BARSZCZ Z USZKAMI
Wiem doskonale, że barszcz z uszkami jest jednym z obowiązkowych dań wigilijnych. Czerwony barszcz z uszkami, taki przygotowany z buraków i zakwasu z dodatkiem czosnku, majeranku i ewentualnie śmietany jest doskonale znany mojemu mężowi z domu rodzinnego. U nas był barszcz czerwony z fasolą na przykład. Może dlatego, że na lepienie uszek nikt nie miał specjalnej ochoty a kupić je w danych czasach nie było łatwo. A właśnie barszcz czerwony, taki kwaśny, esencjonalny o głębokim, ziemistym smaku u mojej babci jadało się półkruchymi pierożkami z pieczarkami. Odkąd babcia odeszła, nikt już nie robi takich pierożków. Zresztą skończyły się też spotkania świąteczne tak huczne jak kiedyś. Ciekawa jestem, jaka zupa pojawia się u ciebie na świątecznym stole? U nas jest to barszcz z fasolą i zupa grzybowa. Pewnie większość z moich czytelników czeka na barszcz z uszkami, zupę grzybową czystą lub zabielaną. Oczywiście także na inne zupy, które są trochę regionalne a trochę charakterystyczne dla konkretnej rodziny. Powiem Wam, że czerwony barszcz z uszkami z grzybami, z pieczarkami lub z kapusta i grzybami za każdym razem może smakować inaczej. To kwestia ilości zakwasu, przypraw, czosnku, proporcji surowych braków do kiszonych. No u mnie obowiązkowo w tym roku barszcz z uszkami będzie zabielany, bo ja najbardziej lubię zupy ze śmietaną i to kokosową :D
BARSZCZ Z USZKAMI
BARSZCZ Z USZKAMI – składniki:
- 3-4 litry wody (czasami mniej, czasami więcej, trzeba ilość dostosować do ilości buraków i warzyw)
- 1 litr zakwasu z buraków na barszcz to bardzo ważny składnik tego barszczu. Ostatecznie jeśli nie macie, może być sok z 1 cytryny albo jeszcze lepiej ocet balsamiczny tak 2-4 łyżki zależnie od jego kwaśności i wieku octu. Można dodać również sok z ogórków kiszonych albo ocet jabłkowy.
- 3-4 kg buraków
- 2 gruszki lub jabłka
- 5 marchewek
- 2 korzenie pietruszki
- 1 mały seler lub kilka łodyg selera naciowego
- 2 średnie cebule
- 8-10 śliwek suszonych lub daktyli, mogą być też morele suszone (śliwki są zawsze najlepsze)
- czasami potrzebne są do smaku 2-3 czubate łyżki cukru, miodu lub melasy
- 2 ząbki czosnku
- sól i pieprz do smaku oraz majeranek
- 4 listki laurowe oraz kilka kulek ziela angielskiego
- majeranek
- uszka lepione z tego przepisu na pierogi z suszonymi grzybami – po prostu lepi się mniejsze pierogi i zlepia rogi :) Lub od razu z przepisu na uszka z grzybami.
BARSZCZ Z USZKAMI – przepis:
- Marchew, pietruszkę oraz selera obieram i kroję na pół.
- Cebulę podsmażam na patelni lub gazie, tak jak robi się do rosołu.
- Buraki myję, kroję w malakserze na cienkie plasterki. Im cieniej tym lepiej.
- Do dużego garnka wkładam wszystkie warzywa, buraki, cebule, ziele i listek, jabłka oraz śliwki lub daktyle. Dolewam tyle wody, żeby zakryła wszystkie warzywa na trzy palce. Solę, dodaję pieprz i gotuję około 60-70 minut na bardzo małym gazie.
- Po ugotowaniu wyławiam warzywa. Do barszczu dolewam zakwas na barszcz (lub ocet balsamiczny – w trakcie dolewania mieszam i próbuję!), dodaję rozgniecione ząbki czosnku, cukier i w razie potrzeby jeszcze doprawiam do smaku. Dosypuję sporo majeranku. Przykrywam i pozwalam odpocząć barszczowi przez 10 minut, aby wszystkie smaki się przegryzły. Na tym etapie barszczu już nie gotuję!
- Przygotowuję uszka zgodnie z przepisem na uszka z grzybami, gotuję i odcedzam
- Barszcz z uszkami podaję na gorąco!
Joanna napisał
Zupa rybna z grzankami
My napisał
Tradycyjnie Barszczyk ❤
Beata napisał
Rybna ❤️
Ewelina napisał
U moich dziadków zawsze były: barszcz czerwony z uszkami, grzybowa z łazankami, rybna, grochowa i fasolowa. U nas teraz barszcz z uszkami i grzybowa z łazankami.
Justyna napisał
U nas zawsze rosół ze starej kury i wołowiny. Beskid Śląski, protestanci jedzą mięso w Wigilię.
Jolanta napisał
Olga Smile w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie na Wigilię gotuje się popurke. Prawdopodobnie pradziadek, który był kupcem i po towar wyjeżdżał na Litwę stamtąd przywiózł ten przepis. Grzyby suszone po moczeniu gotuje się z warzywami. Oczywiście wszystko pokrojone drobno. Do tego liść laurowy, ziele angielskie. To powinno mieć konsystencję sosu grzybowego podsmażonego na oleju z dodatkiem wody. Pod koniec gotowania drobno pokroić śledzia i jeszcze trochę pogotować. Zaciągnąć mąka z wodą. Doprawić pieprzem i solą. Warzywa muszą być pokrojone w drobną kostkę. Może przepis się przyda. Życzę smacznego.
Agnieszka napisał
U teściowej woda sledziowa, a u rodziców barszcz czerwony z uszkami 🙂
Przemek napisał
Krupnik
Ewa napisał
śledziowaaaaa
Patrycja napisał
Wiśniowa! 🍒
😋