy 24 cm i wysokości 10 cm. To standardowa foremka, taka, jaka można dostać w większości marketów iw klepów z akcesoriami do kuchni.
Babka piaskowa
Babka piaskowa – składniki:
- • 5 jajek
• 200 g masła
• 1 szklanka cukru
• 2,5 szklanki mąki ziemniaczanej
• 1/3 szklanki maki jaglanej, pszennej lub ryżowej
• 60 ml śmietany kremówki lub śmietany tortowej
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia (bezglutenowy wybierają proszek bezglutenowy)
• 5 łyżek maku - Lukier:
• 250 g cukru pudru
• 2-3 łyżki soku z cytryny lub 1 białko jajka kurzego
Babka piaskowa – przepis:
Rozgrzewam piekarnik do 180 stopni.
1. Formę z kominem smaruję tłuszczem i wysypuję bardzo dokładnie mąką.
2. Mąkę ziemniaczana, proszek do pieczenia i mąkę jaglana przesiewam przez sito.
3. Masło i jajka wyjmuję godzinę przed przygotowywaniem ciasta.
4. W wysokiej misce ucieram mikserem margarynę z cukrem. Masa musi być lekka. Dodaję po jednym jajku i ucieram po kilka minut.
5. Do masy dosypuję mąki oraz mak i mieszam kilka sekund aż masa się połączy.
6. Masę przekładam do formy na babkę i wstawiam do nagrzanego piekarnika. Piekę około 40 minut do czasu aż patyczek po wbiciu w babkę będzie suchy.
7. Foremkę wystawiam z piekarnika, czekam około 5 minut i delikatnie wyjmuję babkę na kratkę do pieczenia.
8. Po wystudzeniu polewam lukrem przygotowanym z utartego cukru pudru z sokiem z cytryny lub białkiem.
BABKA WIELKANOCNA inne przepisy
tradycyjna babka wielkanocna, drożdżowa z lukrem i rodzynkami.Puchata, delikatna i krucha.
Babka wielkanocna jaglana i bezglutenowa
to moja pozycja na babkę bezglutenowa i wegańską. Babka wielkanocna bez jajek, masła i glutenu.
Babka piaskowa to tradycyjna babka krucha – piaskowa, przygotowywana z jajek i mąki ziemniaczanej z dodatkiem maku. Nazywana jest również babka makową.
Babka pomarańczowa – wielkanocna babka
Babka pomarańczowa – wielkanocna babka to również propozycją na tradycyjną babkę drożdżową, pachnąca pomarańczami ze skórką i lukrem.
Babka kokosowa – babka wielkanocna bez jajek
to babka bez jajek i białek mleka. Przygotowana z mleka kokosowego, drożdży i mąki pszennej. Bardzo smaczna, idealna dla alergików!
to babka piaskowa, kolorowa, czekoladowo-waniliowa. Przygotowana w niższej formie wygląda wspaniale polana polewa czekoladową.
z suszonymi owocami, czekoladową polewą i kremem czekoladowym. To wspaniała babka drożdżowa, stanowiąca ozdobę Wielkanocnego stołu.
Dzisiaj zapraszam na tradycyjny przepis na babkę drożdżową wielkanocną. Zresztą taka babka sprawdzi się świetnie nie tylko z okazji świąt ale również ot tak, na co dzień jako pyszne i zdrowe ciasto do porannej kawy lub śniadania.
Dzisiaj pojawiła się u mnie babka majonezowa. Troszkę inna od klasycznych i znanych babek ale bardzo ale to bardzo smaczna. Jeśli lubicie odmianę na stole, to babka majonezowa poleca się do jedzenia!
Babka cytrynowa, klasyczna, krucha, piaskowa idealna! Pasuje wspaniale nie tylko na Wielkanocny stół ale również na co dzień, na weekend podczas spotkań ze znajomymi i rodzina. W sam raz do kawy.
Babka bezglutenowa wegańska pasuje do codziennej kuchni i tej odświętnej. Jeśli lubicie wypieki drożdżowe to ten zdecydowanie jest dla was!
Karolina Nej napisał
Sernik Prababci. To byl smak dziecinstwa i Swiat na wsi. z mokrego ciezkiego twarogu , ktory Prababcia robila wlasnorecznie z mleka od wlasnej krowy, polewa z czekolady gorzkiej i pisankami z marcepanu (chyba). To byl taki smak nie do podrobienia. Mimo uplywu 20-kilku lat na haslo wielkanoc pamietam zapach tego sernika.
Iza S. napisał
Najlepszym (co prawda dopiero od 7 lat) ciastem dla mnie jest sernik. Sernik na kruchym spodzie, delikatnie kremowy, z bezą na wierzchu. Rozpływający się w ustach. I to tylko w wykonaniu mojej teściowej! Jadłam już wiele wersji tego ciasta, nie mam pojęcia co takiego kryje się w tym, że sernik teściowej jest idealny. To niesamowite, że mam taką wspaniałą teściową – dała mi najlepszego męża pod słońcem i najsmaczniejszy sernik w Europie! I w dodatku w nic się nie wtrąca! Myśląc 'sernik’ – mówię 'teściowa’: dlatego wypowiedź jest głównie o niej ;)
Wesołych świąt!
Ola napisał
Moim ulubionym ciastem , które króluje zawsze na świątecznym stole jest Cytrynowiec . Ciasto jest delikatne jeśli chodzi o jego konsystencję , ma wyrazisty smak , smakuje całęj mojej rodzinie . Polecam bez dwóch zdań !
