BARSZCZ CZERWONY ZE ŚMIETANĄ
Na święta musi być barszcz czerwony ze śmietaną, taki z zakwasem z buraków z przepisu babci. U mnie barszcz czerwony ze śmietaną jest zupą, którą uwielbiam tylko ja. Reszta rodziny woli barszcz czerwony czysty na zakwasie, ja jednak uważam, że śmietana wpływa cudownie na zaokrąglenie smaku i podkreśla jego wyjątkowość. Oczywiście może być śmietana krowia, taka tłusta i słodka, kwaśniejsza jeśli wolisz lub po prostu śmietana roślinna. Ja bardzo lubię zakwaszaną koksową na przykład. Święta są czasem wspólnego biesiadowania przy stole i wspominania starych czasów. Wszystkich członków rodziny obecnych i nieobecnych i snucia planów na przyszłość. Każda rodzina ma swoje ulubione przepisy, takie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Czeka się na nie każdego roku i zjada z apetytem. Tradycyjnie pojawi się u was zapewne karp, kutia, pierogi, zupa grzybowa lub barszcz, śledzie i ciasta. Ja w tym roku chciałam zaproponować Wam lekkie lub delikatne odświeżenie tradycyjnych przepisów i tchnienie w nie takiego nowego ducha. W końcu z ryb nie tylko karpie i śledzie są w sklepach dostępne. Znajdziecie w działach rybnych, takie tradycyjne w polskiej kuchni sandacze, węgorze, jesiotry i pstrągi. Poławiane w słonych wodach piękne łososie, karmazyny czy dorsze. Można więc przygotowywać z nich pyszne dania na co dzień i od Święta! Ale dzisiaj barszcz czerwony ze śmietaną czyli inaczej barszcz czerwony zabielany na zakwasie taki, jaki powinien być!
BARSZCZ CZERWONY ZE ŚMIETANĄ
BARSZCZ CZERWONY ZE ŚMIETANĄ – składniki:
- 3-4 kg buraków
- 3 litry wody
- 1 litr zakwasu z buraków na barszcz
- 2 średnie cebule
- 2 jabłka
- 5 marchewek
- 2 korzenie pietruszki
- 1 mały seler lub kilka łodyg selera naciowego
- 8-10 śliwek suszonych
- czasami potrzebne są do smaku 2-3 czubate łyżki cukru lub miodu
- 2 ząbki czosnku
- 4 listki laurowe oraz kilka kulek ziela angielskiego
- sól i pieprz do smaku
- w niektórych domach do barszczu dodaje się majeranek roztarty w dłoniach
BARSZCZ CZERWONY ZE ŚMIETANĄ – przygotowanie:
- Marchew, pietruszkę oraz selera obieram i kroję na pół.
- Buraki myję, kroję w cienkie plasterki.
- Do dużego garnka wkładam wszystkie warzywa, buraki, cebule, ziele i listek, jabłka oraz śliwki. Dolewam tyle wody, żeby zakryła wszystkie warzywa na trzy palce. Solę, dodaję pieprz i gotuję około 60-70 minut na bardzo małym gazie.
- Po ugotowaniu wyławiam warzywa. Do barszczu dolewam zakwas na barszcz, dodaję rozgniecione ząbki czosnku i miód.
- Przykrywam i pozwalam odpocząć barszczowi przez 10 minut, aby wszystkie smaki się przegryzły. Na tym etapie barszczu już nie gotuję! Barszcz czerwony wigilijny podaję z pasztecikami, fasolą, pierożkami półkruchymi lub uszkami.
- Barszcz czerwony ze śmietaną powstaje bezpośrednio na moim talerzu, wlewam łyżkę lub dwie śmietany i mieszam, reszta rodziny pija czysty :)
Ocia napisał
Ta zupa wygląda fantastycznie, pewnie z smaku rewelacja!
Katarzyna napisał
Kolor ma fenomenalny!
Magda napisał
Ja się jakoś do zabielanych zup nie mogę przekonać
Katarzyna napisał
Pięknie podana zupa i przepis zapowiada się pysznie
Maja napisał
Jaki ma cudowny kolor !
Renata napisał
Wiadomo, barszcz to tylko zabielany :)
Kamila napisał
Najlepszy od zawsze!!!!
Marcin napisał
Nie dość, że zdrowy, smaczny to jeszcze etyczny <3
Patrycja napisał
Zupka wygląda wspaniale
Kamila napisał
Mój chłopak uwielbia :)