Tyle razy pokazywałam już przepisy na bigos wegetariański, czyli bez mięsa, że czasami mam wrażenie, że kolejny przepis na bigos wegetariański jest więcej niż zbędny. Jednak idąc za ciosem szykowania dań na święta i generalnie jesienno-zimowej aury doszłam do wniosku, że bigos musi być i już! Zresztą, ile domów tyle przepisów ile kucharek tyle smaków, przypraw i dodatków. W moim domu rodzinnym bigos od zawsze był wegetariański, nie dodawało się do niego mięsa, nic a nic. Ani smalcu, wieprzowiny w kawałkach czy wędzonki. Podstawą była zawsze kapusta kiszona, kiszona nie kwaszona. Jeśli była zbyt kwaśna nigdy jej nie płukaliśmy tylko mieszaliśmy pół na pół z cienko poszatkowana świeżą kapustą białą lub pekińską. Proste ale tradycyjne dodatki sprawiają, że bigos wegetariański jest po prostu bardzo ale to bardzo smaczny. Śliwki wędzone lub suszone, morele, rodzynki, ususzona lub świeża gruszka, jabłka, smażona cebula a czasami marchew, innym razem grzyby leśne świeże, suszone, mielone lub podduszone pieczarki. Cała masa przypraw i tak oto powstaje najlepszy bigos wegetariański po słońcem! A Ty – jaki bigos lubisz najbardziej?
Bigos wegetariański
Bigos wegetariański – składniki:
- 2 kg kapusty kiszonej (jeśli jest delikatna, jeśli nie 1 kg kwaśnej kapusty i 1 kg poszatkowanej białej kapusty)
- 4 duże cebule
- 2 marchewki
- 2 świeże gruszki
- 600 g pieczarek
- 6-10 kapeluszy lub nóżek suszonych grzybów leśnych
- 1 szklanka śliwek suszonych
- 1 szklanka rodzynek
- kilka fig suszonych (opcjonalnie)
- sól (ostrożnie ze względu na słoność kapusty)
- 1 łyżeczka mielonego czarnego pieprzu,
- 1 łyczka majeranku,
- 10 kulek ziela angielskiego
- 5 rozgniecionych kulek jałowca
- 5 listów laurowych
- 100 ml oleju
Bigos wegetariański – przygotowanie:
- Suszone grzyby miele w młynku do kawy na proszek.
- Gruszki obieram ze skórki, wycinam gniazdo nasienne i ścieram na tarce.
- Cebule obieram, kroje w kostkę i podsmażam na złoto na oleju. Dodaję obrane i starte na tarce na wiórki marchewki. Smażę dalej. Następnie dodaję oczyszczone i pokrojone w plasterki pieczarki. Smażę znowu przez chwilę.
- Do garnka wkładam kapustę kiszoną lub kapustę kiszoną i białą surową. Dodaję cebule, pieczarki, zmielone grzyby, marchew, gruszki starte, śliwki suszone, rodzynki i przyprawy. Dolewam tyle wody, żeby kapusta była przykryta na 1 palec. Wstawiam na gaz i gotuję około 2 godzin. W razie potrzeby pod sam koniec doprawiam jeszcze do smaku.
BIGOS przepisy
Bigos z młodej kapusty
KAPUSTA przepisy
Kapusta wigilijna – kapusta wegetariańska
Kapusta wigilijna – kapusta wegetariańska to kolejny przepis na kapustę bez mięsa. Wiele razy pisałam już, że w naszym domu kapusta zawsze jest bezmięsna.
Kapusta z grochem i grzybami taka jaka lubię najbardziej. Sycąca, gęsta, aromatyczna. Mój mąż ją uwielbia!
Młoda kapusta duszona z marchwią
Młoda kapusta z pomidorami jedna z moich ulubionych kapust. Pyszna, wyrazista w smaku, lekko kwaskowa, idealna!
Młoda kapusta z koperkiem klasyka dań z kapusty. Najlepiej smakuje z ciemnym chlebem grubo posmarowanym masłem.
Młoda kapusta zasmażana z boczkiem
Smacznego!
To tajemnica mojej babci
Marcin Te – babcie nie mogą mieć tajemnic przed wnuczętami ;)
Robie taki jaki lubi moj maz, z kiszonej kapusty, z kielbasa, grzybami
Kapusta słodka,kiszona pół na pół,mięso,kiełbasa i wędzony boczek-przesmażony do smaku,suszone grzybki,kilka suszonych śliwek,marchewka,cebula,pietruszk drobno pokrojone.Przyprawy:jałowiec,majeranek,bazylia,pieprz czarny i ziołowy,vegeta do smaku-gotować min. 3 dni na wolnym ogniu-pycha :-)
Babcia odeszła i zabrała przepis ze sobą ?
Obie kapusty z przewagą kiszonej, mięsa niezbyt dużo, dużo suszonych grzybków, cebula, wędzona śliwka i gruszka, jałowiec, ziele angielskie, liść laurowy, kminek, majeranek, czerwone wino wytrawne i długie, wolne gotowanie. Nie płuczę ani nie obgotowuję wcześniej kapusty kiszonej, bo lubie jak bigos jest kwaskowy :)
obie kapuchy ,wiecej kiszonej, +miecha,wolowe,wieprzowe kurczakowe + sliwki wedzone + ziele,pieprz,sol, listek laurowy grzybki,cebulka,vegeta,i na koniec czerwone wytrawne wino, gotuje na wolnym ogniu przez 3-dni, 1-y najdluzej, drugi i trzeci po troszeczke wystawiam na balkon oczywiscie w zimie
Marcin Te – oj to przepraszam i współczuję!
Niepotrzebnie….Babcia odeszła szczęśliwa?
A wege bigosów bez mięsa nie robicie? U nas właściwie nigdy się mięsa do bigosu nie dodawało, teściowa dodawała, a w mojej rodzinie nigdy.