BARSZCZ CZERWONY WIGILIJNY
Zobacz koniecznie ten przepis, mój barszcz czerwony wigilijny. Przygotowałam go na zakwasie, który pracował przez kilka dni. Taki prawdziwy, kwaśny i aromatyczny barszcz czerwony wigilijny jest daniem szczególnym. Przyznam się, że go wszyscy uwielbiam! Zasiadamy razem przy wielkim stole, zastawiamy go różnymi daniami, dzielimy się opłatkiem, dobrym słowem i życzeniami. Często jemy to, co jedli nasi dziadkowie. Czasami pojawiają się na stole dania nowoczesne, inne lub zmienione do potrzeb dietetycznych. Bezglutenowe, bez mięsa, bez ryb, bez nabiału, czasami bez orzechów. Współczesność stawia przed nami różne wyzwania, którym trzeba sprostać. Jedzenia w sklepach jest mnóstwo, ale nie każdy wszystko może jeść takie czasy. Diety, alergie i nietolerancje. Znam, jestem z nimi na Ty. Do tego choroby cywilizacyjne … sporo tego. Jednak zawsze, ale to zawsze staram się podtrzymać tradycję. Zawsze jak lepię pierogi pamiętam rozmowę telefoniczną z babcią, która tłumaczyła mi przez telefon jaka powinna być konsystencja ciasta. Ach ten przemijający czas … U ciebie, jaka zupa pojawia się na świątecznym stole? U nas jest to barszcz, kiedyś rybna, koniecznie grzybowa i od wielkiego dzwonu migdałowa. Jednak barszcz czerwony wigilijny z przepisu mojej babci już tradycyjnie pojawić się musi jako jedna z dwóch zup!
BARSZCZ CZERWONY WIGILIJNY
BARSZCZ CZERWONY WIGILIJNY – składniki:
- 4 litry wody (czasami mniej, czasami więcej, trzeba ilość dostosować do ilości buraków i warzyw)
- 1 litr zakwasu z buraków na barszcz to bardzo ważny składnik tego barszczu. Ostatecznie jeśli nie macie, może być sok z 1 cytryny albo jeszcze lepiej ocet balsamiczny tak 2-4 łyżki zależnie od jego kwaśności i wieku octu. Można dodać również sok z ogórków kiszonych albo ocet jabłkowy
- 3-4 kg buraków
- 2 gruszki lub jabłka
- 5 marchewek
- 2 korzenie pietruszki
- 1 mały seler lub kilka łodyg selera naciowego
- 2 średnie cebule
- 8-10 śliwek suszonych lub daktyli, mogą być też morele suszone (śliwki są zawsze najlepsze)
- czasami potrzebne są do smaku 2-3 czubate łyżki cukru, miodu lub melasy
- 2 ząbki czosnku
- sól i pieprz do smaku oraz majeranek
- 4 listki laurowe oraz kilka kulek ziela angielskiego
BARSZCZ CZERWONY WIGILIJNY – przepis:
- Marchew, pietruszkę oraz selera obieram i kroję na pół.
- Cebulę podsmażam na patelni lub gazie, tak jak robi się do rosołu.
- Buraki myję, kroję w malakserze na cienkie plasterki. Im cieniej tym lepiej.
- Do dużego garnka wkładam wszystkie warzywa, buraki, cebule, ziele i listek, jabłka oraz śliwki lub daktyle. Dolewam tyle wody, żeby zakryła wszystkie warzywa na trzy palce. Solę, dodaję pieprz i gotuję około 60-70 minut na bardzo małym gazie.
- Po ugotowaniu wyławiam warzywa. Do barszczu dolewam zakwas na barszcz (lub ocet balsamiczny – w trakcie dolewania mieszam i próbuję!), dodaję rozgniecione ząbki czosnku, cukier i w razie potrzeby jeszcze doprawiam do smaku. Przykrywam i pozwalam odpocząć barszczowi przez 10 minut, aby wszystkie smaki się przegryzły. Na tym etapie barszczu już nie gotuję! Barszcz czerwony wigilijny podaję z pasztecikami, fasolą, pierożkami półkruchymi lub uszkami.
Katarzyna napisał
Barszcz i grzybowa z uszkami
Ola napisał
Barszcz czerwony z uszkami musi byc ??
Aga napisał
Barszcz czerwony, zupa grzybowa z suszonych grzybów. Mozna prosić przepis na zakwas.
MiLena napisał
Pani Olgo na ile porcji taką ilość Pani dzieli? ?
Agnieszka napisał
Barszcz czerwony z uszkami
Teresa napisał
Dziękuję ?
Anna napisał
Barszczyk czerwony na domowym zakwasie obowiązkowo
Aleksandra napisał
Oczywiście że tak i razem z uszkami z kapustą i grzybami ❤️?
Ewa napisał
Barszcz, w moim są grzyby suszone i goździki wbite w cebule
An napisał
Barszcz i grzybowa (klarowna) z kluseczkami