Blender KitchenAid 5-Speed
Blender KitchenAid KSB560 kupiłam trzy lub nawet cztery lata temu. To dość ciekawy blender o średniej ilości obrotów, można przyjąć, że jest to „średnia półka”. Obroty, które osiąga są w przedziale od 4000 tysięcy do 12000 obrotów na minutę zależnie od programu. Prędkość wirowania ostrzy, a tym samym szybkość i siłę rozdrabniania można regulować używając odpowiednich programów, których jest sześć. Do dyspozycji użytkownika jest przycisk Stir, Chop, Mix, Puree, Liquefy, Crush Ice oraz dodatkowo Puls Mode.
Dzbanek blendera KitchenAid ma pojemność 1,75 litra. Zrobiony jest z plastiku (poliwęglanu) i wolny jest od BPA czyli bisfenolu A. Dość odporny, lekki i stabilny.
Blender KitchenAid to blender ze średniej półki, dostępny w sklepach www, na Amazonie, ebayu i innych zagranicznych portalach aukcyjnych w cenie około 130 dolarów. W Polsce można go kupić za około 500-850 zł zależnie, u którego sprzedawcy na allegro lub jakimś innym portalu. Mój blender przyjechał z USA, jako nowy.
Ten KitchenAid, to mój drugi blender w historii blenderów kielichowych, który kupiłam do kuchni i przygotowywania przepisów. Pierwszy jaki miałam to nieopisany dotychczas blender ze szklanym pojemnikiem AEG. Ale nie o nim dzisiaj jest mowa, skupiam się więc, na blenderze KitchenAid 5 speed. To model KSB560 w tej chwili dostępny jest również jego brat o symbolu KSB555
Blender KitchenAid 5-Speed
Ja wybrałam biały blender, ponieważ ten kolor urządzeń kuchennych najczęściej preferuję. Chociaż nie zawsze. KitchenAid oferuje w USA pełną paletę barw swoich urządzeń i trzeba przyznać, że kolory różowe, błękitne i świeże zielone są śliczne. W Polsce niestety jak przy linijce drogo i dość monotonnie, wybór jest delikatnie rzecz biorąc skromny w KitchenAid’owych blenderach. No cóż, szczęśliwie paczki z USA przychodzą teraz w kilka dni i świat otworzył się dla kupujących :) A właśnie, ja mam do niego i innych sprzętów transformator 110/220.
Przed włączeniem blendera TRZEBA ZAWSZE SPRAWDZIĆ czy jest dostatecznie mocno wciśnięta pokrywka, aby nasza zawartość kielicha nie znalazła się na suficie. Czasami, gdy miksuje się bardzo gorące zupy potrafi się podnosić i trzeba asekurować na bieżąco! Po kilku chwilach zatrzymać blender i wypuścić nagromadzoną parę, dociskając ponownie pokrywkę. Dlatego producent sam rekomenduje, aby schłodzić najpierw produkty przed miksowaniem.
Blender KitchenAid 5-Speed – o tak się otwiera : )
Generalnie lubię sprzęt KitchenAid. Mam trzy malaksery i jeden mikser planetarny KitchenAid Professional 600 z różnymi dostawkami do makaronów, maszynką, nadziewarką, do klusek, przecierania itd. Nie mogę powiedzieć, aby każdy sprzęt od nich wywoływał omdlenie z wrażenia, bo tak nie jest. Są lepsze i zdecydowanie gorsze. Bardziej warte swojej ceny i mniej, chociaż ja zawsze przeliczam na nasze krajowe zarobki z dolara i nijak się to ma do amerykańskich realiów, zarobków i ceny. No, ale jest – jak jest, a blender jak markowy blender, miksuje porządnie.
