Babka piaskowa
Specjalnie przed świętami przygotowuję masę wypieków, aby trafić w wasze gusta kulinarne, babka piaskowa. Tym razem zapraszam na babkę piaskową z dodatkiem maku, więc jakby na to nie patrzeć babkę makową, taka klasyczną i pyszną. Mogą spokojnie przygotować ją osoby bez alergii, ale również te, będące na diecie eliminacyjnej i bezglutenowej. Muszę napisać, że moja babka piaskowa jest bardzo smaczna, przez co, a może, dzięki czemu szybko znika ze stołu. Jest delikatna, słodka ale nie za słodka, krucha, miękka i delikatna. Babkę piekłam w formie z kominem o średnicy 24 cm i wysokości 10 cm. To standardowa foremka, taka, jaka można dostać w większości marketów iw klepów z akcesoriami do kuchni.
Babka piaskowa
Babka piaskowa – składniki:
- • 5 jajek
• 200 g masła
• 1 szklanka cukru
• 2,5 szklanki mąki ziemniaczanej
• 1/3 szklanki maki jaglanej, pszennej lub ryżowej
• 60 ml śmietany kremówki lub śmietany tortowej
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia (bezglutenowy wybierają proszek bezglutenowy)
• 5 łyżek maku - Lukier:
• 250 g cukru pudru
• 2-3 łyżki soku z cytryny lub 1 białko jajka kurzego
Babka piaskowa – przepis:
Rozgrzewam piekarnik do 180 stopni.
1. Formę z kominem smaruję tłuszczem i wysypuję bardzo dokładnie mąką.
2. Mąkę ziemniaczana, proszek do pieczenia i mąkę jaglana przesiewam przez sito.
3. Masło i jajka wyjmuję godzinę przed przygotowywaniem ciasta.
4. W wysokiej misce ucieram mikserem margarynę z cukrem. Masa musi być lekka. Dodaję po jednym jajku i ucieram po kilka minut.
5. Do masy dosypuję mąki oraz mak i mieszam kilka sekund aż masa się połączy.
6. Masę przekładam do formy na babkę i wstawiam do nagrzanego piekarnika. Piekę około 40 minut do czasu aż patyczek po wbiciu w babkę będzie suchy.
7. Foremkę wystawiam z piekarnika, czekam około 5 minut i delikatnie wyjmuję babkę na kratkę do pieczenia.
8. Po wystudzeniu polewam lukrem przygotowanym z utartego cukru pudru z sokiem z cytryny lub białkiem.
BABKA WIELKANOCNA inne przepisy
tradycyjna babka wielkanocna, drożdżowa z lukrem i rodzynkami.Puchata, delikatna i krucha.
Babka wielkanocna jaglana i bezglutenowa
to moja pozycja na babkę bezglutenowa i wegańską. Babka wielkanocna bez jajek, masła i glutenu.
Babka piaskowa to tradycyjna babka krucha – piaskowa, przygotowywana z jajek i mąki ziemniaczanej z dodatkiem maku. Nazywana jest również babka makową.
Babka pomarańczowa – wielkanocna babka
Babka pomarańczowa – wielkanocna babka to również propozycją na tradycyjną babkę drożdżową, pachnąca pomarańczami ze skórką i lukrem.
Babka kokosowa – babka wielkanocna bez jajek
to babka bez jajek i białek mleka. Przygotowana z mleka kokosowego, drożdży i mąki pszennej. Bardzo smaczna, idealna dla alergików!
to babka piaskowa, kolorowa, czekoladowo-waniliowa. Przygotowana w niższej formie wygląda wspaniale polana polewa czekoladową.
z suszonymi owocami, czekoladową polewą i kremem czekoladowym. To wspaniała babka drożdżowa, stanowiąca ozdobę Wielkanocnego stołu.
Dzisiaj zapraszam na tradycyjny przepis na babkę drożdżową wielkanocną. Zresztą taka babka sprawdzi się świetnie nie tylko z okazji świąt ale również ot tak, na co dzień jako pyszne i zdrowe ciasto do porannej kawy lub śniadania.
Dzisiaj pojawiła się u mnie babka majonezowa. Troszkę inna od klasycznych i znanych babek ale bardzo ale to bardzo smaczna. Jeśli lubicie odmianę na stole, to babka majonezowa poleca się do jedzenia!
Babka cytrynowa, klasyczna, krucha, piaskowa idealna! Pasuje wspaniale nie tylko na Wielkanocny stół ale również na co dzień, na weekend podczas spotkań ze znajomymi i rodzina. W sam raz do kawy.
