Batoniki owsiane
Lubicie batoniki owsiane lub batoniki zbożowe? U mnie pojawiają się często w wersji owsianej, na bazie bezglutenowych płatków owsianych, suszonych owoców, ziaren słonecznika, siemienia lub jeszcze lepiej sezamu i wielu innych pysznych i zdrowych dodatków. Pokrojone na kawałki batoniki zawijam w papier śniadaniowy i daję wszystkim domownikom. Zabierać można je na piknik, do szkoły, do pracy, zjadać na podwieczorek lub drugie śniadanie lub tak zwyczajnie chrupać do porannej kawy, tak jak ja mam to w zwyczaju. Dziecko je lubi, mąż nie narzeka a ja niezmiennie się zachwycam. Jednym słowem wszyscy zadowoleni. Batoniki owsiane to nieporównywalnie zdrowsza alternatywa dla batonów, które można kupić w sklepie. Nasze domowe mają prosty skład, ziarna, owoce, miód lub inny słód i olej. Udają się bez problemu a dzieci uwielbiają pomagać w ich przygotowywaniu. Tym razem do batoników dodałam jeszcze babkę jajowatą. Zapraszam na batoniki owsiane pyszne i zdrowe :)
Batoniki owsiane
Batoniki owsiane – składniki:
• 300 g płatków owsianych ( u mnie bezglutenowe)
• 50 g sezamu
• 70 g ziaren słonecznika
• 100 g rodzynek
• 100 g daktyli lub moreli suszonych
• 100 g wiórków kokosowych
• 40 g babki jajowatej
• 1 łyżeczka cynamonu
• 150 ml oleju
• 125 ml masła orzechowego
• 220 ml miodu lub syropu daktylowego ewentualnie sztucznego miodu
Batoniki owsiane – przepis:
1. W garnuszku podgrzewam lekko miód z masłem orzechowym i olejem tak, aby miód zrobił się płynny.
2. W misce mieszam płatki owsiane, sezam, ziarna słonecznika, rodzynki, posiekane daktyle lub morele, wiórki, babkę i cynamon. Dodaję miód, masło orzechowe i olej. Mieszam dokładnie.
3. Niedużą blaszkę wykładam papierem do pieczenia, przekładam masę, ugniatam dłonią i wyrównuję. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 140-150 stopni i piekę około 70 minut.
4. Po wyjęciu z piekarnika ustawiam na cieście drugą blaszkę i obciążam słoikami, żeby się dobrze masa sprasowała. Po około 30 minutach zdejmuje obciążenie, pozwalam wystygnąć. Wyjmuję masę gdy jest zimna i kroję na batoniki.
5. Batoniki owsiane zjadamy ze smakiem popijając sporą ilości wody, soku, herbaty lub kawy.
Przemek Wróbel na FaceBook napisał
mniam :)
Marzena napisał
A czym można zamienić ten Jeliton? Czy może to być np. siemie lniane sproszkowane lub zwyczajny błonnik?
Olga Smile napisał
Marzena – jasne, może być chia, siemię, błonnik :)
sini napisał
Ja bym nie zamieniała Jelitonu bo to jest zwyczajny naturalny błonnik i nie warto go zamieniać bo naprawdę świetnie zmniejsza uczucie głodu i leczy przy okazji jelita.
Olga Smile napisał
sini – naturalne produkty są zawsze najlepsze!
Basia napisał
Czy babka płesznik to to samo?
Gojkusia napisał
Ale smakowicie to wygląda. Sam jeliton znam i piję co jakiś czas rozpuszczony w szklance wody. Ale w takiej formie jeszcze nie próbowałam. Zrobię oczywiście w niedługim czasie… Dla mnie błonnik to doskonała rzecz na problemy z zaparciami.
Babeczka napisał
ja dostałam produkty jeliton dzięki kampania na http://www.rekomenduj.to i nie żałuję już kilo w dół na wadze!!!!im wcale nie jestem głodna!pzdr
Ewa napisał
Olgo jakis sypkie mi to wyszlo.Nie potrzeba tu wody?
Olga Smile napisał
Ewa – jak sypkie, dolej trochę soku.