Blender KitchenAid 5-Speed
Jest to blender ze średniej półki, jest lepszy od niskoobrotowych, a znacznie słabszy od wysokoobrotowych. Tu trzeba zawsze patrzeć na stosunek, jakości i potrzeb do ceny i możliwości. Nie można go bezpośrednio porównać, ale opiszę wam go z życia, z doświadczenia i pokażę, co da radę, a czego rady nie da, nawet, gdy staniecie na głowie. Czasami zdarzało mi się nim potrząsać, aby opadły przyklejone produkty lub wymieszał masę, zwłaszcza gęstą, takie działanie jest zupełnie nieregulaminowe i poza instrukcją. Nawet tego producent nie zawarł w zabronionych czynnościach. Jeśli miksujecie w nim niektóre składniki to osiadają one często na ściankach i trzeba je zsuwać łyżką lub patką po wyłączeniu miksowania. Po czym ponownie rozpocząć miksowania. Gdy są już rozdrobnione łatwiej pozostają na dole kielicha.
Blender KitchenAid 5-Speed
***** ***** ***** ***** *****
Blender KitchenAid 5-Speed
Dzbanek:
- Dzbanek o pojemności 1,75 litra jest wykonany z plastiku (poliwęglanu), wolnego od BPA.
- Jest lekki i odporny na zadrapania oraz na pofarbowanie, temperaturę i stłuczenia.
- Można w nim rozdrabniać produkty surowe i ugotowane.
- W komplecie kielicha znajduje się szczelna, szara pokrywka z korkiem, będącym miarką do 60 ml.
- Waga kielicha nawet po wypełnieniu nie jest zbyt duża, więc można nim spokojnie manewrować.
- Rączka odporna na wyślizgiwanie bardzo w tym pomaga.
- Jest łatwy do czyszczenia, nie ma żadnych zakamarków, wszelkie nieczystości łatwo z niego schodzą. Wystarczy wlać pełen dzbanek gorącej wody, dodać kilka kropli płynu do mycia naczyń i włączyć blender na 10 sekund. Wszystko powinno odejść. Jeśli nie lub jest zaschnięte, blender trzeba namoczyć.
- Dzbanek można ustawić na korpusie w ośmiu pozycjach, kręcą rączką.
- Można w nim blendować produkty mrożone jak owoce, jak również gorące zupy i sosy.
- Dzbanek posiada wystający trzpień. Na metalowy trzpień nałożone są plastikowe ząbki, które wchodzą w zagłębienie w obudowie.
- Pokrywka dzbanka wykonana jest z dość twardego plastiku, bez dodatkowej uszczelki, ale trzyma mocno i sprawnie. Narzekać nie można o ile nie miksuje się gorącego.
- Ostrza w blenderze są zrobione ze stali nierdzewnej. To dokładnie cztery ostrza ustawione dwa w pozycji do góry, dwa w pozycji do dołu.
Blender KitchenAid 5-Speed
Silnik i moc:
- Silnik o mocy 0,9 KM i 550W pozwalający na przygotowanie gładkich sosów, posiekanie składki, skruszenie lodu lub zamrożonych owoców w koktajlu na przykład w margaricie.
- Ilość obrotów od 4000 do 12000 obrotów na minutę.
- Posiada funkcję „Soft start”, czyli delikatnego startu. Prędkość rozwija się stopniowo, ale szybko, nie chlapie całego kielicha.
- Silnik posiada kontrolę prędkości Intelli-Speed. Dobiera ona optymalną prędkość na każdym biegu.
Obudowa:
- Wykonana jest z metalowego odlewu pokrytego odpornym na pofarbowanie materiałem. Sam spód wykonany jest z plastiku.
- Łatwa do czyszczenia, można myć płynem i gąbką.
- Guziki do włączania programów są wypukłe i pokryte plastikiem z jednego panelu. Taką srebrną nalepką.
- Obudowa dostępna jest w kilku kolorach białym, srebrnym, granatowym, czarnym, różowym, brzoskwiniowym, żółtym, pastelowym różu itd.
- Blender stoi na czterech gumowych nóżkach.
Blender KitchenAid 5-Speed
Programy:
Blender KitchenAid KSB560 ma zaprogramowanych sześć programów: Stir, Chop, Mix, Puree, Liquefy, Crush Ice oraz dodatkowo Puls Mode. Każdy z nich pracuje z inną prędkością oraz przez taką długość czasu jak mu pozwolimy. To znaczy program oznacza prędkość, a nie czas miksowania.
