BARSZCZ CZERWONY NA ZAKWASIE
Sezon wigilijny, to barszcz czerwony na zakwasie, taki do podania z pasztecikami pojawić się musiał. Barszcz czerwony na zakwasie jest jednym z bardziej tradycyjnych dań kuchni polskiej. Jak można przeczyć w książce „KSIĘGA TRADYCJI POLSKIEJ” wydaje przez wydawnictwo Arkadia „… Barszcz w danej Polsce, był jedną z najważniejszych potraw nie tylko od święta ale i na co dzień. Na kwas z buraków znajdowało się zawsze w każdym domu polskim na wsi, tak kmiecym jak i szlacheckim, oddzielne naczynie drewniane. Relacjonuje Zygmunt Gloger. Po dworach była to zwykle duża dębowa kłoda, czyli beczka, z klepek bez dna górnego, płótnem przykryta, w które kwaszono wiecznie buraki i kwas czerpano, zarówno na barszcz dla państwa i gości, jak i czeladzi i najbiedniejszych, jeżeli zdarzyło się, że był kto we wsi, niemający na zimę buraków, i przychodził do kuchni dworskiej z garnuszkiem, w którym mu kwasu nalewano …” Bardzo lubię książki odnoszące się do dawnej kuchni polskiej. Zawsze mam taką chwilę refleksji, że wtedy też ludzie żyli, mieli swoje problemy, nerwy, złości i strachy. Wrogów i przyjaciół, wszystko przeminęło. Wiem, wiem, może to niezbyt pozytywne ale z drugiej strony daje nadzieję na lepsze dni. Zakwas z buraków znam doskonale z domu rodzinnego mojej mamy. Babcia miała gar zakwasu na grubym i szerokim, kamiennym parapecie okna. Zachęcała, żeby pić z niego słomką. Z dzieci nikt nie chciał. Ale trzeba przyznać, że barszcz czerwony na zakwasie jest dla mnie typowym daniem na Wigilię. W tym roku już zrobiłam barszcz czerwony i pokazuję Wam na zdjęciach. Ja swój barszcz zawsze zabielam, moja mama i mąż wolą czysty a ja z córką na biało. Ciekawe jaka u ciebie będzie za zupa? Zapraszam Was na barszcz czerwony na zakwasie i drożdżowe paszteciki z kapustą, to dwa przepisy, barszcz z mojego domu, a paszteciki od teściowej – fantastyczne w efekcie połączenia!
BARSZCZ CZERWONY NA ZAKWASIE
BARSZCZ CZERWONY NA ZAKWASIE – składniki:
- 4 litry wody (czasami mniej, czasami więcej, trzeba ilość dostosować do ilości buraków i warzyw)
- 1 litr zakwasu z buraków na barszcz to bardzo ważny składnik tego barszczu. Ostatecznie jeśli nie macie, może być sok z 1 cytryny albo jeszcze lepiej ocet balsamiczny tak 2-4 łyżki zależnie od jego kwaśności i wieku octu. Można dodać również sok z ogórków kiszonych albo ocet jabłkowy. Jednak zakwas w dzisiejszych czasach możecie także kupić w butelkach w marketach i mniejszych sklepach
- 3-4 kg buraków
- 2 gruszki lub jabłka
- 5 marchewek
- 2 korzenie pietruszki
- 1 mały seler lub kilka łodyg selera naciowego
- 2 średnie cebule
- 8-10 śliwek suszonych lub daktyli, mogą być też morele suszone (śliwki są zawsze najlepsze)
- czasami potrzebne są do smaku 2-3 czubate łyżki cukru, miodu
- 5 kapeluszy grzybów suszonych
- 2 ząbki czosnku
- sól i pieprz do smaku oraz majeranek
- 4 listki laurowe oraz kilka kulek ziela angielskiego
- ja podaję z tłustą śmietaną
BARSZCZ CZERWONY NA ZAKWASIE – przepis:
- Marchew, pietruszkę oraz selera obieram i kroję na pół.
- Cebulę podsmażam na patelni lub gazie, tak jak robi się do rosołu.
- Buraki myję, kroję w malakserze na cienkie plasterki. Im cieniej tym lepiej.
- Do dużego garnka wkładam wszystkie warzywa, grzyby, buraki, cebule, ziele i listek, jabłka oraz śliwki. Dolewam tyle wody, żeby zakryła wszystkie warzywa na trzy palce. Solę, dodaję pieprz i gotuję około 2 godzin minut na bardzo małym gazie.
- Po ugotowaniu wyławiam warzywa. Do barszczu dolewam zakwas na barszcz i próbuję! Dodaję rozgniecione ząbki czosnku, cukier i w razie potrzeby jeszcze doprawiam do smaku. Przykrywam i pozwalam odpocząć barszczowi przez 10 minut, aby wszystkie smaki się przegryzły. Na tym etapie barszczu już nie gotuję!
- Ja barszcz czerwony na zakwasie podaję z drożdżowymi pasztecikami z kapustą lub grzybami, zależnie od roku.
Dorota napisał
Grzybowa, która tylko w okresie świątecznym smakuje tak, że mogę ją tylko jeść.
Ania napisał
Barszcz czerwony z uszkami.
Aleksandra napisał
Barszcz z kiszonych buraków
Kasia napisał
Czarny barszcz z grzybów i kaszy gryczanej
Małgorzata napisał
Zupa grzybowa na borowikach, oraz barszcz czerwony z pasztecikami krucho-drozdzowymi
Magdalena napisał
Grzybowa i barszcz czerwony – łączymy tradycje rodzinne z krakowskiego i mazowsza
Gabriela napisał
Siemieniotka
Ewa napisał
Barszcz czerwony i grzybowa
Gabriela napisał
Grzybowa z suszonych mieszanych grzybów ze śmietaną i makaronem 🙂
Jacek napisał
Rybna,z głowy karpia pyszna .Polecam