BIGOS ZE ŚLIWKAMI SUSZONYMI
Jakoś znowu mnie naszło, to bigos ze śliwkami suszonymi powstał w kilka chwil. Powiem wam, że bigos ze śliwkami suszonymi powstał tym razem na wywarze z wędzonych żeberek. Udaje mi się co jakiś czas kupić dobrej jakości wędzone żeberka. Nie za tłuste ale pełne smaku. Są one świetnym zastępstwem dla śliwki wędzonej czyli tak zwanej suski sechlońskiej, które nadaje cudownego smakuje każdej kapuście i bigosowi. Znacznie prościej kupić teraz śliwki suszone kalifornijskie, bo dostaniecie je właściwie w każdym sklepie spożywczym. Ja co prawda gdzieś od 5 lat nieprzerwanie używam tylko suski sechlońskiej bo jakoś, gdy raz jej się spróbuje, to do zwykłej suszonej nie chce się wracać.No w każdym razie teoria mówi, gdy w kapuście jest mięso, to można nazywać ją bigosem. A bez mięsa to kapusta postna. Jednak nazewnictwo zmiennym jest i u kapusta z grzybami suszonymi i śliwkami suszonymi, kalifornijskimi a najlepiej polskimi wędzonymi jest dla mnie jedynym właściwym bigosem. I tak na to danie mówimy w domu. Dlaczego? Ponieważ wychowałam się na kapuście bez mięsnych dodatków. Takiej na gwoździu, jak to moja mama mawia. To tylko kapusta kiszona, śliwki, inne suszone owoce i cebula. Z to moja teściowa gotowała bigos z wędzonymi żeberkami, dużą ilością łopatki wieprzowej, boczkiem i kiełbasą. Było w nim zdecydowanie więcej mięsa, niż samej kapusty. I tak jak ja przeżyłam szok, że rosół gotuje się na kurczaku w domu teściowej, tak mój mąż przeżył szok u mnie, że bigos może być bez mięsa. A ty jakie lubisz dodatki do kapusty gotowanej czy też bigosu? Pewnie głównie mięso, grzyby i kiełbasy ale poczekam na odpowiedzi ;) Tyle zwykłej teorii i wspomnień. Szczęśliwie żaden przepis nie jest niezmienny i śmiało można go dostosowywać pod własne gusta kulinarne. To lubię! Bigos ze śliwkami suszonymi i wędzonymi żeberkami stał się świetnym daniem obiadowym. Podany z pajdą chleba z masłem, dobrze doprawiony jest fajnym i rozgrzewającym daniem o tej porze roku! Zapraszam was na cudowny, pyszny i aromatyczny bigos z śliwkami suszonymi i wędzonymi żeberkami do kompletu, który cudownie syci i rozgrzewa w zimne poranki czy też wieczory!
BIGOS ZE ŚLIWKAMI SUSZONYMI
BIGOS ZE ŚLIWKAMI SUSZONYMI – składniki:
- 2 kg kapusty kiszonej (może być z marchewką)
- 800-1000 g wędzonych żeberek
- 2-3 cebule
- 250-350 g suszonych śliwek bez pestek (najlepiej wędzonych a jeszcze lepiej suski sechlońskiej)
- 10 sztuk liści laurowych
- 1 łyżka ziaren ziela angielskiego
- 4 łyżki miodu lub syropu klonowego
- 5 łyżek oleju lub masła
- sól i czarny mielony pieprz do smaku
BIGOS ZE ŚLIWKAMI SUSZONYMI – przepis:
- Do garnka wkładam żeberka, listki laurowe i ziele angielskie. Nalewam tyle wody, żeby przykryła mięso i gotuję około 1,5 godziny do czasu aż mięso odchodzi od kości. Żeberka wyławiam, obieram, mięso dzielę na kawałki.
- Cebule obieram, kroję w kostkę i smażę na złoto na tłuszczu.
- Kapustę kiszona próbuję. Gdy jest bardzo słona i kwaśna to odciskam z niej sok, który zostawiam sobie do barszczu grzybowego. Kapustę kroję na mniejsze kawałki.
- Kapustę wkładam do garnka z wodą czy też wywarem z gotowania żeberek.
- Dodaję wszystkie suszone owoce, cebulę z olejem, miód oraz przyprawy. Dopełniam taką ilością wody, aby przykryła kapustę na grubość palca.
- Taka domowy, tradycyjny i pełen smaku bigos ze śliwkami suszonymi gotuje się na małym gazie około 2 godzin, na koniec dodaję mięso z żeberek i w razie potrzeby teraz doprawiam dopiero solą i pieprzem!
Magdalena napisał
U mnie bez miesa
Natalia napisał
Nie telefonowalas do mnie. W ciemno-golabki!!! Zawsze wszędzie i po każdemu golabki!
Ola napisał
Z „miesem”bez „miesa”to nie to samo😉
Iwonka napisał
Z wędzonym tofu, śliwkami i kostką z proteiny sojowej 🙂
Katarzyna napisał
Ja od paru lat bez mięsa. W tym roku tak dobry wyszedł, że mąż powiedział, że lepszy niż jego mama robi 🙂
Iwona napisał
Bez miesa, za to z opienkami
Olga Smile napisał
ciekawe dla mnie z mięsem śmierdzi niemiłosiernie świnią i nie jestem w stanie go tknąć, nawet do garnka za blisko podejść, ale to kwestia przyzwyczajenia zapewne. Ja wychowana na jarskiej kapuście ze śliwkami, z rodzynkami, dużą ilością cebuli i grzybów. Pamiętam jak mi teściowa nałożyła cały talerz mięsnej kapusty i spuchłam już w progu hahahaha
Aleksandra napisał
Z mięsem ale nie za dużo. Za to dziś mam ochotę na łazanki, próbuję odtworzyć babciny smak ale nie wychodzi -może ktoś podpowie jak zrobić klasyczne łazanki?
Sylwia napisał
Bez oczywiście!
Honorata napisał
Z mięskiem , śliwkami i grzybami …,mniam🙂