Bakłażany faszerowane
Gdybym miała wskazać, to bakłażany faszerowane byłyby jednymi z moich ulubionych warzyw. Generalnie uwielbiam bakłażany faszerowane pod każdą postacią i nie mogę się zgodzić z opiniami, że są kłopotliwe w przygotowywaniu, bezsmakowe lub glutowate. Jedynie, co się zgadza, to to, że ciągną olej jak szalone, ale to nic, z tym też można sobie poradzić. Kiedyś, gdy większość gatunków bakłażanów była gorzka, znacznie ciężej było przygotować danie z ich udziałem, bo trzeba było solić, odlewać, wycierać i dopiero smażyć. W przypadku faszerowania jedyną metodą było polanie bakłażana wrzącą wodą. Nie wiem, dlaczego miał on wtedy strącić gorzki smak, ale tak według moich koleżanek się działo. No nic, ja jakoś nie polewałam ich wodą a bakłażany gorzkie na moim stole się nie pojawiały, mimo tego, że zaprzestałam ich solenia i żadnego misterium nad nimi nie uprawiałam. Od wielu lat nie spotkałam gorzkich bakłażanów. Gatunki warzyw sprzedawane w sklepach przeszły wielokrotną mutację ;) marchew i jabłka są bardziej słodkie niż kiedyś, a bakłażany mniej gorzkie, co w drugim przypadku odbyło się z wielką korzyścią dla jedzących. Tak, więc bakłażany faszeruję dość często. Kiedyś robiłam to mięsem, jednak od kilku lat faszeruje je głównie wegetariańskimi nadzieniami i w tej formie są najsmaczniejsze. Tak więc, zapraszam na moje faszerowane bakłażany, smacznego :)
Przepis na: Bakłażany faszerowane
Składniki dania: Bakłażany faszerowane
• 2 – 3 bakłażany zależnie od wielkości
• 500 g ziemniaków
• 3 cebule
• 50 ml oliwy
• 3 ząbki czosnku
• ½ pęczek pietruszki
• kilka ususzonych pomidorów
• pietruszka do ozdoby
• sól
• cukier
• 50 g margaryny bezmlecznej lub masła jak ktoś woli (ja używam eko bez białek mleka)
Przygotowanie dania: Bakłażany faszerowane
1. Ziemniaki gotuję w mundurkach. Obieram ze skórki i rozgniatam widelcem.
2. Na patelni podsmażam obrane i pokrojone w drobną kostkę cebule z 50 ml oliwy.
3. Pomidory suszone rozgrabiam.
4. W misce łącze ziemniaki, cebule, przepuszczone przez praskę ząbki czosnku, pomidory suszone, poszatkowaną pietruszkę oraz sól i pieprz do smaku. Mieszam dokładnie.
5. Bakłażany przekrawam na pół i łyżką wydrążam środek z pestkami. W tak przygotowane miejsce wkładam farsz.
6. Bakłażany układam w blasze, dodaję margarynę, przykrywam folią i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piekę pod przykryciem przez 60 minut. Bakłażany podaję na ciepło posypane natką.
BAKŁAŻAN – Zobacz inne moje przepisy z BAKŁAŻANEM
Makaron z bakłażanem to jedno z moich ulubionych dań. Co prawda bakłażan jest smaczny pod każdą postacią ale w tej jest rewelacyjny i już!
Gdy nie wiem co zrobić z nadmiarem bakłażanów wtedy zawsze przygotowuję pastę z bakłażana. Pasuje ona wyśmienicie na kanapki, jako dip lub hummus. Cudo po prostu!
Kremowe, pyszne i wprost cudowne. To jedno z tych dań, które udowadnia, że bakłażan jest smaczny zawsze i wszędzie, poza tym jest wyjątkowo wszechstronnym warzywem, które znajduje swoje miejsce w kuchniach całego świata!
Prościej się nie da, pieczony bakłażan z aromatycznymi przyprawami staje się daniem samym w sobie. To cud, że dotrwał do zdjęcia, u nas warzywa nie mają łatwo, zjadamy je bardzo szybko w wielkich ilościach!
Bakłażan w sosie słodko-kwaśnym
Są dania, które mojej rodzinie wyjątkowo smakują i powtarzamy je często z wielka przyjemnością. Musze przyznać, że bakłażan w sosie słodko-kwaśnym zdecydowanie do nich należny. Lekko azjatycki w smaku, słodki, wyrazisty, pikantny i aromatyczny. Pyszny, po prostu pyszny! Bakłażan w sosie słodko-kwaśnym uwielbiam, po prostu uwielbiam. Jeśli ktoś zapytałaby mnie na co mam ochotę, to zawsze zjem z przyjemnością pikantnego bakłażana!