Blender wyłącza się przyciskiem off. Chciałam podać informację, która osobiście dla mnie jest ważna, jaka prędkość noży jest dobrana, do każdego programu. Niestety tej informacji nie znalazłam, ale skoro najniższa to 4000 obrotów, to zapewne znajduje się pod przyciskiem Stir, a wspomniane przez producenta 12000 w ustawieniu Liquefy.
Czas miksowania jest oczywiście różny, zależnie od ilości wrzuconych produktów. Im więcej wrzucicie, tym blender musi pracować dłużej. Im rzadsze tym mu lepiej idzie.
Czasami trzeba połączyć dwa lub trzy programy używając ich po kolei, tak aby osiągnąć oczekiwany rezultat i konsystencję dania. Na przykład rozbić lód, aby zmieszać go z pozostałymi składnikami jak soki i stworzyć fajny koktajl kremowy. Najciężej jest z kasza jaglaną bo jest lepiąca i ciężka. Generalnie, trzeba wyjść z założenia, że ten blender kielichowy KitchenAid przeznaczony jest do rzeczy płynnych, płynnych! Nie do suchych, zawiesistych i trudnych w konsystencji.
Program 1 – Stir – mieszanie
Blender KitchenAid 5-Speed
Producent poleca na tym programie przygotowanie białego sosu, posiekania warzyw, owoców.
Można śmiało miksować na programie nr 1 wszystkie miękkie i delikatne owoce, mając kontrolę nad konsystencją. Miksowanie jest wolne, więc śmiało można zareagować. W przypadku oliwek, masa osiadła mi na bokach dzbanka, więc musiałam ją lekko nakłonić łyżką do dalszego opadnięcia celem rozdrabniania.
Tepenada z oliwek zielonych lub czarnych
- 2 szklanki drylowanych oliwek czarnych lub zielonych
- 2 ząbki czosnku
- 3-4 łyżki oliwy z oliwek
- 1 pęczek pietruszki
- pieprz, sól i ulubione przyprawy
Wszystkie składniki włożyć do blendera, włączyć program Stir i rozdrobnić do pożądanej konsystencji.
Program 2 – Chop – siekanie
Blender KitchenAid 5-Speed
Producent zaleca na tym programie zrobienie kruszonki ze słodkich ciastek, bułki tartej lub pesto.
Moje doświadczenie podpowiada, że zarówno na programie Chop jak i Stir przygotować można wszelakie lekkie pasty do chleba i smarowidła, które nie muszą być jakoś specjalnie kremowe i nie są zbyt lepkie w konsystencji. Ot tak posiekane, jak pasta z fasoli i pomidorów suszonych, kukurydzy, ryby wędzonej itd. Można również śmiało przygotować kolorowe sosy do sałatek, surówek i salsy, jak chociażby ziołową salsa verde.
Salsa verde
- 1 duży pęczek natki pietruszki
- 1 pęczek koperku albo szczypiorku
- 2 ząbki czosnku
- 1 papryczka chili zielona albo czerwona
- 2 łyżki kaparów
- 2 łyżki soku z cytryny
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- pieprz, sól i ulubione przyprawy
Wszystkie obrane i umyte składniki włożyć do blendera, włączyć program Chop i rozdrobnić do pożądanej konsystencji dolewając oleju.
Program 3 – Mix – miksowanie
Blender KitchenAid 5-Speed
Tym razem KitchenAid rekomenduje ten program do zrobienia kremu do wafli, rozdrobnienia i wymieszania sera ricotta lub wiejskiego serka, dresingów do sałatek, placków w typie pancake lub sosu. Ja przygotowałam salsę pomidorową do nachosów. W efekcie wszystkie nachosy zjadło dziecko, a my samą salsę. Taką salsę można również traktować jako pastę do chleba, jest dość lekka, puszysta i wspaniała w smaku. Jak dla mnie owa salsa jest po prostu domowym mistrzostwem świata. Dodałam do niej dwie kromki chleba, dzięki czemu stała się gęściejsza.
