BEFSZTYK TATARSKI
Nie wiem czy wiecie ale befsztyk tatarski i tatar wołowy to ta sama potrawa przyrządzana z surowego mięsa. Befsztyk tatarski powstaje ze wspomnianego surowego mięsa wołowego mielonego, siekanego lub skrobanego z dodatkiem oleju, pieprzu, soli, żółtek jajka, cebuli, ogórków kiszonych lub ogórków kiszonych. Wiele lat temu zamówiłam befsztyk tatarski w jedynej w warszawskich restauracji i dostałam mięso wymieszane z olejem i maggi. Powiem wam, było strasznie doświadczenie! Nie, zdecydowanie nie, befsztyk tatarski powinien być przygotowywany z wysokiej jakości mięsa, na bieżąco z dobrej jakości dodatkami. Jeśli znajdziecie w jakimś pudełeczku w sklepie befsztyk tatarski to pamiętajcie, że jest to po prostu tatar wołowy, tylko w nielicznych przypadkach z kulturami bakterii w wielu innych z cebulą i zagęstnikami. Ja nie wiem czy wiecie ale befsztyk tatarski, danie tatarskie, tatar, tatar wołowy lub może zostać przygotowany w domu bez żadnych większych trudności. Wystarczy dobrej jakości mięso (sklepowe czyli przebadanie koniecznie) i dowolne dodatki. Ciekawa jestem z cym ty lubisz jeść befsztyk tatarski? U nas zazwyczaj taki befsztyk tatarski podawany jest z cebulką, ogórkiem kiszonym, grzybkami w occie i żółtkiem jajka. Każdy miesza sobie z tym, z czyli lubi, bo często befsztyk tatarski u każdego na talerzu wygląda inaczej, zobacz moje przepisy a TATAR!
BEFSZTYK TATARSKI
BEFSZTYK TATARSKI – składniki:
- 500 g polędwicy wołowej lub ładnego mięsa wołowego,
- 3 ogórki kiszone lub konserwowe
- 120 ml lodowatej wody
- 1 duża cebula
- kilka łyżek kaparów (opcjonalnie)
- kilka grzybków w occie (opcjonalnie)
- 1 łyżka musztardy łagodnej
- 1 łyżka musztardy pikantnej Dijon najlepiej
- sól
- czarny pieprz do smaku
- 2 łyżki oliwy
- po 1 żółtku jajka na porcje befsztyku tatarskiego
BEFSZTYK TATARSKI – przepis:
- Mięso należy oczyścić ze wszystkich żyłek. I tu można mięso wołowe drobno posiekać lub zmielić w maszynce do mielenia mięsa na sitku o grubych oczkach. U nas w domu zawsze się mieliło i tego nadal się trzymam.
- Mięso przekładam do miski, dolewam wodę, doprawiam solą, pieprzem, musztardą, oliwą i wyrabiam ręką do połączenia się wszystkich składników.
- Ogórki, grzybki, śliwki w occie, kapary, cebulę drobno szatkuję i podaję obok każdej z porcji tatara.
- Na koniec robię lekkie wgłębienie w mięsie i tam kładę żółtko jajka. Podaję na zimno. Befsztyk tatarski z cebulką, grzybkami, ogórkami, i jajkiem jest daniem, które zdecydowanie kojarzy mi się z kuchnią domową z czasów mojego dzieciństwa!
Aga napisał
Uwielbiam wołowy w plasterkach,polany oliwą z oliwek, posypany parmezanem, z oliwkami i przyprawiony pieprzem i sokiem z cytryny jak na zdjęciu. Mój mąż woli mielony z tuńczyka z surowymi warzywami.
Magda napisał
Robię sama z cebulką, marynowanymi grzybami, ogórkiem konserwowym, kaparami, sardynką, żółtkiem + przyprawy
Mariola napisał
Polecam tatara ,,po czesku,,ze smażonym chlebem ,który naciera się ząbkiem czosnku 👍😋
Arek napisał
Kocham tatara!!!! 🥰
Milena napisał
Moj mąż uwielbia, przez 30 lat oszukuje go, że jest z surowym zoltkiem i mówi że pyszny, ja z zoltkiem bym nie zjadła
Monika napisał
Bez jakichkolwiek dodatków 😊 …wiem 😜
Kasia napisał
Wieki nie jadlam🤗😍 z cebulką i ogorkiem😋😋
Magda napisał
Siekany w restauracji, testuję wszędzie. Uwielbiam wołowy. Najlepszy z dodatkami marynowane kurki, ogóreczek, cebulka i kapary. Dosatkowo musowo świeży pieprz i musztarda.
Urszula napisał
Uwielbiam. Mogłabym jeść non stop 🤭 sama doprawiam. Cebulkę dodaje i mieszam wcześniej z mięsem.
Kamila napisał
Bardzo lubię. Sama nie siekam, mielę, chociaż wolę siekany. Z dodatków najbardziej smakuje mi z cebulą, ogórkiem i żółtkiem. Dodaję też olej i bardzo dużo pieprzu.Czasem kładę z boku anchois i trochę musztardy. Nie używam maggi, raczej sos sojowy. Kiedyś dodawałam maggi.