BIAŁA KIEŁBASA PIECZONA Z GRZYBAMI
Już niedługo Święta Wielkanocne, więc biała kiełbasa pieczona w sosie chrzanowym z grzybami jest idealną propozycją. Właściwie w każdym domu, tradycyjnie na Wielkanoc, pojawia się na stole przyrządzona według jakiegoś przepisu, tytułowa biała kiełbasa. Dobrze wiem z komentarzy, że część moich czytelników robi ją od postaw w domu. Jednak znaczna większość kupuje surową białą kiełbasę, którą można nabyć w sklepach mięsnych i dużych supermarketach. Możliwości podania takiej kiełbasy jest bardzo dużo. Najczęściej białą kiełbasę znajdziecie w talerzu w żurku lub w białym barszczu. Do tego może być smażona, pieczona, ewentualnie parowana. Ja dzisiaj przygotowałam przepis na białą kiełbasę surową, zapieczoną w gruszkowym sosie (można również w śmietanowym) z cebulą, grzybami, chrzanem i gruszkami. Oj tak, to jest wersja na specjalne okazje, idealna na Święta Wielkiejnocy lub na rodzinny obiad w weekend. Podana w głębokich talerzach z ziemniakami lub jasną kaszą jaglaną wygląda bardzo elegancko. Taką białą kiełbasę kupicie w różnych sklepach. Koniecznie czytajcie etykiety, ponieważ kiełbasa – kiełbasie nierówna. Każdy rzeźnik ma swój własny tajemniczy przepis, według którego doprawia kiełbasę tak, aby uzyskać najlepszy smak. Zazwyczaj znajdziecie w niej pieprz, czosnek, majeranek i oczywiście sól. Wśród dodatków mogą znajdować się mieszanki przypraw jak chociażby pieprz ziołowy, kminek czy papryka. Tradycyjnie jednak biała kiełbasa powinna być szaro – biała w kolorze. Biała za sprawą tłuszczu, a szara od mięsa. Trzeba przyznać, że jest to tłusta, surowa kiełbasa! Jednak ostatnio widziałam lwią część kiełbas przygotowanych z peklowanego mięsa. Jest ona biologicznie bezpieczniejsza, ale zupełnie inna w smaku. Po prostu kup, taką kiełbasę jaką lubisz, a ja Ci podpowiem jak przygotować ją aby była idealna. Wracając do przepisu. Potrzebna będzie tytułowa biała kiełbasa, gruszki, grzyby leśne lub hodowlane, śmietana lub sok owocowy i cebula. Moim zdaniem proste dodatki są właściwie zawsze gwarancją sukcesu. Chrzan używa się w Polsce przez cały rok, ilość jaką należy dodać go do sosu, trzeba uzależnić od pikantności kiełbasy. Bywają bardzo słone, bardzo tłuste lub pikantne. Spotkałam też kiełbasy wyjątkowo łagodne, które przyprawiać można było bardzo mocno, zarówno w półmisku jak i w zupie! Mam nadzieję, że biała kiełbasa pieczona z grzybami przypadnie wam do gustu.
BIAŁA KIEŁBASA PIECZONA Z GRZYBAMI
BIAŁA KIEŁBASA PIECZONA Z GRZYBAMI – składniki:
- 2,5 kg białej kiełbasy (zmniejszy się podczas pieczenia)
- 4 gruszki
- 300 g mrożonych lub świeżych grzybów (u mnie borowiki)
- 2 cebule
- 1 łyżka chrzanu
- 200 ml soku gruszkowego lub tłustej 36% śmietany
- koperek
BIAŁA KIEŁBASA PIECZONA Z GRZYBAMI – przepis:
- Cebule obieram i kroję w talarki.
- Na dnie dużej formy do pieczenia układam cebule oraz umyte i pokrojone w ćwiartki gruszki.
- Do 200 ml soku gruszkowego dodaję 1 czubatą łyżkę tartego chrzanu i mieszam. Jeśli chcesz użyć śmietany zamiast soku gruszkowego, to najpierw dodaj chrzan bezpośrednio do formy do pieczenia. Natomiast po wyjęciu jej z piekarnika dodaj śmietanę. W innej kolejności zetnie ci się śmietana.
- Na ułożonej cebuli i gruszkach układam kiełbasy i na nich grzyby.
- Formę wstawiam do piekarnika nagrzanego do 175 stopni i piekę przez 45-50 minut.
- Po wyjęciu z piekarnika posypuję koperkiem. Można na tym etapie dolać do formy wspomnianą śmietanę i dobrze wymieszać.
- Na talerzach układam puree ziemniaczane na nim kiełbasę, gruszki i grzyby. Podaję natychmiast na gorąco, z chrzanem, żeby biała kiełbasa pieczona z grzybami miała charakterystyczne zakończenie smakowe!
Anonim napisał
nie nabiore się na to prima aprilis
Anonim napisał
Z niczym, bo jej nie lubię
Anonim napisał
Piękę z musztardą, piwem i cebulą.
Anonim napisał
Wszystkie a najchętniej boczniaki, kanie czy maślaki z patelni z czosnkiem na maśle smażone pycha
Anonim napisał
wszystkie :)
Anonim napisał
Boczniaki
Anonim napisał
Wszystkie. I wolę suszone. Wtedy nawet tak do pochrupania zamiast chipsów
Anonim napisał
Łysiczke Lancetowatą :) swietnie smakuje surowa ^^
Anonim napisał
W żurku, z grilla, patelni, z cebulą, duszoną. Generalnie lubię na wszelkie sposoby.
Anonim napisał
tak jak borowiki i podgrzybki nie tracą na smaku przy mrożeniu na surowo, tak surowe, a jeszcze z deszczu kurki gorzknieją, za to mrożone już po podduszeniu na masełku są super :)