Biszkopt ze śmietaną
Kilka lat temu pokazywałam roladę biszkoptową z dżemem w międzyczasie przygotowałam ich dziesiątki. Przepis pozostał praktycznie niezmieniony, bo gdy jest dobry, nic modyfikować nie trzeba. Tym razem przyszedł czas na roladę biszkoptową z bitą śmietaną, czyli taki klasyczny biszkopt z bita śmietaną. Lubię do masy śmietanowej dodać jakiś dżem, nie tyle dla smaku, co dla samego koloru. Dzieci, zazwyczaj lubią, gdy masa nabierze różowego lub niebieskiego koloru. Tak dla zabawy lub samego wyglądu. Jeśli nie lubicie, nie musicie biszkoptu zwijać, można go zostawić w formie rozłożonej, a gdy jest zimny, wyłożyć tylko bitą śmietanę i posypać kawą lub kakao. Czasami przygotowuję taki biszkopt dla dzieci, na jakieś uroczystości, lub gdy nie chce pójść do znajomych z pustą ręką. Ciasto jest lekkie, puszyste, śmietana rozpływa się w ustach. Zresztą, kto nie lubi bitej śmietany? Miałam do niej słabość przez wiele lat, bita śmietana z kwaskowatymi wiśniami, z posypką czekoladową lub orzeszkami. Pamiętam, że głównie po to jeździłam do Zielonej budki. Potem pojawiły się śmietany w butelkach, już nie tak smaczne, ale znacznie prostsze do używania i można było sobie prosto do ust wstrzykiwać. Jednak, gdy myślicie o cieście, lepiej postawić na śmietanę tłustą w kartoniku, schłodzić ją porządnie w lodówce i ubić. Prosto, konkretnie i na temat. Smacznie – smacznie a biszkopt z bitą śmietaną zawsze znajduje masę chętnych!
Biszkopt ze śmietaną
Biszkopt ze śmietaną – składniki:
- Biszkopt:
• 5 jajek
• 150 g mąki
• 150 g cukru pudru
• 1 łyżeczka proszku do pieczenia
• 1 łyżka cukru waniliowego
• masło lub margaryna do natłuszczenia papieru do pieczenia - Nadzienie:
• 500 ml śmietany tortowej 36% tłuszczu
• 2 łyżki cukru pudru
• 1 lub dwa fixy do śmietany dowolnej marki
• 2 łyżki dżemu truskawkowego, wiśniowego lub jagodowego
Biszkopt ze śmietaną – przygotowanie:
1. Rozgrzewam piekarnik do 200 stopni Celsjusza.
2. Jajka, cukier puder i cukier waniliowy ubijam mikserem na sztywną masę. Mikserem ręcznym na najwyższych obrotach zajmuje to około 7 minut, mikser planetarny radzi sobie troszkę szybciej. Masa powinna być lśniąca, dość sztywna, ubita niczym kogel mogel. Do oddzielnej miseczki przesiewam mąkę i proszek do pieczenia. Suche produkty wsypuję do masy jajecznej i dosłownie chwilkę ubijam jeszcze mikserem planetarnym lub mieszam dokładnie ręcznie tak, aby składniki połączyły się a ciasto zbytnio nie opadło.
3. Papier do pieczenia smaruję masłem – to ważne, aby biszkopt ładnie od niego odszedł. Taka ilość składników wystarczy na foremkę o wymiarach 35×45 cm. Im większa tym lepsza, jeśli będzie mniejsza, biszkopt będzie grubszy, jeśli większa – cieńszy i będzie można go łatwiej zawinąć. Formę wykładam papierem do pieczenia i przelewam biszkopt. Przechylając foremkę rozprowadzam go równo i wstawiam do piernika na 15-20 minut. Po nakłuciu patyczek musi być suchy.
4. Śmietanę ubijam na sztywno, dodaję 2 łyżki cukru pudru, fix i 2 łyżki dżemu truskawkowego. Jeśli dżem jest zbyt grudkowaty to chwilę miksuję go blenderem aby uzyskał jednorodna konsystencję. Mieszam dokładnie i wstawiam do lodówki.
5. Ściereczkę kuchenną dokładnie wysypuję cukrem pudrem. Gorący biszkopt przekładam na ściereczkę i ciasno zwijam go w roladę. W tej formie pozostawiam go na około 30-50 sekund, ale nie dłużej. W tym czasie ciasto lekko zmięknie i przybierze pożądaną formę. Delikatnie rozwijam ściereczkę z biszkoptem, smaruję bardzo zimną masą śmietanową i zwijam ponownie, tym razem bez ściereczki. Masę rozciągam od początku do końca. Ciasto owijam papierem do pieczenia, kładę na blacie i pozostawiam na około 30 minut. Po upływie tego czasu pozostaje tylko przełożyć roladę na talerz, obciąć niezbyt równe boki, posypać obficie cukrem pudrem i podawać. Najlepiej smakuje z kawą lub mocną herbatą.
Olga Smile napisał
Głupi biszkopt, głupi – idę go poprawić coby rozumu dostał :) Dziękuję :)
Martin Rafael Ash na Facebook napisał
A moze upieczesz mi tort na jutro? Kolezanka zaniemogla a 30 konczy sie tylko raz w zyciu ;)
Antonina Matyja na Facebook napisał
pyszności dodaję odrobinę dżemu z czarnych porzeczek, ale wieki nie robiłam :(
Nie - Typowe Wypieki na Facebook napisał
Olgo, a czy te fixy można czymś zastąpić, albo ich nie dodawać? a co to w ogóle jest? Jeszcze nigdy nie używałam.
Olga Smile na Facebook napisał
Fix to zazwyczaj glukoza + skrobia ziemniaczana modyfikowana utrzymuje konsystencję śmietany, staje się twardsza, nie płynie – uważam, że warto w przypadku ciast śmietanowych.
Nie - Typowe Wypieki na Facebook napisał
Dzięki.
Monika napisał
Dziś zrobiłam ^_^ cała rodzina zajada :)
nuria napisał
świetny przepis na biszkopt Pozdrawiam serdecznie
Rudi napisał
o mniam ze śmietaną – PYCHA taki biszkopt!
Wicia napisał
Witajcie, bardzo lubię niecodzienne przepisy a ten wydaje się dla mnie idealny :]