Blender KitchenAid 5-Speed
Salsa pomidorowa do nachosów:
- 2 pomidory
- 1 papryka
- 3 ząbki czosnku
- 1 cebula
- 2 łyżki oleju
- zioła i sól do smaku
- 4 łyżki oleju
- jedna lub dwie kromki jasnego chleba
Wszystkie obrane i umyte składniki włożyć do blendera, włączyć program Mix i rozdrobnić do pożądanej konsystencji dolewając oleju. Puchata pasta jest rewelacyjna.
Program 4 – Puree – rozdrabnianie na drobno
Blender KitchenAid 5-Speed
Jest to program polecany do przygotowywania jedzenia dla dzieci z ugotowanych oraz surowych warzyw i owoców.
Śmiało można pokusić się, na tym programie, na przygotowanie mleka roślinnego. Jeśli wolicie bardziej rozdrobnione wtedy miksujcie również chwilę na programie Liquefy.
Blender KitchenAid 5-Speed
Zupka dla dzieci
- kilka łyżek domowej zupy warzywnej
Umieścić wszystkie składniki w dzbanku blendera. Przykryć i miksować na prędkości programu Purre przez 20 sekund. Zupę przelać do talerza i podać dziecku. I jest, proste, szybkie i smaczne.
Program 5 – Liquefy – rozdrobnienie do wersji płynnej
Blender KitchenAid 5-Speed
Tym razem można zrobić sorbetowe drinki, musy, mleczne i lodowe koktajle, owocowe napoje, ale również jest to polecany program do rozdrobnienia twardego sera i lodu w zimnych drinkach. To najszybszy program w tym blenderze.
Jeśli chcecie uzyskać bardziej kremową konsystencję, czasami trzeba dłużej miksować. Aby uchronić płyn przed nagrzaniem należy dodać kostki lodu.
Nie ma łatwo. Przygotowałam mleko jaglane i koktajl truskawkowy, do którego wykorzystałam już rozdrobnione wcześniej na programie Crush Ice zamrożone truskawki.
Blender KitchenAid 5-Speed
Mleko jaglane
- 1 niepełna szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
- 3 szklanki wody
- 2 łyżki syropu klonowego lub miodu
Ugotowaną kaszę włożyć do blendera, dolać wodę. Włączyć program Liquefy i rozdrobnić do pożądanej płynnej konsystencji. Trwa to około 1 maksymalnie 2 minuty zależnie od twardości ugotowanej kaszy. Mleko można przelać przez gęstą gazę lub użyć tak jak jest do koktajlu.
Blender KitchenAid 5-Speed
Koktajl truskawkowy
- 1 szklanka truskawek
- 3 szklanki mleka jaglanego lub innego
Wszystkie składniki włożyć do blendera, włączyć program Liquefy i rozdrobnić do pożądanej konsystencji.
Program 6 – Crush Ice – kruszenie lodu
Blender KitchenAid 5-Speed
Ten program rekomendowany jest kruszenia lodu jak sama nazwa wskazuje, ale również do zamrożonych owoców. Oczywiście zależnie od wielkości owych kostek, kruszenie pójdzie szybciej lub wolniej. To trzeba kontrolować na bieżąco. Pyzatym duże kostki lodu, jeśli są połączone ze sobą, dwie lub trzy, trzeba wcześniej rozbić.
Ten program automatycznie i cyklicznie podczas pracy sam przerywa pracę, tak by uzyskać jak najlepszy efekt kruszenia. Ważne jest to, że niezależnie od prędkości, na której blender pracuje, można go wyłączyć wciskając przycisk OFF.
Blender KitchenAid 5-Speed
Na potrzeby tego programu skruszyłam zamrożone truskawki. Blender poradził sobie z nimi bardzo dobrze. Osiadły jednak na ściankach kielicha. Jeśli chcielibyście zrobić lody truskawkowe, wtedy trzeba dolać trochę płynu w postaci mleka lub śmietany, zmieszać ponownie, przelać do formy i zamrozić.
Puls Mode – tryb pulsacyjny dodatkowo
W książeczce zawierającej instrukcje ta funkcja polecana jest do bułki tartej, orzechów, posypek wszelakich do ciast oraz mięsa w formie pasty do kanapek. Pewnie chodzi o zrobienie pasty „ala mielonka”.
