Specjalnie przed świętami przygotowuję masę wypieków, aby trafić w wasze gusta kulinarne, babka piaskowa. Tym razem zapraszam na babkę piaskową z dodatkiem maku, więc jakby na to nie patrzeć babkę makową, taka klasyczną i pyszną. Mogą spokojnie przygotować ją osoby bez alergii, ale również te, będące na diecie eliminacyjnej i bezglutenowej. Muszę napisać, że moja babka piaskowa jest bardzo smaczna, przez co, a może, dzięki czemu szybko znika ze stołu. Jest delikatna, słodka ale nie za słodka, krucha, miękka i delikatna. Babkę piekłam w formie z kominem o średnicy 24 cm i wysokości 10 cm. To standardowa foremka, taka, jaka można dostać w większości marketów iw klepów z akcesoriami do kuchni.
Babka piaskowa
Babka piaskowa – składniki:
- • 5 jajek
• 200 g masła
• 1 szklanka cukru
• 2,5 szklanki mąki ziemniaczanej
• 1/3 szklanki maki jaglanej, pszennej lub ryżowej
• 60 ml śmietany kremówki lub śmietany tortowej
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia (bezglutenowy wybierają proszek bezglutenowy)
• 5 łyżek maku - Lukier:
• 250 g cukru pudru
• 2-3 łyżki soku z cytryny lub 1 białko jajka kurzego
Babka piaskowa – przepis:
Rozgrzewam piekarnik do 180 stopni.
1. Formę z kominem smaruję tłuszczem i wysypuję bardzo dokładnie mąką.
2. Mąkę ziemniaczana, proszek do pieczenia i mąkę jaglana przesiewam przez sito.
3. Masło i jajka wyjmuję godzinę przed przygotowywaniem ciasta.
4. W wysokiej misce ucieram mikserem margarynę z cukrem. Masa musi być lekka. Dodaję po jednym jajku i ucieram po kilka minut.
5. Do masy dosypuję mąki oraz mak i mieszam kilka sekund aż masa się połączy.
6. Masę przekładam do formy na babkę i wstawiam do nagrzanego piekarnika. Piekę około 40 minut do czasu aż patyczek po wbiciu w babkę będzie suchy.
7. Foremkę wystawiam z piekarnika, czekam około 5 minut i delikatnie wyjmuję babkę na kratkę do pieczenia.
8. Po wystudzeniu polewam lukrem przygotowanym z utartego cukru pudru z sokiem z cytryny lub białkiem.
BABKA WIELKANOCNA inne przepisy
Babka wielkanocna jaglana i bezglutenowa
Babka pomarańczowa – wielkanocna babka
Babka kokosowa – babka wielkanocna bez jajek
to babka bez jajek i białek mleka. Przygotowana z mleka kokosowego, drożdży i mąki pszennej. Bardzo smaczna, idealna dla alergików!
Moim ulubionym ciastem wielkanocnym, i nie tylko, jest babka piaskowa . Uwielbiam Ją, ponieważ kojarzy mi się głównie z Wielkanocą, tradycją, szczególnie ta lukrowana. Jeż przepyszna i delikatna. A przede wszystkim prosta i szybka w wykonaniu . ;)
hmmmm ciężko wybrać bo zawsze jest kilka ciast ale najbardziej lubię ciasto z dzieciństwa ,które piekła moja Prababcia potem Babcia, Mama nie umiała więc wnuczka (czyli JA) przepis dostała i wyręczam Babcię(już 90-letnią)! w pieczeniu Placków Królewskich lub u nas popularnie mówimy miodowiec…. troszkę dużo zachodu przy nim (piec trzy ciasta + masa) ale można wcześniej zrobić na 2-3 dni przed świętami,będzie smaczniejsze jak się przegryzie :) i dzięku temu tez jest niepowtarzalne i takie wyjątkowe bo w codziennym życiu nie chce się go robić a wynagradza swą słodyczą i niezapomnianym smakiem we wspólnym rodzinnym gronie!