Babka bezglutenowa wegańska pasuje do codziennej kuchni i tej odświętnej. Jeśli lubicie wypieki drożdżowe to ten zdecydowanie jest dla was!
Asiuniasia napisał
Jak dla mnie obowiązkowo na światecznym stole powinny znaleźć sie Wielkanocne ciasteczka waniliowe. Mocno waniliowe kruche ciasteczka. Zwyczajne, choć dzięki Wielkanocnym kształtom i dekoracji przestają być takie codzienne. Mogą być zarówno ozdobą wielkanocnego stołu, jak i słodkim upominkiem dla gości. Jestem pewna że kilka takich ciasteczek zawiniętych w celofan może sprawić naprawdę dużo radości :)
[img]https://www.olgasmile.com/wp-content/uploads/210-1024×680.jpg[/img]
syla napisał
makowiec, bo przypomina mi babcie i jej pyszne ciasto na święta
Dominika napisał
Zapomniałam jeszcze napisać dlaczego tak bardzo lubimy ciasto czekoladowe z bananami :) a więc, po pierwsze za prostotę i łatwość wykonania, po drugie za uniwersalność (może być”zwykłym” ciastem, lub tortem), po trzecie za smak – wyjątkowo czekoladowy, rozpływający się w ustach… Po czwarte za tą przyjemność wyjadania resztek z garnka (chociaż na ten przywilej trzeba „polować”). Ciasto po prostu IDEALNE!
Pozdrawiam,
Dominika
Madziga napisał
sernik, sernik i jeszcze raz sernik… w sumie mogę jeść to ciasto nie tylko na święta – każda pora roku, dnia i nocy jest odpowiednia… zawsze mówię, że jestem już tak najedzona, że pęknę, ale na serniczek muszę znaleźć miejsce… uwielbiam sernik pod każdą postacią – na zimno, pieczony, gorący prosto z piekarnika, surowy wylizywany z miski, bez dodatków, czekoladowy, jagodowy, orzechowy, na spodzie lub bez… jestem sernikożercą :D
lesia napisał
Wow, no wiadomo MAZURKI! Bo tradycje, rodzinne i okazjonalne.
lilith napisał
Babka cytrynowa przepisu mojej babci, idealnie śnieżna w środku, delikatnie rumiana na zewnątrz, o intensywnym aromacie cytryny, skropiona białym lukrem i posypana startą skórką z limonki :) pasuje do Świąt Wielkanocnych zarówno aromatem jak i cudownymi wiosennymi kolorami :)
Karolka napisał
Swieta to nie baranki, kurczaki i bazie a tradycja, zapach domowych ciast i to 'cos’, cos co w kazdej rodzinie jest czyms wyjatkowym, specjanym i tworzy atmosfere swiat. Przepis na prosty ale przepyszny mazurek z wloskich orzechow odkryla moja Babcia w jednej ze swoich ksiazek kucharskich bardzo dawno temu. Chociaz nie ma jej dzis z nami, a i po ksiazce zostalo tylko kilka pojedynczych,pozolklych kartek, to ta kartke z owym przepisem mam do dzis i traktuje jako najwiekszy skarb! Dla mnie to wlasnie mazurek orzechowy i wspomnienie Babci ktora na podolku lupala orzechy jest bezkonkurencyjnie wielkanocnym duchem. Magicznych Swiat zycze wszystkim :)
EwLee napisał
Moim ulubionym ciastem świątecznym jest keks z figami suszonymi, papają suszoną, rodzynkami..skorką pomarańczy, białą czekoladą i likierem pomarańczowym!
Zapach który wydobywa się przy pieczeniu jest zniewalający.. a smak .. pieści każde podniebienie!
JK napisał
Moim ulubionym jest makowiec. Taki „najgłówniejszy” z powodów to taki, że to jedno z niewielu ciast które mogę. Poza tym ciasto drożdżowe jest pierwszym jakie sie nauczyłam jako nastolatka. Pewnie dzięki temu wychodzi mi smacznie w wersji „prawie z niczego” odkąd jestem na diecie, ze względu na nietolerancje. Poza tym dla mnie makowiec to tylko na święta :)
eliza napisał
Sernik to moje ulubione ciasto. Klasyka smaku i raj dla podniebienia. Nic więcej mi nie trzeba, gdyż to ciasto uchyla dla mnie kawałek nieba i jest pieszczotą dla oczu, smaku i powonienia. Sernik to proste aczkolwiek niekoniecznie łatwe w przygotowaniu ciasto. Lecz, cóż czego nie robi się dla zmysłów…