Funkcji tej można używać w połączeniu z każdym programem. Pozwala ona, w swym założeniu, kontrolować strukturę i konsystencję mieszanych składników. Stosując tryb pulsacyjny ręcznie można zapobiegać, niepotrzebnemu lub niechcianemu, nadmiernemu zmiksowaniu. Przycisku 'Pulse’ można używać na każdej prędkości, za wyjątkiem prędkości 'kruszenie lodu’.
Blender KitchenAid 5-Speed
Wnioski:
Blender KitchenAid KSB560 to blender miksujący w zakresie od 4000 tysięcy do 12000 obrotów na minutę zależnie od programu. Do dyspozycji użytkownika jest sześć programów Stir, Chop, Mix, Puree, Liquefy, Crush Ice oraz Puls Mode dodatkowo. Dzbanek blendera zrobiony z poliwęglanu ma pojemność 1,75 litra i plastikową pokrywkę górną. Cztery ostrza szatkują i rozdrabniają produkty płynne bez większego wysiłku. Zrobicie w nim zupy kremy, salsę, pasty do chleba, jedzenie dla dzieci i mleko roślinne. Udźwignie większość przepisów, gdzie w dzbanku znajdują się płynne składniki, bardzo mokre i niezbyt lepkie. Trzeba jednak sobie jasno powiedzieć, że nie zrobicie w tym blenderze KitchenAid gęstego musu z kaszy jaglanej na sernik jaglany, gęstej pasty z ziaren słonecznika, nie zmielicie ziaren na mąki i nie zrobicie lodów, bez ponownej konieczności ich mrożenia. Brak tłoczka (tampera), mniejsza moc blendera i mniejsza prędkość wirowania od blenderów wysokoobrotowych, zmusza do jakiś wyrzeczeń. Ten blender trzeba traktować jak „klasyczny blender” a nie blender wysokoobrotowy. Blender KitchenAid 5 speed jest porządnym blenderem kuchennym spełniającym swoje zadania w obrębie płynnych i miękkich składników. Nadaje się do codziennego przygotowywania zup, musów, koktajli i smoothie.
Blender KitchenAid 5-Speed
Ana napisał
i do tego jeszcze mikser planetarny do kompletu <3
Roka napisał
Czekałam na ten wpis, wieczorkiem spokojnie się zatopię w lekturze:)
Olga Smile napisał
Ania – spokojnie, myślę, że powinien dać radę, bo robi się wir podczas blendowania i zasysa do wnętrza :):) Pisze to patrząc na zdjęcia tego Electroluxa bo nie znam go z życia.
Ania napisał
Dziękuję za odpowiedz. Z tapenadą nie dał sobie rady, tj. ostrza jej nie dosiegały. Wir robi się tylko jak jest płyn lub lód. Powalczymy, zobaczymy :-)
Olga Smile napisał
Ania – ten tapenadę zaciągnął jak widać ale nie była bardzo gęsta.
Ania napisał
Olgo, miałaś okazję porównać oba modele KA, wtyk brata KSB555? Czy różnią się tylko materiałem kielicha? Dziękuje, Ania
Olga Smile napisał
Ania – niestety nie.
Inga napisał
Olga proszę o odp na moje wcześniejsze pytanie, bardzo czekam co możesz mi podpowiedzieć z góry dziękuje
Olga Smile napisał
Inga – blendery wysokoobrotowe mam trzy: BioChef, Vitamix Pro500 i Vitamix 5200. Moje zdanie o nich jest znane z wpisów, to świetne urządzenia! Zerknij do opisów w tym dziale https://www.olgasmile.com/przepisy/testy-urzadzen-agd Innych blenderów wysokoobrotowych nie miałam, ale mam nadzieję, że kiedyś będę miała jeszcze jakieś inne, bo temat mnie fascynuje! Z ich pomocą zrobisz mleka, mąki itd. Co do mikserów planetarnych mam dwa, Philips i KitchenAid Professional 500 i o tych mogę tylko coś z życia powiedzieć.
Inga napisał
który z tych 2 mikserów planetarnych polecasz bardziej