Sernik na kruchym cieście ze słodkimi brzoskwiniami, moja ulubione świąteczne ciasto. Zapach który unosi się po upieczeniu go jest niesamowity, zaraziłam całą rodzinę miłością do sernika.
Czas na moją propozycje na Wielkanoc. Aż wstyd się przyznać, ale to dopiero mój drugi wypiek w życiu, dlatego propozycja jest adekwatna do moich umiejętności kulinarnych. Chodzi oczywiście o mazurek! Jest to proste i kruche ciasto, a na górę można wybierać dowolne masy i dowolne bakalie. W te święta na pewno wypróbuję masę cytrynową oraz z płatków róży, ponieważ ta wersja jest moją najbezpieczniejszą.
Będzie krótko węzłowato
Olgo Smile co ty powiesz na to?
Lubię sernik z rodzynkami albo taki jak w Restauracjach Sphinx podają z jagodami.
Ale śliczna babka! Moim ulubionym ciastem są właśnie babki i babeczki. Zawsze są najlepsze!
Witam :)Moim ulubionym ciastem, które już od paru lat gości na świątecznym (i nie tylko) stole jest ciasto czekoladowe z bananami. Wiem, że to może mało tradycyjne ciasto, ale u nas w domu wpisało się już w tradycję tak samo jak drożdżowa babka z bakaliami czy sernik na kruchym spodzie. Po prostu wszyscy je uwielbiamy. Nawet moja babcia – tradycjonalistka :)
Przepis:
Biszkopt:
-5 jajek
– 4 łyżki mąki (2 łyżki krupczatki, 2 łyżki tortowej)
– 2 łyżki dobrego kakao
– 4 łyżki cukru
Ubijamy białka na sztywną pianę, pod koniec powoli dodajemy cukier. Ubijamy, dodajemy żółtka i ubijamy do zbielenia. Następnie przesiewamy mąkę i kakao, delikatnie mieszamy razem z masą jajeczną. Pieczemy do suchego patyczka.
Czekoladowy mus:
– 1 tabliczka gorzkiej czekolady
– 1/3 kostki masła
– 70 g cukru (czyli ok, 1/3 szklanki)
– 3 duże jajka (ewentualnie jajka + 1 białko)
– 2 łyżeczki kakao
– 1 łyżeczka żelatyny (rozpuszczonej w wodzie)
W kąpieli wodnej, rozpuszczamy czekoladę razem z masłem. Zostawiamy do ostygnięcia. W osobnym naczyniu ubijamy żółtka z kakao i dodajemy do przestudzonej czekolady. Następnie ubijamy białka na bardzo sztywną pianę (ja ubijam najpierw na sztywno same białka, a potem dodaję partiami cukier i ubijam jeszcze z 2-3 minutki). Pod koniec ubijania białek powolutku wlewamy żelatynę. Gdy białkowa pianka jest już gotowa łączymy ja delikatnie z czekoladą (tak aby nie zniszczyć pianki!). Połowę masy wykładamy na nasączony wcześniej biszkopt (u nas esencją z czarnej herbaty). Układamy pokrojone w plasterki ok. 2 banany i wykładamy drugą połowę czekoladowego musu. I voilà – gotowe :)Najlepiej zostawić w lodówce na choćby godzinę do wytęgnięcia :) Oczywiście został jeszcze jeden z najlepszych elementów pieczenia tego ciasta (oprócz konsumpcji) – wydrapanie łyżeczką (opcjonalnie paluchem) resztek musu z garnka :):):) Pychaaa…
Znalazłam zdjecia ze zeszłorocznych świąt:
[img]https://www.olgasmile.com/wp-content/uploads/DSC00006.JPG[/img]
[img]https://www.olgasmile.com/wp-content/uploads/DSC00009.JPG[/img]
I znalazłam jeszcze zdjecie tortu, który zrobiłam na urodziny mojego chłopaka:
Ale nie umiem go wrzucić :(
Moim ulubionym ciastem jest makowiec. Dlaczego? Co tu dużo pisać? Jest prosty, tradycyjny, smaczny i najbardziej kojarzy się ze Świętami Wielkiej Nocy. Po prostu idealny na świąteczny stół.