Girtler napisał
Moim ulubionym ciastem wielkanocnym jest babka piaskowa,kojarzy mi się z dzieciństwem z babcią.Piekę ją w babcinej ,kamiennej babkowej foremce.Jest śliczna.Później ją lukruję,lukier kojarzy mi się tez z dzieciństwem.Wszystko co słodkie uwielbiam.Odkąd zdiagnozowano u mnie celiakię (ok. 10 lat)piekę babkę piaskową ale bezglutenową i tez jest super :)
Renata napisał
Moim ulubionym ciastem jest sernik na kruchym kakaowym spodzie,uwielbiam jego smak,jest delikatny,puszysty,niebo w gębie.Gości w moim domu od wielu lat i przypomina mi smak dzieciństwa,kiedyś piekła go moja mama a teraz robię go ja.
Ania W napisał
Będzie krótko, węzłowato
lubię sernik, co Ty na to?
Z ziemniakami, łyżką skrobi,
migdałami, rodzynkami,
prosty w składzie, wyśmienity
hmmm… na stół będzie znakomity!
Pozdrawiam :-)
Jula napisał
Pascha co prawda nie jest klasycznym ciastem, ale dla mnie jest ukochaną słodkością wielkanocną :)Tradycyjna rodem z Rosji lub Ukrainy przygotowywana z produktów ekologicznych, a więc z twarogu, śmietany, miodu, masła, zwykle z dodatkiem żółtek, cukru, wanilii i bakalii. U mnie aksamitna, kremowa, lekko kwaskowa od twarogu , z gęstą, tłustą śmietanką i wiejskimi jajkami. I koniecznie z wzorkiem odciśniętym z tetrowej, prawdziwej pieluchy, w której odciekała :) Taką pamiętam z dzieciństwa, taką chcę przekazać mojej córce. Prawdziwa Wielkanocna Pascha.
Pozdrawiam
Jula.
Aga Milutka napisał
Witam serdecznie:) W moim menu świątecznym nie może zabraknąć Wielkanocnego wieńca z jajkami,do jego przygotowania potrzeba nieco cierpliwości ale na pewno warto!jest to mój autorski pomysł który przyjął się w mojej rodzinie,dziś nie wyobrażam sobie aby nie dekorował Wielkanocnego stołu.Zapraszam:)
Wielkanocny Wieniec z jajkami:
Składniki
Ciasto:
5 dag margaryny
15 dag mąki pszennej
3 łyżki ziaren sezamu+1 łyżka do posypania
4 jajka
200 ml wody
szczypta soli
Nadzienie:
400 g serka naturalnego gęstego
1/2 słoiczka chrzanu
pęczek szczypiorku
kolorowy pieprz do smaku
sól himalajska do smaku
1 torebka miksu sałat z rukolą
3 pomidory wiśniowe lub 6 koktajlowych
7-8 jaj ugotowanych na twardo
Sos:
1 łyżeczka musztardy łagodnej
5 łyżek oleju lnianego lub oliwy z oliwek
1 łyżka octu winnego
sól do smaku
pieprz kolorowy do smaku
Sposób przygotowania
Ciasto: Wodę zagotować z margaryną i szczyptą soli,wsypywać powoli mąkę wymieszaną z sezamem i energicznie mieszać ciasto do momentu aż zacznie odchodzić od ścianek naczynia i zrobi się zwarta masa. Zdejmujemy z ognia i studzimy.Do zimnego ciasta wbijamy po jednym jajku cały czas miksując aż do skończenia jaj. Tak przygotowane ciasto wykładamy do szprycy cukierniczej i na papierze pergaminowym w tortownicy wyciskamy formując okrągły pierścień,wierzch posypujemy reszta sezamu,wkładamy ciasto do nagrzanego do 200*c piekarnika i pieczemy 30 minut.
Po wyjęciu studzimy ciasto i kroimy poziomo na połowę. Nadzienie: Serek naturalny wyłożyć do miseczki połączyć z chrzanem,oraz posiekanym szczypiorkiem doprawić do smaku solą i pieprzem,wymieszać .Nadzieniem przełożyć przekrojony wieniec przykryć górnym ciastem
Do środka włożyć miks sałat z rukolą ułożyć ciasno ugotowane na twardo jajeczka i udekorować cząstkami pomidorków.Zrobić sos: musztardę wymieszać z oliwą i octem winnym,doprawić do smaku solą pieprzem polać wierzch jajeczek i podawać. Smacznego!
Agata Skiba.
[img]https://www.olgasmile.com/wp-content/uploads/DSC07264.JPG[/img]
Bartek napisał
Najlepsze są ciasta drożdżowe z makiem. Zapach ciasta drożdżowego w domu to zapach świąt. Długie wyrabianie i oczekiwanie kiedy zacznie „wychodzić” z miski. To wszystko okraszone ciepłem domowego ogniska. Na koniec zachwyt rodziny jak to ciasto świetnie smakuje, i że z roku na rok jest coraz lepsze.
Jola napisał
Moim ukochanym ciastem na świątecznym stole jest „Babka Babuni”Ten przepis jest starszy ode mnie i przechodzi z pokolenia na pokolenie w mojej rodzinie.
4 jaja,1 szklanka mąki pszennej,1/2 szklanki mąki ziemniaczanej,1 szklanka cukru,cukier waniliowy,otarta skórka z cytryny,1 kostka margaryny,2 łyżki kakao.
jaja miksujemy z cukrami.Dodajemy poszczególne mąki i proszek do pieczenia.Margarynę rozpuszczamy i gorącą wlewamy do masy,cały czas ubijając masę.Odlewamy 1/4 porcji i dodajemy do niej kakao.Jasne ciasto wylewamy na blachę,a na wierzch ciasto z kakao.Pieczemy 45 minut w nagrzanym piekarniku 180 stopni.Polewamy czekoladą lub posypujemy c.pudrem!
Pyszna i szybko się robi,a co najważniejsze tradycja w moim domu ma się dobrze!