Babka piaskowa
Specjalnie przed świętami przygotowuję masę wypieków, aby trafić w wasze gusta kulinarne, babka piaskowa. Tym razem zapraszam na babkę piaskową z dodatkiem maku, więc jakby na to nie patrzeć babkę makową, taka klasyczną i pyszną. Mogą spokojnie przygotować ją osoby bez alergii, ale również te, będące na diecie eliminacyjnej i bezglutenowej. Muszę napisać, że moja babka piaskowa jest bardzo smaczna, przez co, a może, dzięki czemu szybko znika ze stołu. Jest delikatna, słodka ale nie za słodka, krucha, miękka i delikatna. Babkę piekłam w formie z kominem o średnicy 24 cm i wysokości 10 cm. To standardowa foremka, taka, jaka można dostać w większości marketów iw klepów z akcesoriami do kuchni.
Babka piaskowa
Babka piaskowa – składniki:
- • 5 jajek
• 200 g masła
• 1 szklanka cukru
• 2,5 szklanki mąki ziemniaczanej
• 1/3 szklanki maki jaglanej, pszennej lub ryżowej
• 60 ml śmietany kremówki lub śmietany tortowej
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia (bezglutenowy wybierają proszek bezglutenowy)
• 5 łyżek maku - Lukier:
• 250 g cukru pudru
• 2-3 łyżki soku z cytryny lub 1 białko jajka kurzego
Babka piaskowa – przepis:
Rozgrzewam piekarnik do 180 stopni.
1. Formę z kominem smaruję tłuszczem i wysypuję bardzo dokładnie mąką.
2. Mąkę ziemniaczana, proszek do pieczenia i mąkę jaglana przesiewam przez sito.
3. Masło i jajka wyjmuję godzinę przed przygotowywaniem ciasta.
4. W wysokiej misce ucieram mikserem margarynę z cukrem. Masa musi być lekka. Dodaję po jednym jajku i ucieram po kilka minut.
5. Do masy dosypuję mąki oraz mak i mieszam kilka sekund aż masa się połączy.
6. Masę przekładam do formy na babkę i wstawiam do nagrzanego piekarnika. Piekę około 40 minut do czasu aż patyczek po wbiciu w babkę będzie suchy.
7. Foremkę wystawiam z piekarnika, czekam około 5 minut i delikatnie wyjmuję babkę na kratkę do pieczenia.
8. Po wystudzeniu polewam lukrem przygotowanym z utartego cukru pudru z sokiem z cytryny lub białkiem.
BABKA WIELKANOCNA inne przepisy
tradycyjna babka wielkanocna, drożdżowa z lukrem i rodzynkami.Puchata, delikatna i krucha.
Babka wielkanocna jaglana i bezglutenowa
to moja pozycja na babkę bezglutenowa i wegańską. Babka wielkanocna bez jajek, masła i glutenu.
Babka piaskowa to tradycyjna babka krucha – piaskowa, przygotowywana z jajek i mąki ziemniaczanej z dodatkiem maku. Nazywana jest również babka makową.
Babka pomarańczowa – wielkanocna babka
Babka pomarańczowa – wielkanocna babka to również propozycją na tradycyjną babkę drożdżową, pachnąca pomarańczami ze skórką i lukrem.
Babka kokosowa – babka wielkanocna bez jajek
to babka bez jajek i białek mleka. Przygotowana z mleka kokosowego, drożdży i mąki pszennej. Bardzo smaczna, idealna dla alergików!
to babka piaskowa, kolorowa, czekoladowo-waniliowa. Przygotowana w niższej formie wygląda wspaniale polana polewa czekoladową.
z suszonymi owocami, czekoladową polewą i kremem czekoladowym. To wspaniała babka drożdżowa, stanowiąca ozdobę Wielkanocnego stołu.
Dzisiaj zapraszam na tradycyjny przepis na babkę drożdżową wielkanocną. Zresztą taka babka sprawdzi się świetnie nie tylko z okazji świąt ale również ot tak, na co dzień jako pyszne i zdrowe ciasto do porannej kawy lub śniadania.