Ponieważ moja cała rodzina w przeważającej wielkości lubi dania pikantne i wyraziste w smaku, dlatego też przygotowałam bakłażana w sosie curry. To właściwie curry z bakłażana, podane z ryżem i gaszącym pikantność sosu jogurtem naturalnym sojowym. Zdecydowanie sa to te smaki, faktura i kompozycja aromatów, która do mnie przemawia! Pikantne curry z bakłażana to mój faworyt wśród bakłażanowych dań. Osobiście bardzo lubię pikantne dania, dlatego, tak podanego bakłażana nie mogło zabraknąć w zestawieniu dań z oberżyną.
Oj tak, lubię, lubię i jeszcze raz lubię bakłażany faszerowane. Wypełnione wspaniałym aromatycznym nadzieniem, zapieczone pod grzałka piekarnika dosłownie rozpadają się w ustach. Takiego bakłażana lubię! Bakłażan pieczony od czasu do czasu pojawia się na moim stole. Lubi go rodzina na wyjątkowy smak i delikatność.
Ponieważ bakłażan u nas w domu przygotowywany jest na wiele sposób to również w takiej formie w roli głównej spotkacie go u mnie na stronie! Polecam, ponieważ bakłażan faszerowany i pieczony jest zdrowy i pyszny! Bakłażany nadziewane pełne smaku, aromatu, miękkie i pyszne. Polubi je nawet osoba, która za bakłażanami nie przepada :D
W takiej formie bakłażany smażone i pieczone jadłam wiele razy. To jedno z tych dań, które nigdy się nie nudzi, jedynie nadzienie można swobodnie zmieniać i dostosowywać do pory roku, posiadanych składników i apetytu. Bakłażany faszerowane zapieczone w piekarniku świetnie pasują na kolację. Lubię je serwować zwłaszcza latem.
Kilka lat temu pierwszy raz przygotowałam bakłażana w tej formie. Skradł on serce wszytskich domowników, więc nie ma się co dziwić, że takiej formie bywa na naszym stole dość często. Bakłażany wszyscy lubimy i z chęcią zjadamy. Bakłażan z pomidorami to klasyczne danie obiadowe, pyszne sycące i aromatyczne. Tak podanemu bakłażanowi raczej nikt się nie oprze :D
Mamy hopla na bakłażana w tej formie. Kupuję bakłażany skrzynkami, grilluję i przygotowuję woleju w takiej ilości, że nie jedna osoba mogłaby się zdziwić. My po prostu pochłaniamy warzywa. Bakłażan grillowany w oleju jest wspaniałą przekąską do chrupiącego pieczywa. Przygotowuje go często na naszą, domową „włoską” kolację :D
Baba ghanoush pasta z bakłażana
To klasyczna pasta z bakłażana nazywana również Baba ghanoush, którą podaje się jako dodatek do wielu dań kuchni Bliskiego Wschodu, szczególnie popularne w Syrii i Libanie. Można ją jeść i podawać podobnie do hummusu.
Bakłażan marynowany smaczny i aromatyczny. Trochę zaskakujące połączenie składników, ale efekt świetny!
Gulasz z bakłażana to propozycja w sam raz dla wszytskich, którzy jeszcze nie są przekonani do bakłażana. Gwarantuję, że gulasz, będzie im smakować, zwłaszcza z kluskami gnocchi.
Są dania, które uwielbia cała moja rodzina. Muszę przyznać, że bakłażan pieczony należy do ścisłej czołówki kupowanych przeze mnie warzyw. Kupuję je skrzynkami, przyjeżdżają z hurtowni ekologicznej i aż proszą się o zjedzenie, co robić, muszę je zjeść!
Smacznego!
Gosia napisał
Uwielbiam bakłażany.Wspaniały przepis Olgo! Jadłam kilkanaście lat temu we Włoszek zapiekane bakłażany niestety nie pamiętam czym były faszerowane ale na wierzchu była bułka tarta i czosnek, też były wspaniałe.Może Ty Olga znasz ten przepis ?W ten sam sposób były podawane pomidory zapiekane.
Olga Smile napisał
Gosia – znam :D i uwielbiam, to pokażę następnym razem, postaram się zrobić w weekend :)
Gosia napisał
Super !!!Czekam z niecierpliwością :)
Ulla napisał
Będą na niedzielny obiadek, mniam… Ślina mi cieknie od tygodnia na samą myśl! Olgo a z czym je podajesz, czy samiutkie takie?
Olga Smile napisał
Głównie z białym winem i grillowaną bułką lub ziemniakami z rozmarynem :D
Ulla napisał
Dziękuję za odpowiedź! Wino podoba mi się szczególnie jako przystawka :D
Maria napisał
A co robi się z wydrążonym środkiem bakłażana? Czy można go dodać do przygotowanego farszu ziemniaczanego?
Olga Smile napisał
Maria – pewnie, że można :)
Jagoda napisał
Witaj, zainspirowałas mnie przepisem ale jestem kuchennym amatorem. Co ja mam zrobic z tą margaryną? Na, pod, obok bakłażana?moze wcześniej wysmarować naczynie?
Olga Smile napisał
Jagoda, do naczynia i na wierzch bakłażanów :)