Dzisiaj pojawiła się u mnie babka majonezowa. Troszkę inna od klasycznych i znanych babek ale bardzo ale to bardzo smaczna. Jeśli lubicie odmianę na stole, to babka majonezowa poleca się do jedzenia!
Babka cytrynowa, klasyczna, krucha, piaskowa idealna! Pasuje wspaniale nie tylko na Wielkanocny stół ale również na co dzień, na weekend podczas spotkań ze znajomymi i rodzina. W sam raz do kawy.
Babka bezglutenowa wegańska pasuje do codziennej kuchni i tej odświętnej. Jeśli lubicie wypieki drożdżowe to ten zdecydowanie jest dla was!
bamfarfe22 napisał
S zczypta zachwytu z nutką radości,
E widentnie zachwyca wszystkich gości,
R ozkosz podniebienia gwarantuje,
N iech żałuje kto nie spróbuje,
I dealny na stół świąteczny,
K usi smakiem bo jest bajeczny!
Vermont napisał
Ulubione ciasto? Wiadomo – mazurek! jemy go tylko ten jeden raz w roku, dlatego jest specjalne!
Kavolina napisał
Od lat Święta Wielkanocne kojarzą mi się z malutką pulchną i żółtą babeczką w moim koszyczku. Teraz sama piekę babeczki- muffinki (ciasto jak na babkę z majonezem) i dekoruje je wielkanocno-wiosennie z lukrem, posypuje skórką pomarańczową, a na szczycie babeczki na znak wiosny i świąt wielkanocnych wkładam kwiat fiołka:) pyyycha
somet napisał
Niech się zastanowię … sękacz! Tak sękacz, który piecze moja babcia tak [prawdziwie nad małym ogniem. To cudowne ciasto w naszej rodzinie podawane jest w specjalne uroczystości.
Grażyna Szłapka na FaceBook napisał
sernik bo nie ma lepszego ciasta niż wilgotny sernik z polskiego sera.Nigdzie na świecie nie robią takich serników jak nasze – bo nie mają takich serów :)
oster napisał
Zdecydowanie wszelakie babki są moimi ulubionymi ciastami!
Sylwia napisał
Dla mnie ulubionym ciastem jest ciasto kajmakowe choć ma dużo kalorii i bardzo długo trwa przygotowanie jego opłaca się by w gronie najbliższym zasiąść przy stole i poczuć rozpływającą się w ustach masę budyniową oraz bardzo to ale pyszny kajmak mmm. Jak każda kobieta uwielbiam słodycze ponieważ poprawiają nastrój mi . Już nie potrafię się doczekać świąt Wielkanocnych i pieczenia pysznego ciasta
[img]https://www.olgasmile.com/wp-content/uploads/kajmak.jpg[/img]
Issley napisał
Moim ulubionym ciastem świątecznym zdecydowanie jest pascha. Lekka, serowa, zdecydowanie puszysta i delikatna. Słodki krem twarogowy usiany przeróżnymi bakaliami. Mam nadzieję ze i w tym roku mama ją zrobi <3
Martyna napisał
A ja najbardziej lubię szarlotkę, czy to na co dzień czy od święta :)
m.s. napisał
Moim ulubionym ciastem jest „Mazurek Warszawski”-z migdałowego ciasta polanego gęstą, pomarańczową polewą. Kiedyś znalazłam na niego przepis przez przypadek gdzieś w internecie. Zrobiłam na święta, był przepyszny, ale niestety nie zapamiętałam ani jego nazwy, ani źródła przepisu… Na szczęście razem z siostrą rok później przekopałyśmy internet i znalazłyśmy!
Uwielbiam go, bo w przeciwieństwie do wszystkich mazurków, nie jest tak bardzo słodki, lekka kwaskowatość pomarańczy idealnie współgra z intensywnym smakiem migdałów.